"A jemeni köztársaság fél évszázaddal ezelőtti megalapítása óta Rijád folyamatosan támogatta a Szanaa-i rezsimet és annak ellenzékét is. Ennek célja az, hogy az egységes, de legyengített Jemen ne jelenthessen fenyegetést a Királyság számára." - J. E. Peterson
"Szépen alakult az új háború, és a szaúdiak, mint a túltáplált sakálok, körbeszimatoltak a határvidéken, hogy egy kis balhét csinálhassanak anélkül, hogy ténylegesen harcba kellene bocsátkozniuk."
Gary Brecher a.k.a. War Nerd még az 1994-es jemeni polgárháborúról tette ezt a megállapítást. Mára az egyébként sem a békés állapotairól ismert ország északnyugati részén annyira elmérgesedett a helyzet, hogy az Arab-félsziget rettegett katonai nagyhatalma ezúttal indokot talált a nyílt beavatkozásra. Hivatalos bejelentésük szerint a jemeni síita lázadók szaúdi határőröket támadtak meg, és több határmenti faluba is megpróbáltak behatolni, ezért a hadsereg "minden eszközzel", többek között 1300 deszantos bevetésével meg fogja tisztítani a területet a betolakodóktól, és légicsapásokat intézett ellenük - a lázadók bejelentése szerint jemeni felségterületen is, de ezt a hivatalos szervek Szaúd-Arábiában és Jemenben is tagadták.(folyt.=>)
Ez a fejlemény igazolni látszik azokat a véleményeket, melyek szerint végső soron közel-keleti hegemóniáért Irán és Szaúd-Arábia közötti, más konfliktuszónákban is megnyilvánuló rivalizálás szítja ezt belháborút - persze az eliten belüli hatalmi harcok mellett, szokás szerint. (Egyes vélemények szerint az irániak tulajdonképpen minimális befektetéssel rángatták bele a szaúdiakat ebbe a konfliktusba anélkül, hogy bármit is kockáztattak volna.) Nem véletlen, hogy a jemeni kormány ismét megvádolta Iránt a felkelők támogatásával, amire szerintük újabb bizonyíték az a fegyverszállítmány, amit elmondásuk szerint a jemeni partok közelében fogtak el. Szaúd-Arábia a további hasonló próbálkozásoknak még a lehetőségét is meg akarja akadályozni Jemen vörös-tengeri partvidékének tengeri blokád alá vonásával.
(Szaúdi légideszant, utána szaúdi haditengerészet? A síita felkelők már bizonyára azt sem tudják, mit csináljanak félelmükben.)
A sötét szárnyait immár nemcsak Irak, Libanon és Szíria, de Jemen tájai felett is baljósan kiterjesztő síita összeesküvés rémképe természetesen egykettőre cselekvésre sarkallta a "szent helyek őrzőinek" gazdasági partnereit, bár többnyire csak a retorika szintjén. Banglades, Egyiptom, a belháborúk terén már kellemetlen tapasztalatokat szerzett Omán, Malajzia és Pakisztán is támogatásáról biztosította a területi szuverenitásában galád módon megsértett Szaúd-Arábiát - megnyugtató érzés lehet ilyen derék, rendíthetetlen szövetségeseket az oldalunkon tudni -, az Egyesült Államok pedig katonai és biztonsági együttműködésről között szerződést Jemennel.
Persze ez a konfliktus sem csak a "nemzetközi közösség" reakciói miatt váltotta ki a sajtó érdeklődését. Az Al Arabiya például arról számolt be, hogy a felkelők nőknek öltöztek, és így próbáltak beszivárogni Szaúd-Arábiába, egy másik beszámolójuk pedig a helyiek hiedelemvilágába enged bepillantást: a kormányerők letartóztattak egy torzonborz külsejű varázslót, aki amuletteket akart elrejteni a határon, hogy azok mágikus erejével segítse a felkelők harcát. Legközelebb kit ejtenek majd fogságba, talán egy iráni paplovagot?
Utolsó kommentek