Hirdetés

"Only the dead have
seen the end of war."

(Anyázni meg itt lehet:
katpolblog@gmail.com)

Utolsó kommentek

Hirdetés

Facebook

Bullshit Hunting Season

Cikkek

  • KatPol Kávéház CXII. - NormandiaHa az ardenneki csatára gondolunk, melynek helyszíneiről és emlékezetéről podcastunk 98. adásában közöltünk élménybeszámolót, a II. világháború egyéb nyugat-európai fejezetei közül - vagy ha akár...
  • KatPol Kávéház CVII. - Szolgálólány extrákkalA kiszolgált katonák élete valószínűleg helytől és kortól függetlenül sosem volt könnyű, még akkor sem, ha az őket szolgálatba hívó állam történetesen hajlandóságot mutatott a velük való törődésre....
  • KatPol Kávéház LXXXV. - A vörös vagányok„Mi is ott leszünk a végső csatában, / Én és a többi vörös magyarok / Kik elhulltunk, de a vörös szabadságnak / Ujra életet Ti, Ti adjatok.” – így zárta 1919 júniusában az omszki börtön falára írott...
  • Katpol Kávéház LXXIV. - Vízzel-vassalA február végén kezdődött orosz-ukrán háború a tágabb közbeszédbe is beemelte Ukrajna történelmi létezésének kérdését, ahol a fő kérdéssé az vált, történelmileg létezik-e ukrán nép. Felismerve ezt a...
  • KatPol Kávéház LXXII. - Völgyvidéken és hegygerincen átA koreai háborút (1950-1953) okkal szokták Nyugaton az „elfeledett háború” jelzővel illetni, hiszen a konfliktus nem hagyott olyan társadalmi nyomokat, mint például a vietnami háború, pedig...

Címkék

1.vh (8) 18+ (1) 2.vh (92) afganisztán (53) ajanlo (50) albánia (6) algéria (6) államkudarc (16) al jazeera (6) al kaida (23) amerikai polgarhaboru (5) argentína (3) atom (39) ausztria (11) azerbajdzsán (5) bahrein (2) baltikum (2) belarusz (3) belgium (2) bizánc (3) bolívia (1) brazília (3) britek (56) bulgária (5) chile (1) ciprus (1) coin (63) csád (6) csehország (10) dánia (2) dél afrika (4) demográfia (6) díszszemle (9) ecuador (2) egyenruhák (23) egyiptom (9) el salvador (3) ensz (20) eritrea (2) észak korea (1) etiópia (8) eu (12) évforduló (29) fakabát (3) fegyverseft (39) felkelés (24) filmklub (51) franciák (39) fülöp szigetek (1) fürtös bomba (2) gáz (9) gáza (10) gazprom (5) gcc (2) gerillaháborúk (29) görögök (6) grúzia (15) hadiipar (31) haditengerészet (25) hadsereg a politikában (40) haiti (1) hamasz (6) hearts and minds (7) hezbollah (12) hidegháború (42) hollandia (2) honduras (4) horvátok (1) humor (24) india (17) indonézia (16) irak (67) irán (72) izland (1) izrael (107) japánok (27) jemen (11) jordánia (7) kalózok (9) kambodzsa (5) kanada (1) karthágó (1) kazahsztán (6) kémek (7) kenya (3) képrejtvény (3) keresztesek (5) kézifegyverek (9) kína (86) kirgizisztán (3) knn (275) kolumbia (10) kongó (14) korea (21) koszovó (11) kuba (6) kurdok (8) légierő (50) lengyelek (11) libanon (45) libéria (6) líbia (15) macedónia (3) magyarország (42) magyarsajtó (30) malajzia (2) mali (7) málta (1) mauritánia (4) mexikó (4) migráns (6) moldova (3) mozambik (1) nabucco (7) namíbia (1) nato (18) ndk (6) németek (55) nicaragua (5) niger (5) nigéria (2) norvégia (3) olaszok (11) omán (1) örményország (5) oroszország (98) összeesküvés (5) pakisztán (31) palesztina (21) panama (3) peru (3) podcast (66) powerpoint (2) propaganda (65) puccs (11) rádió (44) rakéta (15) rakétavédelem (15) recenzió (14) repülőnap (3) róma (2) románia (6) spanyol polgárháború (3) sri lanka (13) SS (5) svédek (2) szaúdiak (12) szerbia (4) szíria (31) szlovákia (2) szolgálati közlemény (94) szomália (23) szovjetunió (71) szudán (16) tadzsikisztán (4) tank (42) terror (66) thaiföld (9) törökország (29) trónok harca (4) tunézia (1) türkmenisztán (8) uae (5) uav (6) uganda (5) új zéland (1) ukrajna (17) ulster (2) usa (169) üzbegisztán (2) választás (14) válság (4) varsói szerződés (11) vendégposzt (23) venezuela (4) video (34) vietnam (23) vitaposzt (7) wehrmacht (24) westeros (4) zamárdi (1) zimbabwe (4) zsámbék (1) zsoldosok (14)

