A rendészet illetve a rendőrség egyenruhái egyáltalán nem tartoznak blogunk profiljába, ugyanakkor a magyar rendőrségi egyenruhák közelmúltbeli és jövendő változásainak általánosabb tanulságai magyarázzák, hogy Angyalbőrben... című sorozatunk keretein belül mégis tegyünk egy egyszeri kitérőt ebbe az irányba (ezt a poszt amúgy meglehetősen sablonos címe is jelzi). A rendőrség fegyveres rendvédelmi szerv, egyenruháinál fontos szempont a szervezet egységes megjelenésének biztosítása, a felismerhetőség, illetve a civil lakosságtól és más egyenruhás testületektől való megkülönböztethetőség. Emellett öltözeteinek megjelenési formájában ötvöznie kell a praktikumot az állam szimbólumaival (egy-két speciális feladatot ellátó egység viseleténél természetesen erősen az előbbi irányába tolódik a hangsúly), egyszersmind tekintélyt és a bizalmat kell sugároznia. Enyhén szólva nem hátrány persze az sem, ha a mundérba bújtatott közegek ráadásul jól is érzik magukat a formaruhájukban. A jelenlegi magyar rendőrségi egyenruháknál azonban a fenti kritériumokból vajmi kevés teljesül. 2009 április 30-án azonban új Öltözködési szabályzatot kaptak rendőreink, mely remélhetőleg egy új, a mainál szerencsésebb egyenruhakorszakot is elindíthat a testületben.
Kiindulópont
Jó másfél éve, 2007. októberében jelentette be Takács Albert akkori igazságügyi és rendészeti miniszter a rendőrségnél végrehajtandó arculatváltást, mely nemcsak új szlogenben ("biztonság, bizalom, becsület"), de új egyenruhákban is testet öltene. Bár utóbbi indoka csak féligazság, miszerint "meglehetősen régi, az idő eljárt fölötte", hisz alig 5 évvel azelőtt vezették be a jelenleg használatos viseletdarabok többségét (bár való igaz, hogy a 2009-es előtti legutolsó, 2006-ban kiadott szabályzat tartalmaz még hatvanas évekbeli viseleti elemeket is), ugyanakkor valószínűsíthetően a rendőrök sem bánják a váltást, majd látjuk is, hogy miért.
A 2002-ben bevezetett egyenruházattal kezdődő szűk évtized a rendőrségi egyenruhák történetének egyik legérdekesebb korszaka lehet, hisz a nagy csinnadrattával bemutatott, a korábbiaknál sportosabbnak, modernebbnek, emberközelibbnek kikiáltott új öltözetek nemcsak a viselőitől kaptak hamar súlyos bírálatokat, de a lakosság jelentős részét is megosztották, utóbbit különösen a leglátványosabb változás, a baseball sapkára hasonlító ún. "nyári szolgálati sapka" bevezetése érintette meg - sokszor inkább a rendőri tekintély kárára. Utóbbiban persze (mint mindig) több tényező is szerepet játszik a ruházat minőségétől és megjelenésétől kezdve a rendőrség általános össztársadalmi megítéléséig.
Mi kizárólag a jelenleg rendszerben lévő, módosítás alá kerülő öltözeteket vizsgáljuk meg a bevezetőben is említett szempontjaink alapján.
Előzmények a Kádár-korból
Tény, a rendőrség viselete a rendszerváltás után a Honvédségénél is lassabban modernizálódott, és néhány viseleti elemet leszámítva 2002-ig tartotta magát az 1956 utáni években kialakult mintához. Melyek voltak ennek leglátványosabb jellemzői?
A Rákosi-korszak ötszög alakú lengő vállappal ellátott, egyértelműen szovjet mintát másoló viseletei (balra - a régebbi korok viseleteiről a cikkben látható képek a Rendőrség-történeti Múzeumban készültek) után a Kádár-korszak a katonasághoz hasonlóan némileg kompromisszumos viseletben gondolkodott, ugyanakkor a rendőrség esetében a nemzetközi trendek nagyjából egyeztek a viseletek módosulásainak tervezett irányával, és a hagyományok sem voltak annyira egyértelműek, mint a katonai viseletek esetében. Nyilvánvalóan nem lehetett visszatérni például a Horthy-kor ún. Zrínyi sisakjaihoz (már csak gyakorlati szempontból sem), de az 1948-ban bevezetett, a brit Bobby-k sisakjához hasonló nemezsisak sem volt túl praktikus megoldás. Az egyenruhaváltás és modernizáció a Honvédséghez hasonlóan (és annak mintáját követve pl a rendfokozati jelzésekben) 1945 után megindult (a tányérsapka is elsőként a katonai minta alapján, háromágú csillagos új rendőrségi sapkajelvénnyel jelent meg a szervnél 1946-ban) és jórészt a nemzetközi trendekkel haladt. A rendőrség történetileg hagyományos szürke és sötétkék színei is használatban maradtak az 1945 utáni változások során (előbbit a Rákosi korszak előtt, utóbbit az 1951 után bevezetett egyenruhagarnitúrában részesítették előnyben). Kirívó Rákosi-örökség mindössze a jókora vöröscsillagos sapkarózsa és a szovjetes zártnyakú zubbony voltak (bár utóbbi 1956 után azért módosult), melyeket át is vettek a Kádár-kor egyenruhakészítői.
