A Győzelem Napja mostanában gyakran szolgál újdonságokkal szolgált a Vörös téren. Két évvel ezelőtt nehézfegyvereket is felvonultattak az ilyenkor szokásos díszszemlén - 1990 óta először - és akkor debütáltak az orosz hadsereg új egyenruhái is, tegnap pedig példátlan módon a nyugati szövetségesek, Lengyelország és a volt szovjet tagköztársaságok katonai egységekkel is képviseltették magukat, így megemlékezve a második világháború idején tett közös erőfeszítésekről. Ráadásul ez volt a legnagyobb vörös téri díszszemle a Szovjetunió felbomlása óta, mivel több mint 10 ezer katona, 160 harcjármű és 127 katonai repülőgép ill. helikopter vett rajta részt. (folyt.=>)
A Russia Today néha informatív, néha viszont inkább megmosolyogtató kommentárokkal fűszerezett tudósítása megtekinthető itt:
A díszszemlét annak teljes teljes terjedelmében bemutató, kommentár nélküli televíziós tudósítás pedig itt látható (vagy a RT honlapján megtekinthető/letölthető):
Felvonulnak Azerbajdzsán, Örményország, Belarusz, Kazahsztán, Kirgizisztán, Moldova, Tadzsikisztán, Ukrajna és Lengyelország díszegységei (ebben a sorrendben):
Itt érkeznek a britek, az amerikaiak, a franciák és - letűnt korokat idézve lovas felvezetéssel - a türkmének:
Akárcsak az egykori szovjet parádékon, itt is megjelentek a győzelem legendás fegyverei, a T-34/85 harckocsik és a SzU-100 típusú önjáró lövegek. Ezeket követték a jelenleg hadrendben álló szállító ill. gyalogsági harcjárművek (GAZ-2975 Tyigr - az "orosz Humvee" -, KAMAZ-43269 Visztrel, BTR-80 és a BMP-3)...:
... majd ezután felvonultak a páncéloserők (T-90Sz), az önjáró tüzérség (2S19 Mszta, BM-30 Szmercs, TOSz-1), a légvédelem és a stratégiai rakétaerők díszegységei. A Buk-M1 és a Pancir-Sz1 mellett felbukkantak a nyugati biztonságpolitikai szakértők kedvenc orosz mumusai, az Sz-400 Triumf típusú légvédelmi rendszer ill. a 9K720 Iszkander és a Topol-M nukleáris ballisztikus rakéták:
Szokás szerint a légierő egységei érkeznek utoljára. A harci helikoptereket MiG és Szuhoj vadászgépek kíséretében egy An-124 szállítógép, egy Il-80, egy A-50 és Il-78 típusú tankerek követték, majd eldübörögtek a Kreml felett a Tupoljev típusú bombázók is (Tu-95MSz, Tu-160, Tu-22M3):
A rendezvény közös koszorúzással ért véget:
Az, hogy az orosz kormány - valószínűleg az ismét enyhülő diplomáciai kapcsolatok jegyében - az amerikaiakat, a briteket és a lengyeleket is meghívta a jeles eseményen való katonai részvételre, és azok igent mondtak, mindenesetre érdekes fejlemény annak ismeretében, hogy a második világháborúval kapcsolatos néhány makacs tényre mintha sem Oroszországban, sem Nyugaton nem emlékeznének szívesen - pl. hogy az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság végső soron különösebb fenntartások nélkül egy oldalon harcoltak a kommunista Szovjetunióval, amely az előbbiektől jelentős mennyiségű - egyes magyarázatok szerint a végső győzelemhez elengedhetetlen - gazdasági és katonai segítséget kapott.
Elvégre az amerikai és brit iskolásoknak a mai napig azt tanítják, hogy a második világháború egy magasztos célokért megvívott igazságos háború volt, és senki nem nagyon mond nekik (sem) olyasmit, hogy "a németek legyőzésében a Szovjetunió játszotta a főszerepet", "egy tömeggyilkos segítségével legyőztünk egy másikat", vagy "az európai harcok tétje az volt, hogy a jövő kelet-európai kényszermunkatáborai felett a horogkeresztes vagy a sarló-kalapácsos zászló lobog-e majd" - amelyek cinikus, sarkalatos megállapítások ugyan, de legalábbis nem állnak messzebb a valóságtól, mint a "hivatalos" értelmezés -, és bizonyára orosz társaik sem gyakran hallanak az angolszászoktól kapott rengeteg harckocsiról, vadászgépről és teherautóról (hogy mást ne is említsek), amelyekkel a Vörös Hadseregben szolgáló felmenőik bevetésre indultak.
Ahogy a hidegháború évtizedei lassan feledésbe merülnek, talán ezen a téren is változásoknak lehetünk majd tanúi, amelyeknek egyik jele a tegnapi díszszemle volt.
Utolsó kommentek