Három rövid hír a hétfő reggeli kávé mellé, amiről nem biztos hogy szó esik a magyar sajtóban. Nyár van, süt a nap, a szokott nyugalommal zajlnak a konfliktusok a világ minden szegletében, Afganisztánban újabb bizonyítéka került elő a hozzá nem értésnek a COIN területén, az amerikaiak szabadon engedték az Irakban fogva tartott iráni diplomatákat, és Izrael egyedülálló lépésként troll-hadosztályt állít fel. (folyt.->)
Afganisztán - COIN at its best
A Párduckarom hadművelet június 19-én indult meg és júliusban egészült ki a Kardcsapás hadművelettel - céljuk a tálib ellenőrzés alatt álló területek visszaszerzése Helmand tartományban. A fellángolt harcoknak talán egy teljes cikket is szentelünk a közeljövőben, (addig is lehet olvasgatni az egyik kollega tematikusan Afganisztánnal foglalkozó blogját), most csak egy árulkodó apróságra kívánjuk (megint) felhívni a figyelmet, ami jelzi, hogy nem gyenge szinten vannak el*aszarintva a dolgok Közép-Ázsia legsötétebb mélyén.
Egy eldugott kis faluban ugyanis azzal fogadták a brit katonákat, hogy ne hozzák vissza az afgán rendőrséget, meg hogy a "tálibok mentették meg őket a rendőrök terrorjától". Ízlelgessük egy kicsit - a rendőrök terrorja alól felszabadított falu. Hogyhogy nem hozta még le ezt a hírt a nemzeti radikális magyar sajtó? Az afgán rendőrség persze durvább dolgokat csinált: fosztogattak, raboltak, és kisfiúkat erőszakoltak meg csoportosan - gondolom ez az ottani "pastu sün". Nem mintha ez arrafelé olyan kirívó eset lenne, az al-Arabiya cikk is úgy utal rá, mint "helyi szokás", és szellemi atyánk, Gary Brecher is már számos alkalommal megemlékezett pastuk vonzódásáról a fiatal fiúk iránt. Azonban mégsem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a jövőben létrehozandó, független, szuverén afgán állam két támasza, az ANA és a rendőrség a világon talán a két legkorruptabb és hasznavehetetlenebb társaság, és ez időről-időre keresztbe is tesz a NATO háborújának. Ha a tálibokban felszabadítót látnak, mert ők csak pofánvágnak ha rádiót hallgatsz, de nem fognak fegyvert a tarkódhoz és nem fosztanak ki, akkor ott valami mélyen el van szúrva, és a helyrehozásához nem elég a PR.
A cikkben persze megy a bullshit, hogy újabb amerikai kiképzők érkeznek, meg hogy folyamatosan javul a ANP (Afghan National Police) színvonala, de sajnos a nyugati demokratikus rendszerek nem képesek megtenni a leghatásosabb - és valljuk be, a legkézenfekvőbb - lépést a helyzet orvoslására: ha egy fegyveres szerv önállósítja magát, és rablóbandává süllyed, akkor néhány tagjukat illik demonstratív módon kivégezni, lehetőleg a helyi lakosság előtt. Csakhogy az ANP köreiben elég magas a halálozási ráta a táliboknak köszönhetően, ezért kevesen akarják a rendőri pályát választani, mert tudják, hogy nem egy nyugdíjas állás. Ez viszont azt eredményezi, hogy bármilyen emberanyagot fel kell venni, még ha valószínű is, hogy az első adódó alkalommal dezertál/átáll/önálló bizniszbe kezd, és ezen a legkiválóbb amerikai kiképzők sem tudnak változtatni.
Mellesleg a hadműveletek eredménye előre borítékolható - sima brit/amerikai győzelem, minden sajtóorgánum lehozza a bodycount-ot, majd pár hónappal később a tálibok visszaszerzik az elvesztett területet, mert a nemzetközi erőknek nincs elegendő embere az állami fennhatóság érvényesítésére, az ANA és az ANP meg képtelen rá (vagy eleve le se sz*rja). Ezt játszották a szovjetek is tíz éven keresztül, mire ráuntak.
Szabadon az iráni diplomaták
30 hónap után szabadon engedték azt az öt iráni diplomatát, akiket Irakban tartóztattak le az amerikaiak azzal a váddal, hogy a felkelőket segítették. Annak idején, még 2007-ben ugyanis amerikai csapatok elfoglalták az iráni konzulátust Arbil városában, és foglyul ejtették az ott dolgozókat. Egyes olvasók fejében gondolom most felmerül a kérdés, hogy ezt mégis hogy hozták össze, amikor létezik a világon egy olyan, fogalom, hogy "diplomáciai védettség". Nos, a Bush-éra alatt mindig nemesen egyszerű csapásokkal vágták át a nemzetközi jog gordiuszi csomóit: Guantanamo esetében kijelentették, hogy a genfi egyezmény nem vonatkozik a fogvatartottakra, mert azok nem reguláris katonák és nem is gerillák (sőt nem is köztörvényesek), hanem "ellenséges kombattánsok", habár ez utóbbi fogalmat azelőtt nem ismerte senki, az iráni diplomaták esetében pedig simán "nem ismerték el, hogy diplomaták lennének", ergo nem jár a védettség. Zseniális, nem?
