Október 1-jén 60. jubileumát ünneplelte a Kínai Népköztársaság. Mondanunk sem kell, hogy a világ legnépesebb országa fordulatokban gazdag, jelentős utat tett meg ebben az időszakban. Pekingben immáron a hadsereg lényegéről is másként gondolkodnak, mint az elmúlt hatvan évben. Ennek mi sem lehet jobb kifejezése, mint egy grandiózus parádé a Tienanmen téren.
Az állami ünnepségek előtt már kiállításokkal, ünnepi ülések és nyilatkozatok sorával emlékeztek az évfordulóra és egyúttal ragadták meg az alkalmat, hogy Kína szerepét helyzetét is értékeljék. Természetesen mindezekből nem maradhattak ki a gazdasági eredmények és összességében azok a változások hangsúlyozása sem, melyek Teng Hsziao Ping kezdeményezésére az után a bizonyos 1978-as központi bizottsági plénum után történtek (stílszerűen 1978 utólagos mottója is lehetne, hogy van egy ország, van egy ember, van egy program, csak hát más ugye már használta ezt a közelmúltban). A "nyugati politikai rendszer és minta" másolására természetesen továbbra sem kell számítani Pekingben.
Más téren viszont igenis másolják a nyugati divatot, mégpedig szó szerint. A tavalyi cikkünkben már tárgyalt Népi Felszabadító Hadsereg egyenruházata terén az elmúlt 60 évben igencsak érdekes irányú változásokat, sőt vargabetűket figyelhettünk meg. A népies stílusjegyek (1950-55), a szovjet minta (1955-65), az ismét népi stílusok (1965-84), az 1984-88 közötti átmenet és az 1988-2007 közötti visszafogott modernizáció után Peking praktikussági és egyéb, kifelé implicite jelezni kívánt okokból a nyugati minta mellett tette le a voksát. Még akkor is így van ez, ha az állami szimbólumok (elsősorban a sapkajelvény és a karjelzések) a korábbinál valamivel nagyobb méretben jelennek meg az uniformisokon.
Kínában a Népköztársaság kikiáltása óta eddig 13 parádét tartottak, ebből 11-et 1949-59 között, majd 25 éves szünet után 1984-ben, végül legutóbb 1999-ben. Ebben az eddigi összes parádéról összeállított képgalériában a korábbi cikkünkbenn tárgyalt egyenruhák közül az 1949-es, az 1950-55-ös és az 1955-ben bevezetett szovjet minta és az 1984-ben a parádén először bemutatott, a modern katonai divathoz visszatérő viseleteket is részletesen megfigyelhetjük.
Érthetően ezért Pekingben nagy jelentőséget tulajdonítanak a mostani parádénak, hiszen a cél Kína és a PLA presztízsének növelése és a hazafias érzelmeknek a serkentése, (pl. a haditechnikai bemutató által) amellett, hogy hangsúlyozza egyúttal Kína mint békés fejlődésben érdekelt ország pozitív imázsát is. Kína emellett meg kívánja mutatni a világnak az utóbbi évek megnövelt katonai büdzséjének eredményeit és a PLA átalakításának új irányait: egy modern, haditechnikára és nem embertömegekre alapozott új hadsereg imázsát is. A kínai hadseregnél egyébént ennek az imázs-dolognak igen nagy fontosságot tulajdonítanak, elég ha csak az eddigi, sok katona felvonultatásával megrendezett revűszerű bemutatókra gondolunk. Az október 1-jén 8000 katona, népi fegyveres rendőr (PAP) és milicista részvételével megrendezett felvonulásra természetesen jelentős előkészületeket tettek, sőt a próbák is nagy nyilvánosságot kaptak a sajtóban így már előkészületek során képet kaphattunk az eseményről, mindeközben a képeken közelebbről is megvizsgálhattuk a PLA új, 2007-es uniformiscsaládját.
Csak néhány kép erejéig egy kis ízelítő:
2007M digitális egyenruha (desert)
Kínai tengerész - a sapkajelvényen kívül nagy változás nincs, tkp. minden a nemzetközi standardnek megfelelő
2007M szolgálati egyenruhában alakzatban (PLA)
Még az 1949-es első felvonulás karmestere is előkerül népi stílusú viseletében (hátul mostani kollégái, a 2007M díszelgő viseletben)
Itt a PAP tagjai régi egyenruhájukban gyakorlonak
Az alakzatot öt zsinór segítségével állítják be. A tengerészgalogság számára készült digitális gyakorlót látjuk (ocean) a rohamsisakon viszont még a korábban használatos, négyszínmintás sisakhuzat van
A milicisták új (valószínűleg köznapi) egyenruhája sem kevésbé látványos, mint a tíz évvel ezelőtti
Akit bővebben érdekelnek a próbák képei, elérheti őket itt, itt és itt.