Az 1961-es, Biszku Béla akkori belügyminiszter által szignált Öltözködési szabályzatban például már jól látjuk azokat a viseleti elemeket, melyek meghatározóak voltak az 2002-ig, és melyek egy része Takács megállapítását némileg alátámasztva (még ha csak megengedett öltözetként is) valóban megmaradt a 2002-es módosulások után is.
A díszöltözet alakzatban, díszöltözet alakzaton kívül, társasági és szolgálati viseletekre lebontott egyenruhagarnitúra része volt többek között a szürke fésüs vagy tropikál anyagú nyitott nyakú, egysoros társasági és szolgálati zubbony, (melyet fehér inggel antanszíj nélül az alakzaton kívüli díszöltözetnek is része volt) a zártnyakú átmeneti posztózubbony, a fehér, dísz- és társasági öltözethez használt ing, a szürke szolgálati ing vagy nyári ingblúz, kék nyakkendő, a sötétkék színű, világoskék csíkkal ellátott pantalló, ezek jó részének használata a rendszerváltás után (pl. ezen a 2000-ben készült képen) is folytatódott. Érdekesség, hogy a tányérsapka lényegében az 1956 előtti mintára készült egyszínű sötétkék, fekete viharszíjjal ellátott változat, azzal a különbséggel, hogy piros helyett világoskék paszpóllal díszítették, illetve a vörös csillagos sapkajelvény az állórészre került sapkarózsaként. Ekkor még a vállszíjas derékszíj a nyers barna színt kapott. A téli viselethez pedig oroszos mintájú usánka tartozott. A vállapok a határőrség és a kormányőrség kivételével (előbbiek uniformisa tábori barna volt, zöld fegyvernemi színnel, utóbbiaké szintén tábori barna, "zászlópiros" fegyvernemi színnel) a BM-nél egységes szürke alapszínt kaptak, a rendőröké világoskék szegélyezésű volt (a büntetésvégrehajtás sötétkék, a tűzoltság vörös szegélyt kapott).
A múlt rendszerben ez a viselet annyiban módosult és modernizálódott, hogy a tányérsapkát a hatvanas évek közepén egy, a mindenki által ismert világoskék állórészű, sötétkék koronájú változatra cserélték, és a vállapok alapszíne is szürkéről egyszínű világoskékre módosult. A rendfokozati jelzések (a linkelt képen jelölt rendfokozati hierarchia amúgy anakronisztikus) is hasonultak a Néphadseregéhez. Az 1965-ben bevezetett, Bocskai sapkával ellátott 65M gyakorlóviselet szintén a katonákéra hasonlított, csak színe szürke volt. A BM-nél minden testület fekete vállszíjas derékszíjat kapott. A zubbonyokról és a kabátokról eltűnt a világoskék szegélyezés. A közlekedési rendőrök (balra) szalmafonatos fehér tetejű tányérsapkát kaptak és fehér derékszíjban látták el feladatukat. Az évek folyamán fokozatosan módosult és modernizálódott a motoros rendőrök viselete is. Megjelent a fehér illetve a sötétkék, hímzett vöröscsillagos jelvénnyel díszített barett, az ún. Castro-fazonú (téli és nyári) szolgálati sapka, a hölgyek pedig kék nemezkalapot kaptak. A Kádár-rendszer alkonyán vezették be a magyar rendőrség közelmúltbeli legjellegzetesebb ruhadarabját, a szürke, a mellen, a háton és az alkaron vízszintes fényvisszaverősávokkal ellátott dzsekit (és műszőr béléssel kiegészíthető kabát változatát).
Közvetlenül a rendszerváltozás után tulajdonképpen a vörös csillagos sapkarózsa trikolórosra való 1991-es lecserélésén és a Kádár-címeres díszelgő illetve szolgálati övek új címeres csatfedővel való ellátásán kívül nem sok változást tapasztalhattunk. A néhány apróbb változás egyike volt még például a karjelzések elterjedése. A Kormányőrség, azaz immáron a Köztársasági Őrezred 1993-as, ORFK-ba való integrációját megelőzően jelent meg a testületnél a Horthy-kori testőrséget idéző, Díszegység által viselt hagyományőrző egyenruha, a viseletük azonban ezt leszámítva maradt a hatvanas évekből örökölt zászlópiros fegyvernemi színnel ellátott, amúgy a katonait teljesen kopírozó egyenruházat (az Őrezred egyenruháit 2004 második felében cserélték le a ma használatos, szintén honvédségi mintát követő, társasági öltözetben Bocskai-sapkával, szolgálati viseletben barettel ellátott, palackzöld színű viseletre). A kilencvenes évek közepétől azután a készenléti rendőrség új, (számomra erősen francia ihletésű) sötétkék bevetési egyenruhát kapott (pilotka sapkával), miközben a többi egység be kellett hogy érje a 65M gyakorlóval.
