Megérkeztek Irakba az első M1A1 Abrams alapharckocsik. Az alábbiakban egy rövid áttekintést igyekszem nyújtani a rendszerbe állításuk körülményeiről és arról, hogy ez mit jelenthet Irak szempontjából a jövőre nézve.
Irak papíron jelentős páncélos- és gépesített erőkkel rendelkezett a 2003-as háború előtt.
A régi hadsereg típusmixe:
- T-54 és T-55
- T-59
- T-62
- T-69
- T-72 (A T-72 iraki verziójáról itt lehet információt találni.)
- Az Irak-iráni háborúban zsákmányolt iráni Centurion, Chieftain, M-48, M-60, és AMX-30 páncélosok.
A háború előtti becslések 1800-2000 darab bevethető iraki páncélosról beszéltek. Ezek az erők három páncélos hadosztályba voltak szervezve a hadseregben (3. páncélos, 6. páncélos és 10. páncélos hadosztály) és másik háromba a köztársasági gárdában (a Medina, az al Nida és a Hammurapi hadosztályokba).
Összességében elmondható, hogy az iraki páncélos erők a 2003-as háború előtt eléggé rossz műszaki állapotban voltak: a jelentős számú típus karbantartása a szankciók miatt szinte lehetetlenné vált, és a műszaki képességek fejlesztésére sem kerülhetett sor.
Az iraki páncéloserők 2003 után teljes újjászervezésre kerültek. A gépállomány jelentős része megsemmisült a háborúban és az azt követő időszakban. A háborút túlélő harckocsikat állítólag sokszor éleslövészeten célpontnak használták az amerikaiak. Az erők újjászervezésére többek között az ilyen "amortizálódás" miatt volt szükség:
Mára az iraki páncélos és gépesített erők összetétele ismét heterogénné vált. Ízelítőképpen a típusokból, amik rendszerben vannak, vagy rendszerbeállításukat tervezik:
Az iraki hadsereg
Ahogyan az amerikai védelmi minisztérium 2010 júniusi jelentése fogalmaz:
Currently, the ISF are functioning well as a counterinsurgency (COIN) force. They are striving to reach a Minimum Essential Capability (MEC) by the time U.S. Forces redeploy at the end of December 2011. ... The force generation of the COIN force enablers (Logistics, Intelligence, Communications, and Engineering) will be completed by July 2010. The force generation goal for 2011 is to establish a foundational capability to defend against external threats, which is the MEC.
A hadsereg általános újjászervezése alapvetően a könnyű erők kiépítésére fókuszált, elsősorban arra, hogy a koalíciós erők szerkezeti és kulturális hiányosságait kompenzálják.
A jelentés szerint a jelenlegi 196 zászlóaljat 55 dandárba szervezték, amiből 51 gyalogos, három gépesített és egy páncélos. Jelenleg az iraki hadseregnek egyetlen gépesített hadosztálya van, a 9. gépesített hadosztály, ami az említett gépesített és páncélos dandárokat magában foglalja. Az állományt tekintve az iraki páncélos alakulatok magját a régi rendszerben is szolgált harcskocsizók, illetve újoncok adják
A hadosztályt 2005-ben kezdték megszervezni a háborút túlélt páncélosok (elsősorban T-55-ösök) és csapatszállítók (elsősorban BMP-k) köré. (Érdekesség, hogy az állomány egy része a Mudzsaheddin e-Khalk nevű Irán-ellenes szervezettől származik, aminek Szaddam biztosított nehézfegyverzetet és támaszpontokat Irakban). Kezdetben nem volt igazán lehetőség válogatni a felszerelést illetően, ezért a háborút és az azt követő időszakot túlélt páncélosokat fogtak újból hadra. (Azt tudni kell, hogy az amerikai erők a Szaddam elleni akciók során az elhagyott páncélosokat is felrobbantották azért, hogy a legénység ne térhessen vissza, ezért és a légitámadások miatt az iraki páncélos állomány nagymértékben megfogyatkozott; a "túlélő" páncélosok cépontként való alkalmazásáraól pedig már korábban esett szó). Az első jelentős lépés az újjászervezés terén a 77 darab magyar T-72-es és 100 darab görög BMP-1 Iraknak adományozása volt. Az azóta történt beszerzések azonban egy eléggé heterogén erő kiépülését mutatják.
