2011. december 15-én az USA hivatalosan befejezettnek nyilvánította az iraki háborúban való részvételét.
Panetta védelmi miniszter nyilatkozata sokban összecseng Obama elnök december 12-i, Maliki iraki miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztató elhangzott beszédére, bár az elnök kicsit továbbment az értékelésében:
Iraq faces great challenges, but today reflects the impressive progress that Iraqis have made. Millions have cast their ballots -- some risking or giving their lives -- to vote in free elections. The Prime Minister leads Iraq’s most inclusive government yet. Iraqis are working to build institutions that are efficient and independent and transparent.
Economically, Iraqis continue to invest in their infrastructure and development. And I think it's worth considering some remarkable statistics. In the coming years, it’s estimated that Iraq’s economy will grow even faster than China's or India's. With oil production rising, Iraq is on track to once again be one of the region’s leading oil producers.
With respect to security, Iraqi forces have been in the lead for the better part of three years -- patrolling the streets, dismantling militias, conducting counterterrorism operations. Today, despite continued attacks by those who seek to derail Iraq’s progress, violence remains at record lows.
Ezek az optimista nyilatkozatok azt sugallják, hogy Irak kérdése mostanra "rendeződött" és kezd letűnni az érdekes témák sorából. Azonban ez a szemlélet kissé csalóka.
Az USA kivonulással a konfliktus nem szűnik meg, csak átalakul. Az utóbbi időszak merényletei egyre kevesebb figyelmet kapnak, mivel az amerikai erők ellen már nem követnek el látványos akciókat, cserébe az iraki biztonsági erők és az iraki polgári lakosság ellen az utóbbi időszakban növekvő számban és intenzitással hajtanak végre terrorista akciókat.
Az utóbbi két hónap jelentősebb eseményei:
- december 5.: 37 síita zarándok veszti életét bombatámadásokban (több helyszínen),
- december 1.: 13 halott Bakubától északra egy faluban,
- november 28.: 19 halott egy öngyilkos merénylet után Tádzsiban,
- november 24.: 19 halott bászrai bombatámadások után,
- november 3.: 10 halott öngyilkos merénylet után Bakubában,
- október 27.: 36 halott Bagdadban IED támadás után,
- október 13.: 16 halott Szádr városban több bomba felrobbanása után,
- október 12.: 28 halott öt bomba felrobbanása után Bagdadban,
- október 10.: 10 halott Bagdadban IED támadás után.
A november 24-i bászrai támadás utóélete:
Az Iraq Body Count adatai szerint 2011 októberében 355-en, novemberben pedig legalább 230-an vesztették életüket erőszakos cselekményekben az országban. Bár a 2006-os átlaghoz képest, amikor havi 1500-2000 (vagy több) ember halt meg ilyen cselekményekben, a szám alacsony, de az elgondolkodtató a jövőre nézve, hogy ez a szám az utóbbi két évben átlagosnak mondható Irakban. (Ezek természetesen nem pontos számok, az erőszakos cselekményeknek csak egy részéről van megbízható beszámoló. Azt nem lehet tudni, pontosan mekkora ez az arány.)
Az amerikai haderő kivonulásával az iraki biztonsági erőknek kell átvenniük a vezető szerepet minden téren Irakban. Erre a feladatra még nem állnak készen, és évekig nem is fognak. Az amerikai kivonulás időbeli menetrendjének megállapítása politikai alapokon és nem az igényeknek megfelelően történt. Az amerikai hadsereg 2009 eleje óta igyekezett egy gyorsított felkészítés keretében a legjobbat kihozni a dologból, de ennek sikere még azon területeken is kérdéses, ahol megvannak a megfelelő feltételek. Sok területen nincsenek.
Maliki miniszterelnök emellett nemrég bejelentette, hogy egy feltételezhetően ellen irányuló merényletet szerencsésen elkerült. Ami a dolog kellemetlensége, hogy az iraki biztonsági erők feltételezése szerint a bombát Nemzetközi Zónában (korábban Zöld Zóna) építették, ami azért komoly biztonsági hiányosságnak tekinthető.
A feladatok átvételének keretében az elhanyagolt kapacitásokat igyekeznek fejleszteni. Ez új csapatszállítók, F-16-osok megrendelését és egyéb fontos képességek fejlesztését jelenti.
Az amerikaiak mellett az ukránok a haszonélvezői ennek a beszerzési folyamatnak, jelen pillanatban a BTR-4-es járműcsalád első darabjait már le is szállították, valamint An-32-es szállítógépeket adtak el Iraknak. Lásd itt és itt. (Persze érdemes azt is megemlíteni röviden, hogy korábban még amerikai LAV családot tekintették befutónak. Továbbá érdekességként megemlíteném, hogy még olyan csúcstechnika is nagy mennyiségben úton van, mint az M113-as.)
Egy kis bemutató a típusról:
Az Irakba szánt példányok kipróbálása:
Pár kép az Irakba tartó szállítmányról:
F-16-os bemutató és nyilatkozatok
Egyelőre 18 darab van rendelés alatt, hozzá való fegyverzettel és infrastruktúrával. Ezek a gépek azonban még legalább 2013 közepéig nem fognak az iraki légierő rendelkezésére állni.
Röviden: az amerikai kivonulással egy még formálódó biztonsági erőkkel rendelkező Irak nagyjából magára marad egy rendezetlen belbiztonsági helyzettel, egy nem túl barátságos szomszédságban, önálló légtér biztosítási képességek nélkül.
Iraknak a máig legkomolyabb rendelkezésre álló légi kapacitása az alábbi:
A "millió dolláros kérdés" a későbbiekben az lesz, hogy az iraki a fegyveres erők miként lesznek képes a belső rendet megőrizni, a szomszédokat képesek lesznek-e kordában tartani, képesek lesznek-e politikán felül maradni stb. stb. stb.
UPDATE
Vasárnap az utolsó amerikai katona is elhagyta Irakot
Maliki miniszterelnök egy nappal elfogató parancsot adott ki a szunnita elnökhelyettes ellen, aki éppen kurd területen van és egyelőre nem adták át a központi kormánynak. A vád terrorizmus támogatása.
Újabb merényletek Bagdadban, híradások szerint 12 vagy 14 bomba robbant, a beszámolók szerint eddig 63 halálos áldozatot szedve.
Utolsó kommentek