A Josefov erőd egy hangulatos, bár a régi ragyogását elveszett védelmi létesítmény, mely Jaromer városka szélén terül el Csehországban. Annak idején 1780. és 1787. között II. József osztrák császár építtette Kelet-Morvaország védelmére a poroszok ellen. Köszönhetően annak, hogy soha nem próbálták megostromolni, jó állapotban maradt meg az utókornak. Fénykorában 12.000 katona állomásozott itt, ma már hírmondójuk sem maradt. Van viszont helyettük egy katonai múzeum, ott készültek az alábbi képek.
A múzeummal kapcsolatban előrebocsátanék 3 kritikát:
- Engem elsősorban a hidegháborús cseh haditechnikai fejlesztések érdekeltek volna egy cseh hadtörténeti múzeumban, itt ehelyett - úgy éreztem - az MVH dominált.
- Ez talán nem is baj, de a múzeum szemmel láthatólag nem készült fel rá, hogy külföldiek is meg fogják látogatni, ezért a kiállított tárgyak többségénél csak csehül voltak kiírva az információk.
- Tulajdonképpen még ez sem akkora gáz, de a tárlatok berendezőinek az volt a jó szokása, hogy egy valag tárgyat minden felirat nélkül, szó szerint összeöntöttek egy vitrinbe vagy kiállítóhelyre, oszt van mit bámulni a marháknak.
Ennek fényében - valamint, hogy rossz fényviszonyok között vitrinben lévő tárgyakat fotózni mazochista elfoglaltság - íme a képek.
Az udvaron egy kibelezett MiG-21 és egy katonai teherautó fogadja a látogatókat
Fegyverek a napóleoni háborúk korából:
Egyenruhák és kitüntetések a jó öreg Osztrák Császárság, majd Osztrák-Magyar Monarchia idejéből. Külön felhívnám a figyelmet a kiállított matrózruhára a jelenleg a csehek, az osztrákok, valamint a kis hazánk által birtokolt tengerparti területek nagysága miatt.
Lazán kapcsolódik a témához ez az emléktábla a lipcsei csatáról, amit valaki céltáblának használhatott.
A második világháborús rész - mivel a csehek nem sok katonai sikert tudtak felmutatni - inkább csak a nácikról szólt. Ennyi horogkereszt láttán Földi Pál is elismerően csettintett volna:
A korabeli NENYI (Németekkel Együttműködés Nyilatkozata).
A híres Kar98K Stahlhelmettel, először német háborús bűnökkel, valamint tőrökkel és gránáttal körítve, majd csak önmagukban. Illetve még több horogkereszt.
A repülőgépek szerelmeseinek kedvéért eredeti FW-190 és Bf-109 maradványok.
Balra: FW-190 A8 (Wilhelm Henning őrmester, lelőtték 1944.08.22-én Slatinice közelében)
Jobbra: Bf-109 G10 (Heinz Krieg hadnagy, lelőtték 1944.12.17-én Menkovice közelében).
Hardver: egy szebb napokat látott Thompson géppisztoly, és egy Bren-koppintás ZB.26 csehszlovák könnyűgéppuska, amiről a britek a Brent koppintották:
A hazájuktól távol harcoló csehszlovákok emlékére
Az MVH utáni korszakból lőszerek, kések, bajonettek:
Balra egy demonstrációs célokból aljasul megcsonkított AK, hasonló állapotú pisztolyok, illetve egy Skorpió géppisztoly társaságában. Jobbra az Sa.25 típusú géppisztoly.
Egy 1968-as Blutfahne. Mellette egy kommunizmus-ellenes kompozíció egy frappáns Ronald Reagen idézettel, amit sajnos nem értek, mert csehül van.
Ez a cseh harckocsizó tábornok(?) bővebben is érdekelt volna, sajnos egy angol szó nem volt az emlékére berendezett vitrineknél. Jobbra egy érdekesség: mint sok katonai témájú múzeumban, itt is voltak kiállítva ólomkatonák és kicsi makettek, repülőgépmodellek. De vajon ki lehetett az a beteg állat, aki egy kínai piacos "ócsó" műanyag játékhelikoptert betett a kiállított tárgyak közé?
A kiállítás záró részét ismét az egyenruhák, valamint minden koncepció nélkül összedobált cuccok képezték. De előbb két - ritka kivételnek számító módon 4 nyelvű - tábla. Egyrészről nem tudom mit tanítanak a cseh iskolákban, de 1968. ilyen jellegű értelmezése magyar szemmel talán kicsit furcsa. Mellette - lehet, hogy ez a korrekt kifejezés, de akkor is megmosolyogtat a Tschechoslowakische Luftwaffe kifejezés.
Az RAF-ben szolgált csehszlovák pilóták egyenruhája, valamint egy lengyel egyenruha (a kiállítás korábbi részéről, csak sajnáltam volna kihagyni).
Kommunisták:
Második világháborús német egyenruhák a háttérben ízlésesen elhelyezett Hitler képpel, amit igazán muszáj volt odarakni.
A Reinhard Heydrich elleni merénylet kompozíciója, valószínűleg nem az eredeti Sten géppisztollyal. Jobbra pedig nácik. Az egyiknek nincs feje.
A világ különféle tájain szolgált és most is szolgáló cseh katonák és békefenntartók, a földön pedig valószínűleg az általuk gyakran használt eszközök. Vagy csak a hadsereg által kiselejtezett cuccok, amiket el kellett valahova rakni.
A kiállítás részét képezte még (és esküdni mertem volna, hogy csináltam róla fotókat, de sehol sem találom) egy bizarr szentély, amit a szocializmus és a modern cseh idők határán állítottak Diana hercegnő emlékére. Tényleges szentély, gyertyákkal, mécsesekkel, koszorúkkal, hatalmas arcképpel és aknákkal, amihez a nyúlfarknyi angol magyarázat annyi volt, hogy Lady Di sokat tett a taposóaknák betiltásáért. Ezek után senki ne lepődjön meg, ha egy hadtörténeti múzeumban egyszer csak szembe találkozik Bono életnagyságú viaszszobrával.
A múzeumból nem lesz a közeljövőben világhírű láványosság, de ha valaki arra jár, és van ideje, érdemes beugrani.
Utolsó kommentek