A modernizációt az ezredfordulón határozták el a BM-ben, majd a modernizáció nyomán kialakított viseleteket közzé is tették 2001. tavaszán az ORFK honlapján (az Index ezután erősen vitriolos stílusban "kielemezte" a látottakat). Bár a ma használatos társasági és új köznapi viseletek fellelhetők a tervek közt (például a rikító sárga láthatósági mellény, a világoskék ing, a vékony sötétkék átmeneti dzseki vagy a fekete téli bőrkabát), akárcsak a bűnügyi technikusok vagy a vízirendészek ölzözetei, ugyanakkor ekkor a tervezőknek még szándékában állt meghagyni a hatvanas évek óta lényegében változatlan tányérsapkát és a kemény, ún. lengő vállapos rendfokzati jelzéseket is. Ugyanekkor, 2001-ben indították el azt a folyamatot is, hogy a BM egyenruhás szerveinél korszerűbb, egységes sötétkék társasági egyenruházatot vezetnek be. A tervek gyakorlati megvalósulását, konkrétan az új egyenruhák szélesebb nyilvánosság előtti megjelenését azonban csak 2002 nyarán láthatta a lakosság.
A modernizmustól a "pizzafutársapkáig"
2002 nyarán kezdtek megjelenni az új egyenruhákat viselő rendőrök (igaz, korábban próbaként már láttunk új viseletebe öltözött rendőrt a régi viseletbe öltözött kollégájukkal párban sétálgatni). Mellékesen a BM többi testületénél, például a Határőrségnél is ekkor jelentek meg a rendőrökével szinte teljesen megegyező, attól csak zöld fegyvernemi színükben és felvarrójukban különböző társasági és szolgálati viseletek. Több sajtóorgánumban is nyilvánosságot kapott, hogy a módosítások célja az, hogy új, sportosabb, emberközelibb külsőt kölcsönözzenek viselőiknek.
De milyen viseletekről is volt szó (a teljesség igénye nélkül – aki az itt leírtaknál bővebben szeretne utánaolvasni, az interneten is elérhető Öltözeti szabályzatokból tájékozódhat)? Az Öltözködési szabályzatok négy viselettípust különböztettek meg, a) dísz-, b) társasági-, c) szolgálati- vagy köznapi-, és d) gyakorlóöltözeteket, időszak szerint pedig nyári, téli és átmeneti viseletkategóriát. A változások a gyakorlóöltözetek kivételével lényegében mindegyik típust alapvetően érintették (állítólag összesen kb 50 viseletkombinációt lehet kialakítani az időjárás és egyéb tényezők függvényében). Kezdjük is az áttekintést a dísz- és társasági öltözetekkel!
A díszöltözet az alább tárgyalandó társaságival egyezik meg, a különbség az, hogy a díszöltözethez sárga díszöv (mely szovjet stílusú viseletdarab az előző rendszer utolsó továbbélő maradványa) és fehér cérnakesztű tartozik.
A társasági viseleteknél (melyek érdemben ekkor különböztek a szolgálati egyenruhagarnitúrától először 1961 óta) szürke-sötétkék színpárosítást a valóban trendibb egyszínű sötétkékre cserélték. Az öltözetek fazonja, szabása lényegében megegyezett (illetve megegyezik, mert még rendszerben van) a 93M honvédségi társaságival: nyolcgombos, egysoros zubbony (a rendfokozati jelzések a vállról a parolira kerültek), fehér inggel, kék nyakkendővel és új társasági tányérsapkával, melynek színe is megújult: az állórész sötétebb árnyalatot kapott, míg a teteje az egyenruha színével megegyező sötétkék maradt. A sapkagombon (és persze a zubbonygombokon is) megjelent a rendőrségi címer, a sapkazsinór pedig szintén a honvédségi társasági mintáját követő, ámbár egyszínű változat. A sapkajelvény azonban a honvédséginél mívesebb, kecsesebb, tűzzománcos állami címer. Érdekesség, hogy a tiszti és tiszthelyettesi társasági fejfedő megjelent Bocskai-fazonban is (amit egyébként én még élő emberen nem láttam és amit 2006. december 31-vel ki is vontak a rendszerből).
A téli viselethez a már 2001-ben is bemutatott új, 4/4-es sötétkék télikabát tartozott, mely a korábbi kétsosos szürke verziót váltotta le. A rendfokozati jelzések a vállapról a mandzsettára kerültek.
