Forrong a perzsa nemzet, tüntetések Teheránban és a többi iráni nagyvárosban, recseg-ropog az iszlám köztársaság. Az ember óhatatlanul is arra gondol, hogy vagy az amerikaiak, esetleg izraeliek támogatásával összehozott újabb "színes forradalmat" lát, ezúttal a volt szocialista blokkon kívül, vagy Ahmadinedzsád és bagázsa vette túl pofátlanra a figurát a választás lenyúlásánál. Ugyanis a pénteki választást ránézésre sok mindennek lehet nevezni, csak épp kóser halalnak nem.(folyt.=>)
Pénteken az iráni nép az urnák elé járult, méghozzá igen komoly, 84%-os arányban, s leadta szvazatát az általa preferált elnökjelöltre. Győztesként mindenki nagy meglepetésére Ahmadinedzsád jött ki a szavazatok 62,63%-val (24,527,516 szavazat), messze maga mögé utasítva fő riválisát Mir-Hussein Mousavit (13,216,411 szavazat, összesen 33.75%). A meglepő eredményt sokan annak tulajdonítják, hogy míg Teheránban és a többi nagy városban a reformer Mousavi a népszerűbb, főleg az ifjúság köreiben, addig a vidéken az egyszerű, egészséges népi gondolkodású milliók Ahmadinedzsád mögé sorakoztak fel, és hát ők nem jelentek meg korábban a közvélemény-kutatásokban, amik Mousavi győzelmét jósolták.
Ezzel az egyszerű magyarázattal azonban van pár probléma. Sőt, igazából rengeteg probléma, ahogy azt Juan Cole, Közel-Kelet szakértő elég jól összefoglalta a blogján. Néhány felvetése szabados fordításban:
- Az azeri területeken is Ahmadinedzsád volt a befutó, aki Tabrizban, a tartományi fővárosban is 57%-ot kapott, holott Mousavi azeri származású és az azeriek mindig is masszívan a saját jelöltjeiket támogatták, mindegy milyen választás volt.
- Teheránban is 50%+ ért el Ahmadinedzsád, pedig a nagyvárosokban, különösen a fővárosban egyértelműen Mousavi volt előnyben.
- Ahmadinedzsád nagyjából ugyanolyan arányban nyert mindenhol szerte az országban, habár az etnikai és tartományi különbségek eddig mindig tükröződtek a választási eredményekben.
- A választási bizottságnak csak 3 nap után kellene hivatalosan győztest hirdetni, addig van idő a szabálytalansági ügyeket is valamennyire kivizsgálni. Most ezt a három napot kihagyták, és személyesen Ali Khamenei, a "Vezér" erősítette meg, hogy a választással minden rendben, Ahmadinedzsád nyert, fogadja el mindenki az eredményt, ennyi, kész.
- A 84%-ban már igen sok női szavazó is benne van - ők is a keményvonalasabb Ahmadinedzsádra szavaztak volna, aki igyekezett a jogaikat visszanyesni?
És a kétségeket még lehetne sorolni. Emiatt sokan úgy gondolták Iránban, hogy a pofátlanságnak is van határa, és az utcára vonultak, de miután Khamenei is benne van a dolgoknak kavarásában, kevés az esély, hogy a tüntetők bármit is elérnek. (békés úton) Az iráni média (IRNA, PressTV) próbálja agyonhallgatni az eseményeket, és a külföldi tudósítókat is korlátozzák, vagy egyenesen kitiltják az országból. Szerencsére a XXI. században már minden civilizált környéken ott vannak a kézikamerák, mobilok, és hiába próbálják letiltani Iránban a különböző videomegosztó oldalakat, azért a proxy fogalma arra sem ismeretlen.
Tömegtüntetés
"Margh bar Dictator" - Halál a diktátorra!
A rendőrök ütik a népet
A nép meg visszaüt
Ezek a motoros rendőr riot-control egységek nagyon ott vannak, egy vezeti a kis crossmotort, a másik mögötte ül, és gumibottal üt minden útjába kerülőt. Apropó, emlékszik még valaki a 2006-os magyar tüntetéseken elterjedt a pletykára, miszerint izraeli/orosz/román/stb. rendőröket hozott be a kormány, mert ők lelkiismeretfurdalás nélkül odacsapnak a tömegnek? Na, Iránban most hasonló hírek terjengenek arab (iraki, libanoni) verőemberekről. Úgy látszik a meggyőzősés, hogy a sajátjai ellen az ember nem alkalmaz erőszakot, egyetemes.
Tüntetéseket jelentettek Teheránon kívül Tabrizból, Iszfahánból, és egyéb nagyvárosokból is, amik előreláthatóan folytatódni fognak, a rendőrség és a baszij pedig igyekszik szétverni kordában tartani őket. Mousavi a "békés tüntetések" folytatására szólított fel, és hivatalosan is kérelmet nyújtott be a választási eredmények megsemmisítéséért és új választás kiírásáért. Egyébként annak ellenére, hogy az iráni PressTV ezt tagadta, elég sokan tudni vélik, hogy Mousavi házi őrizet alatt áll, és 100+ ellenzékit (politikust, és nem egyszerű tüntetőt) letartóztattak. A RUMINT kategóriás hírek még komolyabb összeesküvést sejtetnek. Állítólagos, minisztériumi belső emberek által kiszivárogtatott adatok a valós választási eredményekről (hiteles alátámasztás nincs, illik igen erős kétkedéssel kezelni!):
Szavazásra jogosultak: 49,322,412
Leadott szavazatok: 42,026,078
Érvénytelen szavazatok: 38,716
Mir Hossein Mousavi: 19,075,623
Mehdi Karoubi: 13,387,104
Mahmoud Ahmadinejad: 5,698,417
Mohsen Rezaei: 3,754,218
Ha nem is a konkrét számokban, de arányaiban ez az adat pár helyen felbukkant (ettől persze még lehet a forrása ugyanaz az egy ember - vagy titkosszolgálat). Ez az eredmény igencsak cumi lenne Ahmadinedzsádnak és a konzervatívoknak, mert azt jelentené, hogy két reformer jelölt versenyezne a második fordulóban, nekik meg, nos, egy magyar politikus szavaival élve azt üzente a nép, hogy menjenek az ayatollahhal együtt a pics*ba. Ezen kívül jól értesült emberek tudni vélik, hogy Rafszandzsani már méri fel az erőviszonyokat és gyűjti a szövetségeseket Khamenei leváltásához. (ez megint RUMINT, az előző kitételt itt is tessék alkalmazni.)
Akár sikeres színes - esetünkben zöld - forradalom, akár újabb Tiananmen lesz a vége, a szerkesztőségünk már bekészítette a pattogatott kukoricát, mert ha a térség meghatározó államában, a két háborús zóna között fekvő, még stabil területen elszabadulnak az események, az biztos látványos lesz. (Rendszeres update maguktól az iráni nép fiaitól az IranDefence oldalán, fotók a TehranLive blogon, és persze várunk egyéb helyi forrásokat a kommentekben)
Az utolsó 100 komment: