A KatPol Kávéház előző adásában már foglalkoztunk Ion Antonescu román marsall életével, illetve annak utólagos megítélésével, amelyben a mai napig nincs egyetértés. Ennek részeként említettük a ’90-es években kiépülő Antonescu-kultusz kapcsán a Tükör (Oglinda) című román filmet, amely, ha nem is dicsőíteni, de legalábbis rehabilitálni igyekszik az egykori conducătort. Ezen film bemutatása a témája a mai adásunknak.
A film rendezője, Sergiu Nicolaescu egy ellentmondásos figura, aki eddigre már híres volt Romániában (nevéhez fűződik a Vitéz Mihály című 1971-es nacionalista filmeposz is), aktívan részt vett a romániai forradalomban, és szociáldemokrata színekben politizálni is kezdett. Mindezek ellenére őszinte tiszteletet érzett Antonescu iránt, filmje pedig mai napig vitatott megítélésű. A Tükör szinte teljes egészében a Mihály király által végrehajtott puccs és kiugrás eseményeit, illetve annak utóéletét mutatja be.
Bukarest immár nyílt ill. átállt városként fogadja a Vörös Hadsereget, úgy általában a háborús pusztítást azért nem, de az ostromot elkerülve
Antonescu a front közeledésével, a német erők megsemmisítő moldáviai vereségével és saját hadserege összeomlásával szembesülve még mindig a csodában reménykedik. Nem a német szuperfegyverekében, hanem egy győzelemben, ami megtorpantja a szovjet hadigépezetet és lehetőséget teremt a kedvezőbb békefeltételek kicsikarásában. A marsall ugyanakkor nem akarja egymaga vállalni a felelősséget, és ez nem tetszik nemzeti liberális szövetségeseinek, megkezdődik a szervezkedés ellene, amibe a fiatal Mihály (jobbra) a szinte alig létező romániai kommunistákat is bevonja.
A film egy tántoríthatatlan, talpig becsületes, őszinte katonaemberként ábrázolja Antonescut, aki a haza érdekeit helyezi mindig a sajátjai elé. Az ellene szőt összeesküvést egyfajta ősbűnként tálalja, amely elvezetett Románia szovjet uralom alá kerüléséhez, és az abban résztvevők is „elnyerik méltó büntetésüket”: a nemzeti liberális és kommunista politikusokat kivégzik a moszkoviták vagy börtönben halnak meg, Mihály királyt pedig megfosztják trónjától és elüldözik az országból. A film eközben egész végig azt sejteti: talán alakulhatott volna ez másként is, ha hallgatnak az ősz halántékú, megfontolt marsallra.
Petru Groza kabinetjének tagjai, közöttük a hatalomátvételben szintén részt vevő és a filmben szintén megjelenített Lucrețiu Pătrășcanu (bal szélen - mármint a fényképen is), a történtek első évfordulóján ünnepelnek.
Az adáshoz jó szórakozást kívánunk! A hanganyag letölthető innen, a korábbi adások pedig elérhetők itt.
Utolsó kommentek