Maga a parádé
2009. október 1-jén hagyomány szerint a Tienanmen téren megtartották az ünnepi felvonulást. Аz eseményt pekingi mércével szokatlanul tiszta idő fogadta, bár valószínű, a kínai szervezők orosz kollegáik ezüst-jodidos trükkjével „segítették” az időjárást az ünnepi hangulat átvételében. Az előzetes hírek szerint mintegy 8000 katona, népi fegyveres rendőr és milicista részvételével rendezték meg a parádét. A képsorokon jól látható volt a Tiltott Város balkonján álló párt-és állami vezetés. Körükben Csiang Cö Min, Kína 1989 és 2002 közötti de jure majd Teng 1997-es halálával de facto első embere is látható volt. A parádé már előzetesen említett külön érdekessége volt, hogy a katonák az új, 2007M egyenruhákban vonultak fel. A - nem meglepő módon - orosz stílusú koreográfia ismerős lehet nekünk is, itthon legutóbb 1985-ben lehetett látni hasonló lélegzetű eseményt. A linkekre kattintva a parádéról készült mozgóképes felvétel részletei láthatóak.
Az ünnepség kezdetére díszsortűzzel adtak jelet, a tüzéreken jól megfigyelhető a 2007M díszelgő egyenruha, mely könnyen felismerhető a mandzsettákon látható 3-3 vastag, haránt elhelyezett aranypaszományról. A Népi Hősök Emlékművétől díszegység kíséretében előhozták a Népköztársaság lobogóját, melyet a himnusz kíséretében azután felvontak.
A himnusz elhangzása után a díszelgő egyenruhát viselő térkijelölők vonultak be a térre. Ezután Hu Csin Tao pártfőtitkár-államfő, a Központi Katonai Bizottság elnöke „gördült elő” a Tiltott Város Mao Ce Tung képével díszített Tienanmen téri bejárata alól. Hu fogadta a díszszemle parancsnokának köszöntését, majd megszemlélte a tér északkeleti sarkában és a Changan sugárúton felsorakozott csapatokat. A képsor végén a minden haderőnem zenekarából alkotott ünnepi zenekar látható, 2007M díszelgő egyenruhában természetesen.
Hu a dísztribünre visszatérve elmondta ünnepi beszédét. A beszéd után pedig –szokás szerint – a Népi Felszabadító Hadsereg himnuszának hangjára a felsorakozott csapatok elvonultak a dísztribün előtt. A sort a 3 haderőnem díszelgő alakulataiból álló díszegység nyitotta meg. Őket követték a szárazföldi tisztek és kadétok szolgálati egyenruhában, melyhez ünnepi fekete övet és pisztolytáskát is viseltek. Utánuk a tiszthelyettesek és közkatonák következtek két osztagban (Vörös Hadsereg 1. hadosztálya illetve a speciális erők) új, digitális színösszeállítású (desert illetve forest) gyakorlóikban.
A haditengerészek fehér köznapi egyenruhájukban vonultak be, elöl a tisztek és kadétok, mögöttük tengeralattjárós akadémia hallagtói matrózruhában, végül a tengerészgyalogosok, utóbbiak digitális mintázatú (ocean) gyakorlóban.
A légierő tisztjeit a légierő kadétjai követték, ők viselték egyedül régi mintájú repülőhajózó egyenruhát. Utóbbiakat a légideszantosok követték szintén digitális gyakorlóban. A deszantosok után a 2. tüzér hadtest osztaga vonult, szintén digitális mintázatú gyakorlóban.
Az eddig csak férfiakat felvonultató parádén a légideszantosokat követte a 3 haderőnem női tisztjeiből és tiszthelyetteseiből összeállított osztag - utóbbiak egyszerű fekete ünnepi övet viseltek.
A nőket a Népi Fegyveres Rendőrség (PAP) díszegysége követte, ők könnyen felismerhetőek fehér antantszíjukról arany-vörös-arany mandzsettapaszományukról és vastag aranyszínű sávval ellátott pantallójukról. A PAP egységét a tartalékosok osztaga követte.
A PAP díszegységét és a tartalékosokat a milícia, a harmadik kínai rendvédelmi alakulat (a PAP-pal és a milíciával ellentétben a helyi rendőrség nem vonul fel) női osztaga követte látványos, új rózsaszín egyenruhájában, melyhez fehér barett és fehér csizma tartozott.
Az egyenruhás alakulatok felvonulását a haditechnika követte (videón itt, itt, és itt). Bár 56 ezred vett részt a felvonuláson, idén az 1999-es 24000-nél jóval kevesebb, 8000 katona szerepelt a parádén: mindössze 5000 katonát láttunk felvonulni, illetve további 3000-et a haditechnika (melyben többek közt 500 tank, 141 repülő és a Dongfeng 21 rakéta képviseltette magát) kezelőszemélyzeteként. A hangsúly ellenben a haditechnikára helyeződött: a parádéval kimondott üzenet az, hogy Kína a jövőben kisebb, modernebb, technikaorientált haderőt szeretne elérni, azaz már Pekingben sem az eddigi nagy létszámú, képzetlen tömeghadseregben gondolkodnak.
Utolsó kommentek