Zbigniew Brzezinski nevével szerintem már mindenki találkozott, akit egy kicsit is érdekel a kül- és biztonságpolitika. Jimmy Carter egykori tanácsadója mára a szakma egyik nagy öregjének számít, ezért érdemes odafigyelni mit mond, még ha első hallásra kicsit meredeknek is tűnik. Most például a Daily Beast-nek adott interjújában többek között azt fejtegette, hogy ha Izrael mégis légicsapásokkal próbálná megakasztani az iráni nukleáris programot, akkor az Egyesült Államoknak meg kellene ezt akadályozni, akár az izraeli gépek lelövésével is. Érthető módon ez sokaknak nem tetszett.
Az interjú ominózus része hevenyészett fordításban:
Mennyire lehet agresszív Obama, hogy megértesse az izraeliekkel, egy katonai csapás a legrosszabb lenne Amerikának?
Nem vagyunk impotens kisbabák. Át kell repülniük a légterünkön Irakban. És mi csak ülni fogunk és nézzük?Mi van ha mégis átrepülnek?
Nos, ezt komolyan meg kell tagadnunk tőlük. Ez azt jelenti, hogy nem csak mondjuk, hogy megtagadjuk. Ha átrepülnek, felszállunk, és szembeszállunk velük. Választhatnak, visszafordulnak, vagy sem. Senki nem akarja, de ez ez egy fordított Liberty lehet. [Izraeli vadászgépek és torpedónaszádok támadták meg a USS Liberty-t nemzetközi vizeken a Sínai-félsziget közelében a hatnapos háború során 1967-ben. Izrael később azt állította, hogy a hajó véletlenül került baráti tűz alá.]
Hát ez igen szép szájtépést váltott ki pár izraeli híroldalon, Haaretz itt, JPost itt, Ynet News itt, és a kontraszt kedvéért egy iráni tálalás itt. (Hogyhogy, hogy nem, a magyar sajtóban viszont nem sok szó esett róla.) Maga a hír többé kevésbé ugyanúgy szól mindegyik oldalon, de a kommentek... priceless! Na de vizsgáljuk meg kicsit komolyabban a kérdést, hiszen több van mögötte, mint hogy Brzezinski vénségére "ántiszemita lett, jájájájj", vagy hogy Ahmadinedzsád valószínűleg spontán orgazmusok sorozatát éli át csupán a puszta gondolatra, hogy az amerikaiak repülők egymás után szedik le az IAF gépeit, mint a nyulakat, és mindezt Irán védelmében.
/Elméleti síkon igen érdekes dolgokat is ereményezhetne egy ilyen "Stars & Stripes vs Star of David" összecsapás, hiszen gondoljunk bele, ha az Irán felé tartó izraeli kötelék nem hajlandó megfordulni, és harcba bocsájtkozik az amerikaiakkal, akkor végül is egy NATO tagállamot támadnak meg, és az V. cikkely alapján a Európa nagy része - mi is - megint mehetne harcolni a Szentföldre... A német Eurofightereken már rajta van a fekete kereszt, már csak az ispotályosok és a templomosok szerepét kellene kiosztani két országnak. Ez persze nem fog bekövetkezni, nehogy valaki komolyan vegye, csak érdekességképpen említettem meg./
Egy korábbi cikkben már részletesebben is vázoltam (illetve interpretáltam a CSIS tanulmányát) az izraeli támadási tervekről. Ebben alapvetően három lehetséges csapásirányt említenek fel egy potenciális izraeli légitámadás esetén. A térképet beszúrom ide is:
A lényeg, hogy az izraeli gépeknek mindenképpen át kellen repülniük Irak felett, hacsak nem segít nekik masszívan Törökország vagy Szaúd-Arábia, de még ebben az esetben is hatalmas kerülőútra kényszerülnek, és mivel légi utántöltésre lennének szorulva, igen sebezhetőek is lennének. Azt pedig kétlem, hogy a kettő közül bármelyik átengedné nemhogy a légterét, de a reptereit is tankolásra, Grúzia pedig tavaly kiesett ebből a játékból. Ez komoly probléma, mivel hogy Iraknak nincs értelmes légiereje, és a légterének védelmét amerikai egységek látják el, akik időnként le is lőnek egy-két, a határon "merő véletlenségből áttévedő" iráni UAV-t. Mivel Irak soha nem egyezne bele az IAF átrepülésébe, az amerikaiak szerződéses kötelezettsége lenne visszafordítani az izraeli gépeket. Természetesen az Egyesült Államok dönthet úgy, hogy ballisztikus ívben tesz a kötelezettségeire, azonban a helyzete nem lesz jobb - vagy támogatja az izraeli agressziót, vagy szembeszáll vele, de mivel éppen a két kötekedő helyivagánycsávó közé van szorulva, tétlenül figyelő kívülálló nem lehet. (Ezért gondolom minden igaz amerikai hazafi hálaimák sokaságát rebegi el ifjabb George W. Bush áldásos tevékenységéért.)