Emlékek
A magyar T-72-esek úton Irakba
Görög BMP-k adták a T-72-esek társaságát
A T-72-k felzászlózva, a BMP-k társaságában
És egy pillanatkép a dolgos mindennapokból.
Az Abrams-ek
Az iraki erők mostanra egy új mérföldkőhöz érkeztek az erőik felfegyverzése téren: a megrendelt 140 db M1A1 első két szállítmánya 2010. augusztus 9-én megérkezett. Ahogyan Michael D. Barbero tábornok fogalmazott a megrendelés jelentőségét illetően:
These tanks will strengthen the Iraqi Army’s ability to protect the sovereignty of Iraq. And a stable and secure Iraq that can protect itself will be a stabilizing force in the region.”
Az iraki Abrams-ek érkezése:
és "jelképes" átadása:
Az első tizenegy darab M1A1 egy M88-as páncélosvontató kíséretében érkezett Irakba. A teljes 140 darab leszállítása hasonló méretű szállítmányokban fog 2011 végéig megérkezni Irakba. Meg nem erősített hírek szerint az irakiak a későbbiekben újabb 140 darab M1A1 beszerzését tervezik.
A megrendelés
Az iraki megrendelés M1A1-SA-kból (Situational Awareness) áll, amik a sivatagi körülményekhez vannak igazítva. Lényegében az SA modell a TUSK-ra (Tank Urban Survivability Kit - kb. páncélosra szerelhető városi harcban túlélőést segítő kiegészítőcsomag) alapozott módosításokat tartalmaz. Ahogyan a névről (Situational Awareness) is kitűnik, ezek a módosítások elsősorban a legénység „kilátását” érintő változásokat jelentenek. (Lásd egy korábbi bejegyzésünket a témával kapcsolatban itt.)
Beszámolók szerint a 9. hadosztály négy zászlóalját szerelik majd fel az Abrams-ekkel (zászlóaljanként 35-tel). A 9. hadosztály lecserélésre kerülő páncélosait vsz. más hadosztályok fogják örökölni.
Az Abrams-ek azonban nem egyedül érkeznek. A megrendelés szól még (a páncélos erők szempontjából kiemelten):
- 8 db BAE lánctalpas M88A2 HERCULES (Heavy Equipment Recovery Combat Utility Lift and Evacuation System) tankvontató
- 16 db M548A1 lánctalpas logisztikai jármű (az M113 páncélozott csapatszállítóra alapozott modell)
- 2 db M577A2 parancsnoki állást szállító járművek (Command Post Carriers, szintén az M113-ra alapozva)
- 8 db M113A2 páncélozott lánctalpas mentő
- 35 db M1070 FHTV Heavy Equipment Transporter (HET) Truck Tractors, vagyis tankszállító trailerek.
- 40 db M978A2 FHTV Heavy Expanded Mobility Tactical Truck (HEMTT) Tankers, az M1A1 mobil üzemanyag utántöltésére szolgáló járművek.
- 36 db M985A2 FHTV HEMTT teherautó
- 4 db M984A2 FHTV HEMTT Wrecker Trucks
- 35 db 635NL Semi-Trailers
- 80 db 8-ton nehéz/közepes trailer
- 32 db 500 gallonos vízszállító tanktrailer
- 92 db M1102 könnyű taktikai trailer
Az Abrams-ekhez jár természetesen a megszokott arzenál. (Arról, hogy a páncél összetétele teljes egészében megegyezik-e az amerikai modellekével, sajnos nem találtam információt.)