A női társasági egyenruhák is modernebbek lettek, követve a férfiak viseletét, címeres női sapkával, kosztümmel.
A szolgálati viseletekben is hasonló volumenű újítások történtek. Ennek legmarkánsabb jele a katonai tányérsapkák egyidejű lecserélésének indokául megnevezett "diktatúrákra emlékeztető, szorongást keltő, stb.", 1960-as évek óta lényegében változatlan tányérsapka felváltása a baseball sapkára erősen hajazó ún. „nyári szolgálati sapkával” (a terminológiai különbségre később még kitérünk), mely aztán hamar megkapta a pizzafutársapka gúnynevet. A Magyar Hírlap korabeli összeállítása szerint:
„A baseballsapka az utolsó utáni pillanatban, kimondottan a rendőrök kérésére váltotta fel az évtizedek óta megszokott tányérsapkát. Meglepő, hogy néhányan már erre is panaszkodnak. Úgy vélik, nyáron a passzentos fejfedő meleg lesz. Attól is tartanak, hogy a fiatalos viseletben összekeverik őket a civil biztonsági őrökkel vagy éppen a strandfelügyelőkkel.”
Bár kétségtelen, hogy a baseballsapka egy, az Egyesült Államokból kiinduló, az ezredforduló után Európában is hódító trend része volt (A tányérsapkák használata esetében egyébként általánosan - amint azt a tányérsapkákat tárgyaló korábbi cikkünkben a katonáknál is bemutattuk - van egy fölfelé tartó mobilizáció a viseletek terén. Paradox módon az USA-ban a rendőr szolgálati viseletekhez elég ritkán használnak baseballsapkát, e téren ugyanis konzervatívabbak odaát: a filmekből is ismerős ún. "ranger" kalap, sokszögű tányérsapka, illetve a "normál" tányérsapka a leggyakoribb szolgálati fejfedő), a hazai lakosság és a rendőrök egy része mégis némileg ellentmondásosan viszonyult az új viselethez. Érdekesség, hogy a közlekedési rendőröknek viszont sikerült "kibulizniuk" a fehér tányérsapka megtartását (amúgy a régi típusú tányérsapka a már látott 2001-es bemutatón is szerepel, tehát valószínűleg valóban nem volt eleve elrendelt a cseréje).
Hasonlóan nagy horderejű változásnak bizonyult például a régi szürke ingek és a régi, állandóan lelógó kemény lengő vállapok lecserélése világoskék ingre és kisebb, négyszögletes ún. csővállapokra. A szürke átmeneti dzsekit sötétkék, modernebb szabású impregnált változattal váltották fel. A láthatósági sávok eltűntek, helyette a rendőrök rikító sárga láthatósági mellényt kaptak (ami a lakosságtól meg is kapta rögtön a „kukásruha” képzettársítást). Szolgálatban általánosabb viseletté vált a sötétkék szolgálati pulóver is. A korábbi, egységes, világoskék hosszanti csíkkal ellátott pantallót is felváltotta egy könnyebb, sötétkék nadrág, illetve farmer. A ruhákhoz új cipő is társult.
Az új téli szolgálati egyenruhát azonban a tervekkel ellentétben jó egy év késéssel, csak 2003 végén osztottak ki (addig eléggé kusza módon szürke, láthatósági csíkos télikabát-szolgálati sapka /az öltözetnek a sapka kifakuló kék színe botrányos szín– és látványkombinációt adott/ illetve tányérsapka kombinációt is lehetett az utcán látni). A téli öltözet számomra kicsit amerikai beütésű, a társasági egyenruhánál látott sapkajelvénnyel ellátott fekete szőrme télisapka (igaz, a rendőrség korábbi téli szőrmesapkája is hasonló fazonú volt)-fekete bőrkabát kombinációból állott. A nők szintén a férfiakéval érdemben megegyező ruhadarabokat kaptak a szolgálati garnitúrába.
A gyakorlóruházat terén kétféle megoldás működött: egyrészt rendszerben maradt a 65M szürke gyakorló egyenruhacsalád, illetve a már korábban bevezetett sötétkék, tépőzáras rendfokozati jelzésekkel és (jobb esetben) azonosítóval ellátott bevetési egyenruha, amit csak az új felszerelőknek adtak ki az alapellátmányban. A vízirendészek speciális, könnyedebb szolgálati öltözetet (pl. "teniszing" - szerintem inkább póló) kaptak. A bűnügyi technikusok pedig a már látott világosabb árnyalatú kék, keresztcsíkos dzsekit és mellesnadrágot kaptak.
Ekkortájt kezdték lecserélni a régi, gagyi bukósisakra hasonlító (és eredetileg királykék színű) tömegoszlató sisakot is egy újabb, fekete változatra, mely az új típusú szolgálati egyenruhákkal együtt az Erzsébet híd 2002. júliusi lezárásakor "debütált" a szélesebb közvélemény előtt. A régi típusú sisak még látható volt a Greenpeace 2003-as paksi tüntetésének rendőri oszlatásakor, amikor a 65M gyakorlóval kobinálva viselték, de elvétve (feketére átfestve) még ma is találkozni vele.
