Legalábbis valami ilyesmit jósolt John Bolton, az Egyesült Államok volt ENSZ-nagykövete még idén júniusban arra az esetre, ami végső soron a napokban bekövetkezett. (Folyt.=>)
A kijelentés burkolt üzenete egyszerű: Barack Obama választási győzelme arra fogja késztetni az izraeli kormányt, hogy minél hamarabb végrehajtsák az iráni atomlétesítmények elleni, már többször megjósolt légitámadásokat, mivel a) az (Izrael felé a gyanújuk szerint - a kampány alatt tett elég egyértelmű ígéretei ellenére - bizonyára nem elég elkötelezett) új elnök ezt soha nem tenné meg helyettük b) a beiktatása utáni időszakban kedvezőtlenebb lenne a külpolitikai környezet egy ilyen merész lépéshez.
Hasonló eseményeket helyezett kilátásba Bill Kristol, a neokonzervatív Weekly Standard főszerkesztője és az amerikai geostratégia, Thomas P. M. Barnett is.
Ehud Olmert izraeli miniszterelnök jövő februárig lesz hivatalban. Ki tudja, lehet, hogy már forgat a fejében egy ilyen elborult gondolatot - merthogy előállt már hasonlóval -, hogy legalább egy népszerű, keményvonalas lépése legyen, amiről elismerően írnak majd a történelemkönyvek. És lépni fog. Mielőtt még azokra az S-300-asokra a perzsák ráteszik a kezüket.
Iránban pedig jövő júniusban lesz elnökválasztás. Egy katonai támadás valószínűleg a keményvonalas jelölteknek kedvezne. Érdekében állna ez Izraelnek? Azt hiszem, PR-szempontból mindenképpen. Tovább lehetne riogatni mindenkit a gonosz iszlamofasisztákkal meg a "Második Holokauszt" veszélyével. És Irán diplomáciai elszigeteltsége is fennmaradna (talán még a gazdasági problémái is).
Ami az Egyesült Államokat illeti, nos, szerintem a republikánusoknak a következő forgatókönyv lenne a legelőnyösebb: Obamát nem választják újra, azután valamikor 2013-5 között Irán deklarálja, hogy atomhatalom. Utána évtizedeken át lehetni nyomni a népnek a mantrát, hogy "a gonosz irániak titokban fejlesztették az atomot, a peacenik Obama meg semmit nem tett, hogy megakadályozza!" De ha ez nem borítékolható, akkor valószínűleg még mindig preferálnák azt az opciót, hogy Izrael lépjen helyettük. Persze ebben az esetben is kellene az előzetes beleegyezésük abból az egyszerű okból, hogy az izraeli bombázóknak amerikai ellenőrzés alatti légtérben kellene áthaladni. De a Bush-kormánynak aligha volna ellenvetése.
Az oroszok aligha örülnének ennek, de ha azt látják, hogy emelkedik az olajár és az Egyesült Államok és/vagy Izrael egyre mélyebbre süllyed a közel-keleti szószba, bizonyára nem fognak hangosan panaszkodni. A kínaiak számára már inkább lenne hátrányos, de megakadályozni ők sem tudnák, és ők egyébként is addig boldogok, amíg nem velük foglalkozik a "világ közvéleménye".
Persze a nagy iráni légiháborút sokszor (és mindeddig hibásan) megjósolták már, de ennek ellenére a perzsák valószínűleg jobban teszik, ha éberen kémlelik az eget.
Utolsó kommentek