Egy rövid bemutató a fegyverzettel kapcsolatban:
A rendszerbe állítás folyamata
Előkészítésként egy oreintációs képzést tartottak a Taji-ban található iraki páncélos iskolában az első 28 résztvevőnek, akik részint maguk is kiképzők az iskolából részint pedig a 9. hadosztály állományéban vannak.
A kiképzés már 2009-ben megkezdődött a típusra: az első csoport január 25-én kezdhetett ismerkedni az M1A1-gyel. Civil és katonai kiképzők egyaránt részt vettek az irakiak felkészítésében. Karbantartó és hajózó állomány képzésére párhuzamosan került sor. A képzésben résztvevők egy részének a feladata pedig eleve az volt, hogy később kiképzőként továbbadhassák az ismereteiket.
A kiképzésben a 9. hadosztály állománya és az iraki hadsereg páncélos iskolájának tagjai vettek részt. Beszámolók szerint a kiképzés egy rövid elméleti bevezetés és egy hosszabb gyakorlati képzésből épült fel. A jövendő legénységek képzése egy 500 órás tanfolyam keretében három hónapot vett igénybe. Ez alatt szimulátoros és tényleges gyakorlatokat is végrehajtottak.
A kiképzési rendszer ebben az időszakban "dinamikus" fejlődésen ment át. A fedélzeti fegyverek (M240B és M2) oktatását például előrevették az anyagban, mert úgy találták, hogy ezen rendszerek megismertetése egy korábbi szakaszban nagyobb hatékonyságot eredményez a kiképzésben.
Az átállás sok szempontból változást jelent az irakiaknak, nem utolsó sorban a szervezés szempontjából. Ahogyan az egyik amerikai tanácsadó rámutatott:
„Sgt. 1st Class John Hise, from Tishomingo, Okla., master gunner, 3rd Bn., 16th Cav. Regt. "In a T-72, you have a three-man crew: a driver, a gunner, and a tank commander," he said. "An Abrams has a four-man crew, the addition being a physical loader, while the T-72 has an automatic loader. It takes them a little while to get used to that."
Az amerikai tanácsadó szerint a régi szervezeti kultúra is problémát jelent:
"In the days of the old Iraqi army, if you were a driver, you could spend 20 years as a driver and never do anything else," said Sgt. 1st Class John Hise, a master gunner with 16th Cav. "We're teaching them how to be a tank crewman; you know every job in the tank and you can do every job if need be."
2010 augusztusig több mint 500-an estek át a képzésen. Március 21-én került sor az első éleslövészetre az M1A1-ekkel.
Egy példa a kiképzésről:
Besmaya
Az iraki kiképzés szíve a Besmaya Katonai Kiképzőközpont. Besmaya egy hatalmas létesítmény: gyalogsági, tüzérségi és páncélos kiképzés egyaránt folyik Besmaya-ban Szintén itt található az amerikai erők Hammer nevű előretolt műveleti bázisa (Forward Operating Base), ami az amerikai részvételt biztosítja a kiképzésben.
Abrams-ek a Besmaya kiképzőközpontban
A Besmaya kiképzőbázis adatai:
Besmaya Katonai Kiképzőközpont (Besmaya Combat Training Center)
(600 fős állomány)
Tűzszerésziskola (Bomb Disposal - EOD)Tüzérségi iskola (Artillery School-Besmaya)
Összfegyvernei műveleti iskola (Combined Arms School-Besmaya)
Tiszti gyalogsági alapképzés (Basic Infantry Officer Course)
Századparancsnoki képzés (Company Leader Course)
Altiszti képzés (NCO Course)
Haladó éleslövészeti képzés (Advanced Marksman Course)
Páncélos iskola (Armor School-Besmaya)
Az új Abrams-ek átvételére, tárolására és karbantartására a támaszponton egy 18 millió dolláros projektbe kezdtek. Jelenleg 80 garázs, két mosó, karbantartó, kiképző épületek, egy parancsnoki létesítmény és raktárak adják a háttérinfrastruktúrát.