A 2002 előtt bevezetett öltözetek, például a régi világoskék-sötétkék tányérsapka, a szürke láthatósági sávos dzsekik és kabátok megengedett viseletként továbbra is fel-feltünedeztek az utcán vagy egy-egy tévéhíradásban, akárcsak a hatvanas évekbeli szürke zubbonyok.
Az is érdekesség, hogy a tábornoki egyénruházatnál az új típusú társasági viselet nemigen vert gyökeret a közelmúltig, a (legtöbbször egyébként civil öltönyben mutatkozó) rendőri vezetők gyakran továbbra is a régi szabás szerinti, hétgombos sötétkék zubbonyt viselték/viselik, és ők érdekes módon lényegében máig az egyenruhacsere előtti minta alapján (bár az új társasági tányérsapka színeivel) készült tányérsapkát hordják, amelyen a sapkajelvény a honvédégnél is rendszeresített 92M tábornoki társasági sapkajelvénnyel egyezik meg és a sapkazsinór is a régi típusú aranyszínű fonott változat maradt. Emellett a tábornokok 2002 után tovább használhatják az általában minden fegyveres testületnél nagy népszerűségnek örvendő, de például a Rendőrségnél a más rendfokozati kategróiákból már korábban kivont ingblúzt is.
"Minden nagyon szép, minden nagyon jó..." vagy mégsem?
Bár az új egyenruhák kiadását alig másfél év alatt levezényelték, sem a lakosság, sem az uniformisok viselői nem voltak megelégedve. Már korábban is volt szó például az új szolgálati (baseball) sapka ellentmondásos fogadtatásáról. Egy, Uhrin Pál alezredessel, közlekedésrendészeti szakértővel készült interjúban pedig konkrétan el is hangzott:
„[…] Írtam az illetékeseknek, amikor nálunk (a közlekedésiieknél - CSM) is rendszeresíteni akarták a baseball-sapkát. Ilyet az állampolgárok többsége is hord, ráadásul a miénknek rossz az anyaga. De fontosabb, hogy intellektuális kisugárzást nem kölcsönöz, tekintélyt sem parancsol. Pedig erre a megkülönböztetésre szükség van”
Valóban, bár számos ország rendőrsége ezzel a könnyebb, manapság trendibbnek számító viselettel váltotta fel a régebbi, bizonyos körülmények közt kényelmetlenebb tányérsapkát, a viselet tekintélyadó illetve felismerhetőségi funkciója a lakosság szerint is csorbulni látszott (egy idős rokonom speciel messziről "útkaparónak" nézte az őt az új egyenruhában, baseball sapkában és láthatósági mellényben leintő rendőrt). Súlyosabbnak bizonyultak azonban a szolgálati öltözetet ért minőségi kifogások. Az IRM fórumain is tanulságos bejegyzéseket találni „külsős” és „belsős” hozzászólóktól is (alább a szerző által szerkesztett, kiemelt részek olvashatók, a fórum hozzászólásai teljes, eredeti formájukban a linkek alatt érhetőek el):
„A sapkához csak annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy személy szerint nekem sem nagyon tetszik ez a fajta megjelenés. Baseball sapkát hordanak a kosárlabdázók, a fiatalok, a rapperek stb. de a rendőröknek nem kéne. Szerintem! Nem ezzel kéne "közelebb" hozni egymáshoz rendőrt és civilt. […] Ja, mielőtt elfelejtem, nem vagyok rendőr, csak lelkes "rajongó” :-)”
"Az egyenruha pedig nemcsak hogy nevetséges, hanem az ára [is - a szerk.] fölháborító. Nézze meg mindenki, hogy abban a minőségben amiben kapjuk milyen áron vannak munkaruhák. Elárulom, nem sok hasonlót lehetne találni mert olyan gagyi, hogy a kínai piacokon tizedéért is jobbat lehet venni.[…] De a baseball sapka és a téli sapka tényleg alulmúlhatatlan, A rendőrök police shopokban vesznek maguknak olyan baseball sapkákat amelyek legalább egy kicsit normálisan néznek ki, mert a céges ha megázik, behullámosodik a siltje. Egyébként is nevetséges, vadonatúj állapotban is. Nem ártana kicsit átgondolni újra ezt a ruhadolgot.”
„Az egyenruhánk azt sugallja, hogy: "ez egy haver- hát ez csak nem fog megbüntetni minket?" Melyik ruhadarabunknak van tekintélye? Persze tudom, hogy nem csak itt kezdődik a tekintély!”