Szó se róla, több mint valószínű, hogy az irániak valóban segítették a felkelőket, de ilyenkor egy laza csuklómozdulattal ki lehet utasítani őket az országból, és nem pedig kicsinyes bosszút kell állni a '79-es teheráni túszdrámáért. A nemzetközi jog teljesen különbözik az államok belső jogától, és sokkal képlékenyebb annál. Ha valaki megsérti, az precedenst képez a többi állam számára, akik szintén felrúghatják az adott szabályt, és végül az teljesen érvényét vesztheti. Ezzel pedig az állam, amelyik először sértette meg a NK jogot többet veszthet globálisan, mint amit az első önfejű akciójával nyert. (Itt idézném még a Koszovó példáját, ami gyönyörű pofon képében kapott vissza az Egyesült Államok Oroszországtól a tavaly augusztusi grúziai háborúval.)
Mindenesetre Irán további jogi lépéseket fontolgat, az Obama-adminisztráció meg tovább takaríthatja az előző elnök jófejségének eredményeit.
Izrael - a trollok hajnala
Mint azt már korábbi cikkeinkben többször említettük, a modern háborúnak, főleg az asszimetrikus konfliktusoknak fontos, ha nem a legfontosabb csatatere a média, ezért a hadviselő felek igyekeznek a saját szájuk íze szerint tálalni az eseményeket a tévében, a nyomtatott sajtóban és persze az interneten. Pont emiatt nem tudom eldönteni, hogy az izraeli tervek az "internetes hadviselési osztag" felállításáról briliáns vagy inkább elkeseredett lépésnek tekinthetők. A név ne tévesszen meg senkit, ez nem a kínaiak által tökélyre fejlesztett "cyberhadviselés", kormányzati szerverek feltörése, DoS támadások és hasonlók, hanem szimpla trollkodás - fiatalokat toboroznak, akik beszélnek valamilyen idegen nyelvet, hogy mindenféle weboldalon, blogokban, fórumokban Izrael-barát propagandát nyomassanak.
Az alapgondolat önmagában szép, csakhogy - mint az említettem - némi elkeseredést is érzek amögött, hogy fizetni is fognak a trollkodásért. Jelenleg 150.000 $-t különítettek el erre a célra, de érzésem szerint ez az összeg a jövőben még nőni fog. Vajon miért gondolják azt, hogy az eddigi internetes szurkolótáboruk (Az Isr-Pal konfliktusban a netezők 90%-a állást foglal, és érzelmi alapon, körömszakadtáig védi a választott oldalát, függetlenül attól, hogy az éppen mit követett el. Vagy úgy egyáltalán függetlenül a topictól, ahova kommentel...) már nem elég? Vagy a Jewish Internet Defence Force (bezony ám, ilyen is létezik tessék ráguglizni, beteg egy társaság) már nem olyan hatékony mint régen? Azért a palesztin PR sem olyan egetrengető.
Vagy esetleg csak annyi áll az egész mögött, hogy valaki (megint) sikkasztani akar a külügyi költségvetésből, ezért létrehoznak egy kamu n+1-ik propaganda alosztályt, aminek a munkáját képtelenség ellenőrizni? "Nézze kedves uram, mi azt a 3000 dollárt egy "MaCesZGomBÓc" nicknevű emberkének fizettük ki, aki két hónapon keresztül védte államunk becsületét és jó hírnevét a magyar Index fórum "Polidili" részlegében, de erről sajnos nem tudok bizonyítékot bemutatni, mert időközben törölték topicot. Remélem így is megérti, hogy ez a kiadás a haza érdekeit szolgálta."
Mindenesetre, ha a trollhadosztály valamelyik tagja ide tévedne, akkor:
- a megbízási díjuk 25%-ért nem moderáljuk ki a kommentjeit
- a megbízási díjuk további 25%-ért rávesszük az egyik szerkesztőt, hogy egy kommentben még igazat is adjon nekik, továbbá megértően hümmögjön
- nagyobb összegű, egyszeri átutalásért a saját nevünk alatt lehozzuk a propagandájukat, és kirakunk egy Elhatárolódó-hód logót IDF taktikai mellényben
Utolsó kommentek