Miután az i-betűs országok elég elcsépeltnek számítanak, a Közel-kelet támájában most ismét Jemenről fogunk mesélni. Nem tudom a kedves olvasó mit tud Jemeről, de azt gondolom sejti, hogy ez az egyébként lenyűgöző ország bizony nem a béke szigete. Egy pár cikkben már megemlékeztünk az ország történelmi hátteréről és aktuális harcairól (lásd itt és itt). Most azonban egy váratlan - na jó, igazából elég várható - esemény kapcsán a sajtó és a közvélemény is felfigyelt Jemenre.
Történt ugyanis, hogy egy ábrándos lelkű nigériai fiatalember megpróbálta berobbantani az Amszterdamból Detroitba tartó repülőjáratot az alsónadrágjában felcsempészett kb. 80 grammos bombával. (Hé sztyuvi, van valami a gatyámban, ami hamarosan H-A-T-A-L-M-A-S-A-T fog szólni! Hé, most meg miért mész el? Ez egy teljesen komoly terrorfenyegetés! Hé!) Gyorsan kiderült, hogy a pofát Jemenben képezték ki, mégpedig valószínűleg az al Kaida. (továbbiakban: AQ) És most fel van bolydulva a világ. Az AQ áttelepült Jemenbe, kicsúszva hős afganisztáni csapataink szorító markából? Akkor most Jemen a következő Afganisztán?
Kezdjük szépen az elejéről. Jemenben a kormány fennhatósága nem terjed, és igazán sohasem terjedt ki az egész országra, hatalmas a nyomor, óriási a népszaporulat, ezért bármilyen radikális szervezet könnyedén megvetheti a lábát. Az AQ már szeptember 11. előtt itt volt - USS Cole, ismerős? - és "GWOT", azaz a terror elleni globális háború keretében már 2002-ben javában likvidálták az AQ parancsnokokat az országban.
Ezzel párhuzamosan ott van Jemennek több törzsi felkelés, köztük a legjelentősebb a Húszi lázadás, ami szintén évek óta folyik és 2009. végére olyan szintre jutott, hogy Szaúd-Arábia is beavatkozott a harcokba (és még sokan mások, ha hihetünk a szóbeszédnek). A két háború között persze van kapcsolat - amíg a jemeni kormány és külföldi támogatói a sokkal látványosabb Húszi felkelésre fókuszálnak, addig az AQ is nyugodtabban tevékenykedhet, meg a külföldi katonai jelenlét is zsíros célpontokat jelente hazai pályán. Mondjuk az utóbbi időben már ők is eléggé elpofátlanodtak... Másrészről a húszik síiták, és a szaúdiak szeretnek ebből a háborúból vallási ügyet csinálni, és jelentős összegekkel támogatni a szunnita erőket - és nem feltétlenül csak a jemeni kormányt. A húszik ugyan nemrég bejelentették, hogy hajlandóak lennének letenni a fegyvert, és tárgyalóasztalhoz ülni, ha végre a kormány és a szaúdiak abbahagynák a támadásokat és meghallgatnák őket, de az ajánlatukra még nem érkezett válasz. (A bejelentés érdekessége, hogy elvileg magától Abdul-Malik al-Houthi-tól származik, aki a wiki szerint már egy hete halott.)
Most viszont újabb sötét felhők gyülekeznek Jemen felett, mert a nigériai merénylőnek köszönhetően fehér emberek, sőt egyenesen amerikaiak is veszélybe kerültek, ezért a felelős vezetők a világ minden táján az arab országra figyelnek és felelős, higgadt nyilatkozatokat tesznek.
"Valaki a kormányunkból azt mondta nekem Szanaa-ban, Jemen fővárosában, hogy Irak a tegnap háborúja. Afganisztán a ma háborúja. Ha nem teszünk megelőző lépéseket, Jemen lesz a holnap háborúja. Ez az a veszély, amivel szembenézünk."