[KNN] Cikkajánló Afganisztánról

2009.08.09. 19:30 Rammjaeger83

Afganisztán hamarosan ismét a megszokottnál gyakrabban szerepel majd a hírekben, mivel augusztus 20.-án elnökválasztásokra kerül sor. Ezzel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy a NATO ottani szerepvállalását és az ország jövőjét illetően egyre több elemző ad hangot pesszimista meggyőződésének. (folyt.=>)

Az iraki tapasztalatok miatt a COIN a legújabb "őrület" Washingtonban - nemcsak a katonai vezetés, de a politikai elit körében is. Ennek egyik leglátványosabb következménye az, hogy a külügyminisztérium és a Pentagon szakértői végre-valahára felismerték azokat a legfőbb tanulságokat, amelyeket a britek ezelőtt sok-sok évtizeddel már levontak a saját tengerentúli kalandjaikból: a felkelőket mindig elsősorban a helyszínen toborzott fegyveres erő győzi le, nem pedig a megszálló/expedíciós erők; a civil lakosság felett szilárd állami kontrollt kell létrehozni, és a kormánynak az életkörülményeik javításával kell megnyerni a bizalmukat - vagyis a gazdaság fejlesztése jelenti a COIN egyik legfontosabb komponensét. Mégis úgy látszik, hogy Afganisztánban az amerikaiak egyelőre eme bölcsességek ismeretében sem mentek sokra.

Michael Scheuer, a CIA egyik híres veteránja már júniusban felhívta a figyelmet néhány egyértelmű tényre: változatlan stratégia mellett - pontosabban kifejezve bármilyen épkézláb stratégia változatlan hiánya mellett - a katonai erősítés sem fogja megkönnyíteni a NATO dolgát, elvégre valaha a britek ill. a szovjetek is jóval nagyobb katonai erővel és keményebb módszerekkel próbáltak meg ott rendet csinálni, nem sok sikerrel. Másrészt felesleges grandiózus célokat kitűzni, miközben az Egyesült Államok regionális érdekei relatíve szerények (= megakadályozni, hogy Afganisztán a jövőben hátországot nyújthasson olyan terrorszervezetnek , amelyek tényleges fenyegetést jelentenek Amerikára). Hasonló tanácsot adott Thomas Barnett is: az Obama-kormány - korlátozott külpolitikai mozgástere miatt - jobban teszi, ha korlátozott, elérhető célokat követ.

És mégis mi indokolná ezt a realista hozzáállást? Sok minden. Például az, hogy az afgán rendőrség, ahogy azt egy kolléga már megállapította, teljesen alkalmatlan a feladatára. Ez azért kellemetlen, mert a COIN alapvetően rendőrségi ügy. Az afgán kormánynak nagy létszámú, megbízható, a hadsereget kiegészítő milíciára lenne szüksége, amely ki van képezve az irreguláris erők elleni harcra, és a civilek támogatását élvezi. A britek hagyományosan ilyen szervezetekre hagyatkoztak a hasonló múltbéli műveleteik során (lásd erről bővebben a Gerillaháborúk c. sorozatunkat). Bob Woodward beszámolója szerint az Afganisztánban tevékenykedő tisztek már konstatálták, hogy további erősítést nem kapnak, de igazság szerint nem is lenne rá szükség, mert inkább az afgán fegyveres erőkre kellene hagyatkozni. Karzai elnök jelenleg nem a lakosság támogatására, hanem a NATO-erőkre hagyatkozik, melyek hatalmának egyetlen támaszát jelentik.

Ez a helyzet pedig belátható időn belül nem fog megváltozni, már csak anyagi okokból sem. Rory Stewart professzor érdekfeszítő elemzésében rámutat: amerikai tábornokok megítélése szerint az afgán fegyveres erők teljes létszámának el kellene érnie a 450 ezer főt, márpedig ezek fenntartása évente négyszer-hatszor annyiba kerülne, mint a kormány teljes jelenlegi éves bevétele (kb. 600 millió USD).

Hogy megint a briteket említsem: múltbeli győzelmeiket (Malajzia, Kenya, Omán stb.) nagyrészt azért érték el, mert létre tudtak hozni ilyen fegyveres erőket - csakhogy ezeket volt miből finanszírozni, mivel a szóban forgó országok gazdasága viszonylag jó helyzetben volt. Afganisztánról ezt a legnagyobb jóindulattal sem lehet elmondani. Valószínűleg csak az jelentene gyökeres változást ezen a téren, ha pl. Nyugat-Európában legalizálnák az ópiumot.