Az említett CSIS tanulmány 70-80 izraeli géppel számol, a bombázást elsősorban F-15I típusú gépek végeznék, kiegészülve F-16I-kel, míg kb. 38 F-16C a légvédelmet hallgattatná el, biztosítaná az elektronikus zavarást, és a vadászfedezetet. Az amerikaiak az Irakban állomásozó 332d EOG 2 vadászrepülő-századát, a 332. és a 22. századok gépeit (48 F-16C), valamint a Perzsa-öbölben vendégeskedő USS Abraham Lincoln 2 F/A-18C és 1-1 Super Hornet F/A-18E illetve F típussal felszerelt századát (össz. megint 48 gép) tudná felküldeni az izraeliek ellen, és az sem elvetendő tény, hogy az amerikaiak Patriotokat is telepítettek Irakba. De nem szeretnék belemenni a teljesen értelmetlen hardver-összehasonlításba, majd megnézem, ha a Dogfights sorozat megfilmesíti.
(Experience the battle, dissect the tactics, relive the forum fights of blog.hu again and again and...)
Az izraeli légicsapás Achilles-sarka ugyanis a légiutántöltő képesség hiánya - nincs meg a kellő számú utántöltő gépük a feladathoz, ezért a meglévőknek kétszer kellene fordulniuk a csapásmérő egység kiszolgálására. Ha ezeket valami baj érné Irak felett, a támadásnak annyi, ergo a grandiózus terv viszonylag könnyen megakasztható, ha az Egyesült Államok úgy akarja.
Engem spec. az érdekelne, hogy Brzezinski ezt saját kútfőből nyilatkozta, vagy pedig leszóltak neki, hogy oda kéne mondani valami keményebbet is, mielőtt valakik elfelejtenék az erőviszonyokat ott a Közel-keleten. Ugye a) eset, az öreg elmondja a véleményét, ami nem túl polkorrekt, viszont van mögötte józan geopolitikai számítás, vagyis hogy a kis szövetséges csak ne akarja kész helyzet elé állítani és egy újabb háborúba beleráncigálni az USA-t, ha Netanyahu felcseréli a szerepeket, akkor az IAF kaphat egy józanító pofont. Ez Brzezinski magánvéleménye, politikai következményei nincsenek, max a neten most két hétig isteníteni fogja "Közel-kelet szurkolótábor" Izrael-ellenes, és anyázva antiszemitázni az Izrael-párti része. B) eset, hogy Obama-kormány egy része - ki tudja mennyire magas polcokig - is hasonlóképpen gondolkodik, és kissé nyomatékosabban is üzenni akartak Tel Avivnak, de mivel ezt hivatalban lévő amerikai vezető az Egyesült Államok belpolitikai viszonyai miatt nem teheti meg, megkérték az "öreg Zbig-et", hogy tolmácsolja véleményüket.
Egy önérzetes amerikai vezetés inkább eljátssza a Liberty-incidenst visszafele, mint hagyja, hogy a legközelebbi szövetségese egy ócska ribancként bánjon vele és egy igencsak kétséges kimenetelű háborúba sodorja. Egyesek kommentjeikben azt írják ugyan, hogy az amerikai pilóták soha nem nyitnának tüzet izraeli társaikra, de ezt én kétségbe vonnám. 42 éve is nyugodt szívvel megtették volna, ha nem állítják meg őket.
"First of all, why are Americans are supposed to love Israel when there's never been much sign that Israel loves America? We give them three billion a year, and they give us little more than grief. Ask the crew of the USS Liberty -- no, wait, they're all dead, killed by an Israeli airstrike and followup machinegunning by Israeli gunboats, on a USN vessel flying the American flag."
/Gary Brecher a.k.a. War Nerd/
Utolsó kommentek