A kommentekben folytatott viták során szóba került már itt a blogon is a nemzetközi fejlesztési és segélyszervezetek és a katonai/biztonsági magáncégek (PMC-k/PSC-k, pontatlanabb ámde romantikusabb megfogalmazással élve zsoldoscégek) közötti, időnként furcsának ható együttműködés, hogy ti. mennyire egyeztethető ez össze bármiféle segélyezési tevékenységgel. Kabulban most elérkezettnek látták az időt, hogy egy huszárvágással megoldják a problémát, egyszersmind egy újabb darabot szeljenek a nemzetközi segélyek évről évre kisebb tortájából.
Hamid Karzai ugyanis, az állami szuverenitásra hivatkozva és az egyre erősödő Amerika-ellenességet kihasználva, már évek óta próbálja betiltani a külföldi biztonsági magáncégek működését. A tervek szerint ez március végén történne meg, a segélyszervezetek védelmét pedig ezentúl egy, még igencsak alakulófélben levő, jelenleg kb 8 ezer főt számláló speciális helyi erő látná el, az Afgán Közvédelmi Erő (Afghan Public Protection Force), amibe beolvasztanák a PMC-k afgán alkalmazottait is (kb 11 ezer fő). A civil szervezeteknek ezzel a társasággal kellene kötelezően szerződniük, ha továbbra is Afganisztánban akarnak tevékenykedni. Igen, valahogy így.
- A segélyszervezeteket a szövetséges csapatok veszik védelmükbe. Ha az egyébként is túlterhelt, létszámcsökkentés előtt álló ISAF képes és/vagy hajlandó lenne erre, valószínűleg eleve nem is lett volna szükség a magán biztonsági cégek igénybevételére.
- A segélyszervezeteket a már említett Afgán Közvédelmi Erő ill. az afgán hadsereg és rendőrség fogja megvédeni. Ezt persze én sem gondoltam komolyan, de valami logikai sorrendet tartani kell.
- A segélyszervezetek lepaktálnak a helyi hadurakkal és kiskirályokkal. A gyakorlatban sokszor már eddig is ez történt, de ettől fogva általánossá válhat, ami azt jelenti, hogy az adakozó kedvű nyugatiak segély (és adó) filléreinek tekintélyes része a Karzai-rokonság, afgán hadurak, ne adj’Isten egyenesen a tálibok zsebeibe vándorol.
- A segélyszervezetek megunják, hogy rendre kifosztják és megzsarolják őket, összepakolnak és hazamennek, lásd pl. Szomália. Ez pedig hosszú távon igen kellemetlen következményekkel járhat, a humanitárius megfontolásokról nem is beszélve, lásd megint csak Szomália.
Utolsó kommentek