A külföldi gazdasági segítség részleges megoldást jelenthetne, de a NATO-országok jelenleg ezt is elhibázottan csinálják. Paul Robinson egyik cikkében arról ír, hogy a szovjetek annak idején nagyobb erőfeszítéseket tettek ezen a téren és felkészültebb kádereket alkalmaztak, de ez mégsem hozta meg a várt eredményt, mivel ők sem voltak tekintettel a sajátos helyi viszonyokra, az őket kiszolgáló kormány felkészületlenségével, a szakemberek hiányával pedig ők sem tudtak mit kezdeni.

A helyzet tehát nem valami rózsás - és bizony az sem segít, hogy az amerikaiak szemmel láthatóan nem tudnak különbséget tenni egyes fogalmak között ("COIN", "terror elleni harc", "nemzetépítés"), nem tudják eldönteni, hogy Afganisztánban melyikre lenne szükség, és egy sajátos logika rabjai, mely szerint "meg kell erősíteni a központi kormány hatalmát ahhoz, hogy legyőzzük a tálibokat, és le kell győzni a tálibokat ahhoz, hogy megerősítsük a központi kormányt", ill. "a fejlesztésekhez meg kell erősíteni a biztonságot, de a biztonság megerősítésének feltétele a (gazdasági) fejlődés" (erről bővebben lásd Stewart fent említett elemzését). Robert Exum, az afganisztáni háború egyik veteránjának megállapítása szerint az amerikai parancsnokoknak nincs világos elképzelése arról, hogy pontosan mit akarnak csinálni, arról pedig még kevesebb, hogy azt a valamit hogyan kellene csinálni.

És hogy ki foglalta össze rövid és velős stílusban azt, hogy minderre mi a magyarázat? Ismér Barnett urat idézem, aki Stewart cikkére reagálva többek között ezt írta:

We have simply not yet grown up enough in our strategic understanding of the world and where it stands in its current evolution to make the changes necessary in our strategic relations to make this effort a success.

Vagyis az USA vezetőinek stratégiai ismeretei elégtelenek ahhoz, hogy Afganisztánban sikerrel járjanak. (Micsoda meglepetés! Valamiért Déja vu érzése van az embernek.) Illetve egy másik blogbejegyzésében tett keserű megállapítás szerint: a stratégiai gondolkodás ebben az országban (értsd: az USA-ban) "halott". 

Én ehhez csak ennyit tennék hozzá: Barnett urat rendszeresen azzal vádolják, hogy indokolatlanul optimista az USA biztonságpolitikai helyzetét és annak jövőjét illetően. Ha tehát ő azt mondja, hogy Afganisztánban nagy a baj, akkor ott valószínűleg tényleg nagy a baj.

4 komment


| More

Címkék: usa afganisztán coin knn

A bejegyzés trackback címe:

https://katpol.blog.hu/api/trackback/id/tr361297938

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

- duplagondol 2009.08.09. 23:45:32

A nyolcvanas években létezett már kiterjedt afgán kormányzat, komoly hadseregggel, ami kb. olyan kaliberű volt, mint most az iraki. Végeredményben akkor jó sok fegyver bekerült az országba...

Link Elek 2009.08.10. 06:38:14

egy kis hianyerzetem van:
A senior administration official said Saturday: "Because we believe the American people deserve clarity on our progress in Afghanistan, we have compiled a comprehensive set of metrics based on the objectives laid out by the president and informed by a stringent intelligence review. We have briefed members of Congress and their staffs over the past few weeks. Work has already started on the first quarterly round of measurements, and we expect to continue engaging Congress in the months ahead."

The matrix is referred to in the West Wing as "the SIP" — Strategic Implementation Plan. Officials says it's ambitious enough that they joke it should have been named the GULP.
www.politico.com/news/stories/0809/25939.html

Viharkabát 2009.08.12. 18:03:37

Abszolúte nem ide tartozik ugyan, de azért ajánlanám olvasásra Steven Pressfield "Az afgán hadjárat" címmel megjelent könyvét.

Mellesleg érdekes lehet, miként vélekedik a helyzetről az afgán "utca embere", avagy az istenadta nép. Vajon hogyan látják ők ezt az üdítő helyzetet, miszerint eszméletlen létszámú idegen fegyveres rohangál kedvenc hegyeik között, néha lebombáznak egy-egy esküvőt, máskor elviszik a termést vagy bezárják az iskolát és kvázi betiltják az írás-olvasás tudást? Én nagyon szívesen elhiszem az amerikaiaknak, hogy Hamid Karzai egy karizmatikus népvezér és a Loja Dzsirga a szentek gyülekezete, de Kabulban vagy akár Helmandban mit beszélnek a bazárban?

Rammjaeger83 · http://katpol.blog.hu 2009.09.16. 11:08:53

Fareed Zakaria rövid és velős cikke az afganisztáni helyzetről:

www.newsweek.com/id/215318
süti beállítások módosítása