Besmaya iraki parancsnokság alá helyezése:
Az iraki páncélos erők jövője
Az iraki páncélos erők jövőbeli fejlődése körül még számos kérdés van. 2009 elején például egy rövid időre olyan hírek láttak napvilágot, hogy az iraki kormány 2000 darab T-72 beszerzését tervezi, amit amerikai segítséggel átépítenek és T-91 néven vesznek hadrendbe (nem összetévesztendő a lengyel verzióval), nagy valószínűséggel azonban erre az üzletre nem fog sor kerülni. Arról is voltak találgatások, hogy Ukrajna T-84-eket akar Iraknak eladni, de erről sincsenek még megbízható hírek. A jelenleg hadrendben álló szovjet mintájú rendszerek pedig belátható ideig szolgálatban fognak még maradni, mert az újonnan érkező amerikai felszerelés nem lesz képes kiváltani minden feladatot. Ez pedig az alkatrész beszerzés/utánpótlás és a karbantartás szempontjából nem jelent túl sok jót a jövőre nézve.
A jelen megállapodások szerint (Status of Forces Agreement – SOFA) az amerikai erőknek 2011 végéig el kell hagyniuk Irakot. Az iraki hadsereg azonban nem fogja tudni Irakot külső fenyegetésektől hatékonyan megvédeni a közeljövőben. A jelen erőstruktúra és felszereltség és képzettség ezt egyszerűen nem teszi lehetővé. A CSIS által nemrégiben publikált statisztika szerint, ami Irak és Irán erőit veti össze nagyvonalakban 2003-ban és 2010-ben, amíg 2003-ban a számok terén nagyjából kiegyenlített volt a helyzet (iraki előnnyel), addig ma pusztán az alapharckocsik számát tekintve Irán 11-szeres túlerőben van. (Az iraki légierő pedig minimális képességekkel rendelkezik máig, és 2011 végéig sem lesz képes megfelelő önálló kapacitások kifejlesztésére.)
Éppen ezért a SOFA-ban kitűzött 2011 decemberi céldátumig hátralévő időben az amerikaiak igyekeznek majd feltételezhetően minél jobban felkészíteni az irakiakat azon feladatok ellátására, amit eddig amerikai erők végeztek. Ahogyan Babero tábornok fogalmazott:
„With only 16 more months remaining, our work must take on a renewed urgency. In tactical terms, we are in “the last 100 meters.” This is the most critical part of the mission, the point when a commander brings all of his resources together to close with and achieve his objective. I believe we are at this point now – in the last 100 meters of this critical mission.”
Az iraki erők felkészületlensége felveti a kérdést, hogy milyen szerepet fog az USA 2011 után játszani az iraki hadsereg támogatásában. Raymond Odierno tábornok, az Irakban állomásozó amerikai erők korábbi parancsnoka még hivatali idejében így nyilatkozott egy sajtótájékoztatón erről a kérdésről:
GEN. ODIERNO: Well, it's unclear right now, because in order for us to have anybody in Iraq past 2011 we'll have to -- it will have to be requested by the government of Iraq. So until that happens, I see us being at what we -- what we'd usually have at a normal embassy, a military contingent that would help to support Iraq.
What is out there, though, is Iraq continues to buy a significant amount of military materiel from the United States. They've committed to M1A1 tanks. They've committed to helicopters. They committed to other things. So my guess is -- and these will go beyond 2011, so there'll be some requirement for us to continue to coordinate and help them to bring those systems onboard, but that is yet to be --
Q Are we expecting they'll think it's going to be necessary?
GEN. ODIERNO: Again, it'll be up to them. I would say, if I was buying equipment from the United States, I would want them to continue to help us to bring it on board and so we can properly execute the employment of those weapons systems.
Zárásként…
… egy idézet az egyik cikkből, vitaindítónak:
“There is no comparison between the T-72 and M1A1” said driver Abbas Abdulamir, when he was asked to compare the driving of the two tanks.
Utolsó kommentek