Kedves hallgatóink! Legutóbbi, keletnémet témájú adásunkban, A mások élete c. film kapcsán elismételtük azt a kritikát, hogy az sajnos minden pozitívuma ellenére valószerűtlen képet fest a Stasi megfigyelési módszereiről. Nos, ellenpélda ill. kontraszt gyanánt ajánlunk most a közönség figyelmébe két filmet is. Ezek A vizsga (2011) és annak tizenegy(!) évvel később megjelent folytatása, A Játszma.
A főszerepekben a korai Kádár-korszak elkötelezett titkosszolgáit láthatjuk, a természetesen szövevényes, és nem kifejezetten vidám végkimenetelű cselekményben pedig központi motívum a szolgálati szabályzat felrúgása, és a létező szocializmus létező valóságából való kiábrándulás - és a párhuzamok a fentebb említett, többszörös díjnyertes német alkotással ennyiben ki is merülnek.
A meghasonlott, és bátor tettei révén megdicsőülő magányos ember figurájával itt nem találkozunk; az pedig egyáltalán nem mindennapi megközelítés, hogy a tágabb értelemben vett téma dacára a rendszer ellenzéke semmilyen szerepet nem kap, és az annak elhárítására, semlegesítésére hivatott állambiztonságiakat sem úgy ábrázolják, mint képregénybe illő gonoszokat. És mivel hazai filmekről van szó, lényegében magától értetődőnek találtuk, hogy podcastunkban ezekkel is foglalkozzunk.
Erre sajnos bevallottan a szokásosnál is nagyobb késéssel kerül most sor, mivel ezt annak idején a Játszma megtekintése után már elhatároztuk ugyan, de aztán sok minden más között elfelejtődött a dolog - de ami késik, most sem múlik.
Jó szórakozást kívánunk! Az adás letölthető innen, az eddigi adások pedig elérhetőek itt.
Utolsó kommentek