és a panaszok folytatódnak:
„Én ezek a hozzászólások és hasonló hozzászólások miatt támadom a rendőr egyenruhánkat, mert nagyon nem a rendőr vagy épp határőr képét tükrözi!!! Venné már valaki komolyan! […] Miért hasonlít az egyenruhánk mindenféle biztonsági szolgálat, Önkéntes >szabad csapat< :) ilyen olyan őrség és hasonló szervezetek egyenruhájához? Érdekes, hogy ez Németországban, Olaszországban és szerintem az összes országban nem fordulhat elő csak itt Magyarországon! […] A Mellény is valóban kb 1500 - 2000 Forintért megcsinálható, és semmiben sem különbözik az út mellett állók mellényétől csak a feliratban! […] Mi akik napi rendszerességgel hordjuk és viseljük ezt az egyenruhát, nagyon nem vagyunk megelégedve vele, sem a minőségével, sem pedig a szabásával! A Htk. - s áráról meg nem is akarok beszélni! Gondoljanak a kék átmeneti kabátunkra, amelynek az anyaga majdhogynem 100% műanyag, vagy a bármelyik military boltban megvásárolható sapkánkra, vagy a kritikán aluli szolgálati farmerra, meg a szolgálati övre, amelyen semmit nem lehet rendesen felrakni... stb... stb...”
„Az állomány nem az 5-6 éves ruhákat használja, hanem más gyártóktól veszi, legtöbbször hasonló vagy jobb minőségben, fele áron. Ezek a gyártók is adnak 6 hónapos jótállást. Csak azt nem tudom, hogy ők hogyan csinálják, hogy nekik így is megéri. Vagyis tudom, de azt nem írom le. […] Nyári szolgálati sapka: először is nem baseball (ezt csak úgy megjegyzem), csak hasonlít rá. Szóval a sapka röhejes és szánalmas erőlködés védelembe venni. Béna pancser volt aki megtervezte ebben a formában és aki gyártja ebben a fazonban. Kicsi módosítással esetleg jó lett volna (silt múűanyagből enyhén ívelten stb.) De ha valaki megnézte volna mondjuk az amerikai katonák sapkáját (most divatfazon) akkor nagyon klassz jó fazonú sapka is lehetett volna. […] És végül: Az ezelőtti egyenruhák is sokkal "rendőrebb" kinézetet adtak, mint a mostani biztonsági őr, kukás fíling.”
"Abban a szerencsés helyzetben voltam, hogy volt szerencsém közelről látni a román és a magyar rendőrt egyenruhában. Talán mondanom sem kell, hogy a magyar rendőr öltözködése siralmas, a román rendőr viszont elegáns, méretre szabott és tekintélyt parancsoló. Nem tudom a román rendőrnek miért nem bokalengető a nadrágja, a dereka miért nem ér a melléig és az ülepe miért nem lóg 20 centivel a feneke alatt !? Meg kell nézni azt a tányérsapkát (a bejegyzés 2007-es, az általam betett link is természetesen a 2002-ben bevezetett román egyenruhákat jelöli - CSM), melyet a román kollegák viselnek, egy napon sem lehet említeni a magyar baseball sapkával. [...] A jelenlegi felállásban a magyar rendőr csak szégyenkezhet a román mellett!!!" (Romániában amúgy június 1-jével cserélnek egyenruhát ismét - CSM)
Néha érdekes párbeszédek is kialakultak:
„Ha én egyenruhát veszek elvárom hogy a pénzemért jó minőségű,jó anyagú és pontos szabású legyen. [...] Nem fogom kidobni a ruhapénzt olyan egyenruhára aminek a minősége silány, anyaga csapnivaló, szabása kritikán aluli, és ehhez képest méregdrága. Jelenleg ilyeneket lehet kapni a egyenruházati boltokban. […] Inkább elmegyek a maszekhoz és varratok jó minőségű anyagból olyan egyenruhát ami áll is rajtam és kényelmes ,mindezt harmadáron. Másik: hol van az leírva, hogy nekem az egyenruházati boltban lehet csak vásárolnom? Bármelyik police shopban sokkal olcsóbban kapok sokkal jobb minőségű ruházati cikkeket.”
Válasz (valószínűleg valami illetékestől):
„A korábban beszerzett felszerelések esetében is a rendszeresítési eljárás alapvető követelménye volt a próbahasználat (csapatpróba) lefolytatása, ahol a használók (alkalmazók) kifejthették véleményüket pro és kontra a rendszeresíteni kívánt termékről. Ezek figyelembe vételével kerültek rendszeresítésre a jelenleg is használt (kifogásolt) felszerelések is. A rendőrség a használt felszerelések kiváltását, újak rendszeresítését a rendelkezésre álló költségfedezet függvényében tudja tervezni és végrehajtani.