John Lieberman szenátor (nem keverendő az izraeli Liebermannal)
Kismillió blog lecsapta már a labdát, de azért muszáj leírni - ha ma belevágunk a holnap háborújába, azzal nem kerüljük el, csak éppen azt is a ma háborújává tesszük.
Amint látható sokan készülődnek a hosszabb-rövidebb jemeni tartózkodásra. Az as-Shabab hivatalosan is bejelentette, hogy szomáliai harcokon edződött fegyvereseit küldi jemeni testvérei, pontosabban a helyi AQ milíciák megsegítésére a kormánnyal folytatott harcban, amitől a jemeniek kissé kiakadtak. A jemeni külügyminiszter újságíróknak kijelentette, hogy "Jemen nem fogja tűrni semmiféle idegen terrorista elemek jelenlétét a területén." A sajtósoknak erős arcizmokra volt szükségük, hogy ezt kibírják röhögés nélkül. Közben az USA és a britek is a harcokra készülnek, mindketten bezárták nagykövetségüket Szanaa-ban, és Gordon Brown brit miniszterelnök összehívott egy konferenciát január 28-ra, melynek célja a jemeni biztonsági helyzet kivesézése lesz. Az ilyen konfoktól sok minden meg szokott oldódni, főleg mert a kormány megerősítésére felajánlott összegek 1.) csak puszta ígéretek 2.) ha meg is érkeznek, a bürokrácia és a politikai vezetés a nagy részét lenyúlja.
De mások is szeretnének jönni - elvégre Jemen és Afrika szarva lassan a Föld új szívcsakrája - egy kínai ellentengernagy a védelmi minisztérium honlapján megjelentetett véleménye szerint Kínának szüksége van egy tengerészeti ellátóbázisra valahol az Ádeni-öbölben, csak hogy jobban menjen a kalózvadászat és a kereskedelmi vonalak védelme. Hmm, hmm, a jemeni kormány vajon mekkora "antiterrorista kiképzésre és felszerelésre szolgáló segély" után adna engedélyt egy ilyen támaszpont kiépítésére Jemenben?
Egyre közelebb kerülünk tehát a nagy nemzetközi jemeni COIN-hoz, ami számottevő amerikai jelenlét és harcoló egységek nélkül is "új front" lenne, már ha beszélhetünk egyáltalán frontokról a GWOT kapcsán. A jemeni kormány, élén Abdullah Saleh elnökkel habár se nem túl népszerű, se nem túl demokratikus, viszont mestere a különféle frakciók, törzsek és kotnyeleskedő idegen hatalmak kijátszásának a saját céljaira. Egy ilyen helyen másképp nem is lehet megőrizni a hatalmat. Az Egyesült Államok ellenben hagyományosan bénán egyoldalúan zokott beavatkozni a helyi törzsi/etnikai/szektariánus konfliktusokba, lsd. Libanon, Koszovó, Irak és valószínűleg Jemenben sem tudnák felfogni az összetett törzsi társadalmi rendszer lényegét, hanem a megszokott "jó fiúk vs terroristák" sémát próbálnák ráhúzni a helyzetre. A várható eredmény: még nagyobb amerikaellenesség, még több AQ szimpatizáns és még nagyobb amerikai költségvetési deficit.
Thomas Barnettnek valószínűleg igaza volt, amikor azt írta, hogy a "Gap országok" még egy jó ideig biztos hátországként szolgálnak majd a különböző terrorszervezeteknek. Ki lehet írtani az egyik fejletlen vagy bukott államból az AQ-t és minden helyi verzióját, de könnyedén fognak találni maguknak egy másik országot, ahol kényelmesen ellehetnek. Ha a Nyugat minden országban nemzetközi beavatkozást akar, ahol AQ sejt működik, ha minden nyomorult afrikai merénylő után egy nagyszabású COIN műveletet indít el, abba a fejlett világ és különösen az Egyesült Államok anyagilag belerokkan. Nem mellékes, hogy az AQ-nak pont ez a célja.
Utolsó kommentek