Van ez az elég furcsa háború, ami tegnap tört ki Oroszország, Dél-Oszétia és a másik oldalon Grúzia között, és amihez időközben csatlakozott Abházia is. Hová süllyed a világ! A nemzetek közötti béke jegyében megkezdett olimpiai játékok megnyitásának napján harcokba kezdeni...(hallom, vicces kedvű oroszok el is nevezték "Olimpiai Háborúnak"). Mivel még a hazai sajtóban is elég sok infó - ráadásul viszonylag helyesen - jelent meg róla, eme KNN bejegyzés célja csupán, hogy az aktuális információkat, elemzői véleményeket, videókat, egyebeket feldobálgassuk, azután ízlés szerint lehet vitatkozni is rajta. (folyt. =>)
Ha valaki lemaradt volna az alapsztoriról, itt elolvashatja magyarul az indexen. Angolul több info is elérhető, ajánlatos a Reuters oldalán keresgetni. Képgaléria itt (a haditechnika szerelmeseinek különösen ajánljuk a híradások nyomon követését, mivel mindkét félnek volt mit felvonultatnia), az index hírei itt. Szorgos kezek már egy Wikipedia szócikket is összedobtak. Hiába, a "mediatizált háborúk" korát éljük.
Ha valakinek még a fenti források is túl hosszúak lennének, tömören összefoglalva: csütörtök hajnalban a grúz hadsereg, miután hetek óta szórványos tűzharcokat vívott a szakadár tartomány katonáival, átfogó támadást intézett masszív tűztámogatás mellett, és kb délelőttre szinte az egész tartományt lenyomta. Hát igen, a grúzok amerikai katonai tanácsadókat alkalmaznak, és tekintélyes mennyiségű haditechnikát vásároltak össze az elmúlt években nyugatbarát Kelet-európai országoktól - nyilván amerikai segítséggel. A SIPRI adatai magukért beszélnek:
Csakhogy ezzel az oroszoknak kevert le egy pofont, mert Dél-Oszétia lakosságának többsége orosz állampolgár, továbbá az offenzíva során orosz békefenntartókat (elvileg tizet) is megöltek. Medvegyev a térségbe küldött egy viszonylag kisebb orosz erőt (150 harckocsi és páncélozott jármű, ennél még mi is többet kaptunk '56-ban), valamint bevetették a híres orosz légideszantosokat is, úgyhogy a grúz hadsereg olyan gyorsan távozott, mint amilyen gyorsan jött - ha az volt a grúzok szándéka, hogy egy döntő, meglepetésszerű támadással kész helyzet elé az oroszokat, akkor az nem jött be -, és most azon harcolnak, hogyan legyen tovább.
"At the request of Russia, the U.N. Security Council held an emergency session in New York but failed to reach consensus early Friday on a Russian-drafted statement.
The council concluded it was at a stalemate after the US, Britain and some other members backed the Georgians in rejecting a phrase in the three-sentence draft statement that would have required both sides "to renounce the use of force," council diplomats said."
A fenti hír egy elég érdekes jelenségre hívja fel a figyelmet, vagyis hogy a látszólagos esélytelensége ellenére Szakasvili grúz elnök folytatni akarja a harcokat, miután a kezdeti sikerek ellenére bukta az első fordulót (így utólag már humorosan hat, hogy ezt az embert akarta McCain és Hillary Clinton Béke Nobel-díjra jelölni 2005-ben...). Abban egyetértenek, hogy mindenki - Szakasvili is - tűzszünetet akar, csak azt nem tudják eldönteni, hol húzódjon az a tűzszüneti határ. Amerika természetesen támogatja Grúziát, McCain egyenesen NATO fellépést követelt, holott nem vennék rá mérget, hogy valóban tisztában vannak a helyi viszonyokkal. (Ahogy egy fórumon valaki írta, "Ha nagyon figyelsz, hallhatod, amint "A világ nagy térképe 8 éves és idősebb fiúknak" című könyv lapjainak surrogása szűrődik ki a Capitol Hill-ről. Másrészt könnyen el lehet képzelni földrajzilag kevéssé tájékozott amerikaiak riadalmát a hírek hallatán. "The Russian military has entered the territory of Georgia" - jesszus, hamarosan Atlantában lesznek?!...)
Közben Abházia egy sikertelen támadást indított a grúz kézen lévő Kodori-szoros bevételéért, mintegy második frontként, amit orosz nyomásra nyitottak. Második front, milyen régen volt már erre példa?
Amúgy nem hiszem, hogy hosszú háborúra lehetne számítani, mert ahhoz, hogy az oroszoknak egy elhúzódó gerillaháborút kelljen vívniuk, először talán ellenséges területre kéne betenni a lábukat, és Dél-Oszétia spec. nem ilyen, Grúziát meg nem fogják elfoglalni.
Utolsó kommentek