Szeptember 23-án Mahmud Abbasz odalép a mikrofonhoz az ENSZ new york-i székházában, és egy nagyívű beszéd után hivatalosan is kéri Palesztina felvételét teljes jogú tagként az ENSZ-be. Ez lényegében egyenértékű a független palesztin állam kikiáltásával, azonban csak egy szimbolikus lépés egy amúgy is javarészt szimbolikus konfliktusban. Megjegyzem, ha egy pápua harcos lenne Abbasz helyében, és a független Irian Jayat kiáltaná ki, a kutyát nem érdekelné az egész. A nyugati kultúrában nincs indonéz lobbi, indonéz összeesküvés, anti- és filoindonézizmus, és nem mellékesen Nyugat-Pápuában nincsenek ötcsillagos szállodák sem a riportereknek.
Keserű béke (tárgyalások)
A Fatah ezzel az egyoldalú lépésével nagyot ránt a sz*roskanálon abban a konfliktusban, ami 1947-ben (és nem véletlenül nem '48. májust írtam!) még rendes etnikai/vallási elemekkel megfűszerezett háborúnak indult, mára pedig a fegyveres konfliktusok szappanoperájává vált. Hogy mi vezérelheti Abbaszt? Ősz kobakja fölött elzúgott az Arab Tavasz, és a forradalmak vették át a lejárt szavatosságú izr-pal. tárgyalások helyét a címlapokon. A vér és a vas hatékonyabb eszközök, mint a szigorú hangvételű feljegyzések, a technicalok pedig jobban mutatnak a 8 órás hírekben, mint pár öltönyös figura, akik éppen kezet ráznak.
Policy of sticks and carrots - Palestine version.
A fő sírás-rívás a lépés egyoldalúságán megy, mivel ez eltér a "rendkívül termékeny" és "eredményteli" időszaktól, amit az izraeli-palesztin béketárgyalások jelentettek. Hogy a hazai forrásoknál maradjak, az izraeli nagykövet asszony is írt egy szívhez szóló cikket az indexbe a palesztin állam idő előtt való elismerésének veszélyeiről. Ez nagyjából össze is foglalja a hivatalos izraeli álláspontot arról, miért rossz és elhamarkodott Abbász akciója:
- nem tisztelik az eddigi tárgyalások eredményeit
- béketárgyalások helyett egyoldalú lépés
- a Hamasz elismerésének is minősülne
A béketárgyalások eddig milyen eredményeket is hoztak a palesztinoknak? A területeik folyamatosan fogynak a telepbővítéseknek köszönhetően, mintha egy torta felosztásáról vitázna két ember, miközben az egyikük szeletet szelet után tolna be az arcába. Miért is állnak most azok a produktív béketárgyalások? Mert Izrael nem hajlandó a '67-es határokat alapul venni a rendezéshez (kölcsönös kiigazító területcserével sem), és mert nem hajlandó leállítani Kelet-Jeruzsálem és Ciszjordánia betelepítését kelet-európai bevándorlókkal Izrael jobban favorizált állampolgáraival.
Az egyoldalú lépés fogalmát ez a telepítési politikai is bőven kimeríti, de spec. Gáza kiürítése Sharon idején is egyoldalú lépés volt, meg a gázai blokád is az - és még lehetne sorolni - abban az értelemben, hogy a Palesztin Hatóság nem adta rá az áldását. A tárgyalások már csak ilyenek, ha az egyik fél aránytalanul be akarja szűkíteni a másik mozgásterét, akkor az egyoldalúan fog cselekedni, hogy védje a saját érdekeit. Még akkor is, ha ez szembe megy a szent kompromisszum alapelvével, mert a politikában/háborúban a konfliktuskezelés nem az, mint amit elhízott ötvenes ex-hippik csoportterápiáján értenek alatta.
"Másrészt Izrael már régóta számos stratégiai engedményt hoz a béke érdekében. Bizonyította, hogy kész tárgyalni a szárazföldi transzferekről, kész elhagyni a Sínai-félszigetet az Egyiptommal való béke érdekében, valamint kész elhagyni a Gázai-övezetet és Dél-Libanont."
Minden tiszteletem a nagykövet asszonyé, de ezt így nem kéne leírni, mert a Sínai-félszigetet a '73-as háború szomorú tanulságai után adták vissza Egyiptomnak, és előtte meghallgatni sem voltak hajlandók Szadat ajánlatát, Dél-Libanonból, pedig elsősorban a Hezbollah és az Amal markos síita legényei bírták rá Zion fiait a távozásra. Ezek szerint ha valaki vissza akarja szerezni az elvesztett területeit, jobb ha fegyvert ragad? Hogy ez engem mennyire nem lep meg... Gáza mondjuk bizonyos szempontból racionális lépés volt, túl kis és értéktelen terület, túl kevés telepes túl sok palesztin között.
(Diplomáciai) Deviancia
Viszont átvette az uralmat a Hamasz - ez kb. egyaránt felróható a Abbaszéknak és Izraelnek is - és kezdetét vette a gázai cirkusz, ami eddig nem sok nettó nyereséget hozott Izraelnek, új ellenségeket annál inkább. Érdekes módon a Hamasz szintén kritizálta a Palesztin Hatóság enszes akcióját, mert - igen, ez egyoldalú lépés lenne. "Hát Haniyeh-t már meg sem akarják kérdezni? Én már szart érek, elvtársak?!" Vicces dolog látni, hogy Izrael és a Hamasz ugyanazon ok miatt kritizál valamit.