Az egységes megjelenés és kiképzés végrehajtása érdekében továbbra is tiltott a nem rendszeresített felszerelési cikkek használata”
válasz:
"Volt részem kipróbálni a "(csapatpróbán)" adott ruhákat. Röviden annyit, hogy ezek a ruhák meg sem közelítik azt a minőséget. […] Az akkor kiadott cipőt a mai napig hordom. Semmi baja, amit kaptam újként... Az ing leválik az emberről, a pulóver nyúlik mint a t...... […] és végül, de nem utolsó sorban, az akkori BP-i vezetésből jött valaki és megkérdezte a véleményemet. Én megmondtam, utána szőnyeg széle. […] Röviden ennyit a ruháról.”
„Egyenruha! Nagyon szar konstrukció, és nagyon szar formatervezés, nagyon szar minőség! Még a egyenruházati boltokban kaphatóak is azok! Gondolom valakinek a valakije van az egész mögött és azért nincs változás! Soha nem kérték ki a Megyénkben lévő rendőrök véleményét! Helyette Főtisztek írtak róla véleményt! Azok, akik nem napi rendszerességgel hordják az egyneruhát, akiknek nem kell a pantallóban kerítést mászni, stb stb... Miért nincs olyan új egyenruhánk végre, ami alkalmas a szolgálat ellátására is?”
Ahogy a szemelvényekből is kiderül, a rendőrök számos ruházati elemet más, nem szabályszerű forrásból szereztek be. Ennek már a lehetősége is felvetette például azt, hogy az "emberközeliség" nem sikerült-e túl jóra, hisz ha militaryboltokban beszerezhetőek az alternatív, a rendszeresítettre megtévesztően hasonlító baseballsapkák, farmerek (mely szintúgy széles körben elterjedt, ugyanakkor a rendszeresítettől küllemre szinte megkülönböztethetetlen civil viselet), az felveti a kérdést, hogy illetéktelenek kezébe is kerülhetnek az utcán szolgáló közegek viseletébe tartozó elemek. Csak egy példa: számtalan esetben a könnyen beszerezhető rendőr baseballsapkás, magukat könnyűszerrel rendőrnek kiadó illetők követtek el rablást az elmúlt években (úgy tűnik, az álrendőr-jelenség vált annyira irritálóvá, hogy Garamvölgyi László akkori ORFK-szóvivő a tévében, az M1-en magyarázta a rendőrök ismertető jegyeit, és egy részletes ismertető a Rendőrség honlapjára is felkerült). A fenti példában említett tényezők: ti. a civil viseletekhez való hasonlóság és az alternatívák könnyű beszerezhetősége egyébként a (rendőr)egyenruhák legfontosabb funkcióit ássa alá: a felismerhetőséget, az egységes viseletet (amennyiben más kollegák láthatóan a szabályos öltözetet hordják) és a civil lakosságtól (és más testületektől) való megkülönböztetést.
A felismerhetőség és megkülönböztethetőség elvére újabb csapás volt a baseballsapka rendszeresítése más egyenruhás szerveknél, például 2005-ben a tűzoltóknál, vagy 2006-ban a közterületfelügyeletnél (ők amúgy a rendőr szakközépiskolások öltözetére erősen hasonlító kék ruhát kaptak). A közterületfelügyelet egyenruhatervezői tányérsapkát is adtak a testületnek, ezzel azonban ők is elvetették a sulykot (merthogy tessék megkapaszkodni: a bal oldalon látható képen közterületfelügyelők (!) láthatók, és nem rendőrök /bár sapkájuk alapján a kép új rendőrségi tányérsapka "csapatpróbáján" is készülhetett volna akár/. E megállapítást az olvasókkal közösen raktuk össze - merthogy még e cikk szerzője is elképedt ama látszólagos lehetetlenségen, hogy egy közterületfelügyelő kinézetre "rendőribb" legyen egy rendőrnél - márpedig a szomorú és megdöbbentő magyar valóság ez. Röhej, hogy a közterületesek honlapján iránymutatóul még ki is írták: "Nem parkolóellenőr! Nem rendőr!" - egyszerűbb lenne kiírás helyett, ha ők is olyan viseletet adnának a testületüknek, amiről egyértelműen kiderülne, hogy egy közterületfelügyelőt látok és nem egy rendőrt). A BKV-ellenőrök is próbálnak "összeöltözni" (bár most nyáron egyre többetn látni már őket az új egyernuhájukban), egyszínű, sötétkék vagy fekete visletben, farmerban, és néha baseball sapkában szintén könnyen összetévesztetők a rendőrökkel. Hamar bebizonyosodott tehát, hogy a civil viseletként (például a tányérsapkával szemben) széles körben elterjedt baseballsapka (a kommentek között is hoznak ugye példát a rappertől a kosarasig) pont a megkülönbözetethetőség legfőbb akadálya, hisz a lakosság a szinte ugyanúgy kinéző rendőr, határőr és közterületfelügyelő, BKV-ellenőr vagy a különféle biztonsági cégek szintén egyenruhás alkalmazottai közül nehezen tudta eldönteni, kivel is áll szemben (a már említett rendőr, biztonsági őr, határőr, közterületfelügyelő, tűzoltó, pizzafutár, útkaparó, stb. skála azért elég széles - nyilvánvaló, hogy a szintén sugallt plédák, egy olasz Carabineri vagy német rendőr esetében ez fel sem merül).
Az már csak a lap margójára kívánkozik, hogy úgy tűnik, magyar nemzeti sporttá kezd válni, hogy a "csapatpróbákra" kiadott öltözetekkel ellentétben a mindennapi "éles" használatra kiadott új formaruhák finoman fogalmazva is harmatgyenge kivitelben készülnek és kerülnek ki használatra más szervezeteknél is, lásd a BKV-dolgozók új formaruhákat érintő (a rendőrökével szinte megegyező) panaszait. A csapatpróbán a későbbi felhasználók - kedvező vélemény kicsiakrása érdekében - jobb minőségű ruhákkal való bepalizása pedig nemcsak tragikomikus, botrányos, de a példák alapján sajnos eléggé jellemző is.
A rendőri vezetők fel kívántak lépni az egyenruházati boltokon kívüli nem hivatalos egyenruhabeszerzések ellen (hisz azok végső soron az egyenruhák legalapvetőbb funkcióját, az egységes rendőri megjelenést ássák alá, ám az is igaz, hogy a kiváltó okok a központilag kiadott ruhákkal kapcsolatos minőségi problémák voltak), ez azonban újabb vitákat váltott ki, ezek a fenti hozzászólásokban is tükröződnek. A rendszeresített "nyári szolgálati sapka" és a nem hivatalosan beszerzett "baseballsapka" különbözőségét egy külön dokumentumban fejtegették a Rendőrség honlapján is - egyébként az Öltözeti szabályzatokban a "nyári szolgálati sapka" megnevezés után zárójelben mindig oda van írva, hogy "baseball" (amúgy nem véletlen az sem, hogy a Rendőrség által is támogatott "Tűzvonalban" c tévésorozatban is kizárólag szabályos sapkaviseletek tűntek fel). Úgy tűnik, hogy a változtatások szükségességét mégis egyre többen ismerték (f)el és végül hivatalosan a rendőrség és a határőrség 2007 végi összevonásával előálló helyzettel indították el a 2007 októberében bejelentett újításokat.
A Határőrség Rendőrségbe való 2007 végi beolvasztása egyébként csak fokozta a már fennálló helyzetet. A rendőrökhöz átirányított, velük együtt szolgáló határőrök újdonsült kollegáiktól néhol erősen eltérő kinézetű és funkciójú öltözetei, a zöld, fegyvernemi színű vállapok, a rendőrökétől eltérő sötétkék téli viselet és kék-fehér (!) "Rendőrség" felirattal átícmkézett elég tré színösszeállítást kapó zöld határőr autók a rendőrségi külső megjelenés egysége helyett inkább a kaotikusság felé kezdtek mutatni. Az egyébként modernebb, (szerintem) brit mintára emlékeztető, autópályarendőröknek 2008. nyarán kiadott rikító sárga kabát tovább fokozta a viseletek diverzifikációját.
Igen, úgy tűnik az egy hónapja kiadott új öltözködési szabályzat módosítani akar a jelenlegi helyzeten. Az állítólag Náray Tamás divattervező által tervezett, a rendőrökkel az Intraneten megszavaztatott viseletek remélhetőleg funkcióban, minőségben és külsőben is jobban beváltják majd a hozzájuk fűzött reményeket, mint az elmúlt hét évben tapasztalt változások (azt megint csak remélhetjük persze, hogy a csapatpróbán nem ejtik át az új viseleteket tesztelő embereket, mint ahogy ez a mostani viseleteknél történt). Jelentősen szűkül a megengedett kategóriába sorolt elemek köre is, kikerülnek a szocializmusból visszamaradt viseleti elemek, ugyanakkor továbbra is rendszerben marad a 65M gyakorló. Az übergagyira sikerült baseball/nyári szolgálati sapkát hamarosan új tányérsapka váltja. Csak remélhetjük, hogy a rendőrség egyenruhái is immáron érdemben teljesíteni fogják a felismerhetőséget, megkülönböztethetőséget, a praktikumot, a kényelmet, illetve tekintélyt és egyszersmind bizalmat is ébresztenek. Emellett persze az elmúlt évek fontos tanulsága, hogy a minőségi problémák, valamint a megengedett viseletek tág köre ne temessék maguk alá az egyenruhák egyik fő funkcióját, az egységes és megfelelő megjelenést. A rendőri viseletek felismerhetőségének és egyértelművé tételének érdekében pedig a román példa alapján (akiknél a rendőrség honlapján részletesen élérhető a rendőr egyenruhák majd' minden fontos eleme) célszerű lenne a magyar rendőrségi egyenruhákat is hasonló részletességgel, könnyen elérhető helyen az ORFK honlapjára feltenni.
Utolsó kommentek