Ellenben a független Palesztin Állam elismerése nem spanyolviasz, a világ túlnyomó többsége - leszámítva persze a fejlett Nyugatot - már elismerte őket, sőt az utóbbi évben felvirágzott az elismerési mozgalom, különösen Latin-Amerikában. (Brazília & Argentína, Peru, stb). Az USA hivatalosan tarja magát józsefattilai álláspontjához, vagy is "nem, nem, soha!", habár Obama tavaly azt ígérte Abbásznak, hogy két éven belül lesz Palesztin Állam. Hja, ezek a választási évek úgy megkavarják a politikusok ígéreteit, nemde? Ha a Biztonsági Tanácsban el is lesz kaszálva az ügy, az ENSZ Közgyűlés várhatóan támogatni fogja, legalább is az izraeli külügy számításai alapján. 9 ENSZ BT tag mellett már a közgyűlésben is többségbe kerültek a palesztin-pártiak, miután a nigeri és a gaboni szavazat átkerült a a sötét oldalra, de Bosznia szavazatáért még harcban áll a tel avivi diplomácia verbális tüzérsége.
Háborús övezet
Az ENSZ-előadás következménye természetesen nem egy palesztin állam kialakítása lesz, ami részben az említett nagy múltú szervezet tényleges súlyára, illetve a nemzetközi jog tiszteletének közel-keleti hiányára vezethető vissza.
Zavargásokra biztosan lehet számítani, amire már készülnek mind az IDF katonái, mind a "gonosz tevések" (Megj: Ezt csak az Ynet böngészése közben találtam, de imádom ezeket a haszid ajatollahokat, avagy haredi tálibokat. Sajnos a nyugati médiában mindig csak hasonszőrű muszlim társaik szerepelnek, ők sosem, ccc.) és persze a ciszjordániai telepesek is, akik aggódnak a biztonságukért.
Let loose the dogs of war!
Remélem a Palesztin Hatóság megkezdi a patkányméreggel töltött kacsacomb osztogatását a palesztinok között, úgy lenne igazán stílusos az egész helyzet. No persze a telepesek akkor éppen nem rettegnek, amikor arab civileket támadnak meg puszta szórakozásból, természetesen csoportosan, magányos nőket vagy időseket. Vagy amikor mecseteket gyújtanak fel és firkálnak össze mindenféle kedves feliratokkal. Vagy izraeli katonai helyőrségeket vandalizálnak szanaszéjjel - ezt nem is hiszem el, mennyire elborultnak kell lennie egy radikális telepesnek, hogy a saját hadseregének eszközein torolja meg a vélt vagy valós sérelmeit? Nota bene: 1) Nem hiszem, hogy belülről ne segítette volna valaki a rongálókat, mert ha ekkora az éberség, akkor nehéz idők jönnek Izraelre 2) Ha ezt az őslakosok tették volna, ömlött volna a CNN-ből a sírás a palesztin terrorizmus miatt, és az ENSZ BT határozatba ítélte volna el a szörnyű agressziót.
A Nakba-évforduló tüntetéseihez hasonló esetek előfordulhatnak, a könnygáz-eregetés és a tömegbe lövés ősi sportja ismét előkerülhet Ciszjordániában. Netanyahu azt is felvetette, hogy rakéták fognak záporozni Izrael teljes területére, amire elég kevés esélyt látok ismerve a palesztin fél, illetve felek felszereltségét és harcértékét.(zOMG! Kasszamokalipszis!!!4!) Elszórt akciók csak-csak, de Izraelnek 1973. óta nem volt komoly ellenfele, és ez a mai politikusait láthatóan igencsak frusztrálja, ezért a palesztinokra vetítik ki a rémképeiket. Legalább a Sayeret Matkal ott hagyhatna pár láda modern fegyvert, meg 2 tucat kiszuperált páncélost, tüzérségi üteget és egyéb nehézhardvert Abbasz villája előtt egy felirattal, hogy "Titkos hódolótoktól, szeretettel. Shalom!" és akkor lenne mire lőni, meg lehetne mitől félni (úgy kb. 20-30 percig).
Palesztin állam nem lesz egy héten belül, ez sicher. Hogy helyette konkrétan mi fog következni, azt szerintem Abbasz sem tudja, csak reméli, hogy valami jobb, mint a megfeneklett tárgyalások, melyek amúgy is inkább afféle cargo-kultuszként, mintsem a tényleges rendezés részeként funkcionálnak már jó ideje. Akik felelőtlenséggel vádolják őt, azok gondolkozzanak el, hogy a "felelős politizálás" (amiben amúgy Abbasz és tsai. korrupt, impotens uralkodása vastagon benne van) mit is tudott felmutatni a palesztin népnek az elmúlt 5 évben.
"Egyértelmű, hogy a Palesztin Állam idő előtti elismerése értelmetlenné tenné a tárgyalási folyamatokat, valamint a kompromisszum és párbeszéd fontosságát."
/Aliza Bin Noun/
Egyetértek. Pont ezért van rá szükség. Blood for the Blood God!
Utolsó kommentek