Hirdetés

"Only the dead have
seen the end of war."

(Anyázni meg itt lehet:
katpolblog@gmail.com)

Utolsó kommentek

Hirdetés

Facebook

Bullshit Hunting Season

Cikkek

  • KatPol Kávéház CVIII. - CsodavárásAmikor 2022 elején adást közöltünk le az új, Villeneuve-féle Dűne adaptációról, ígéretet tettünk, hogy a 2. résszel is foglalkozni fogunk. Ne mondja senki, hogy nem tartjuk meg az ígéretünket: ez a...
  • KatPol Kávéház CIV. - Egy depresszív csataAz 1415-ös Agincourt-i csata tipikusan az a fajta drámai esemény volt, amelynél kb. a hadtörténelem iránti érdeklődés felkeltésére alkalmas minden elképzelhető olyan részlet adott volt, ami egy...
  • KatPol Kávéház XCV. - Rekt konstrukcióPodcastunkban többször foglalkoztunk már az amerikai polgárháború kérdéskörével, annak kulturális hatásaival és ábrázolásaival, a legismertebb filmektől kezdve (pl. a Gettysburg) egészen az idehaza...
  • KatPol Kávéház LXXXIX. - SzerecsenmosdatásAz egyetlen alkalommal, amikor blogbejegyzést a nemzetközi nőnap szocialista ünnepe alkalmából jelenttettünk meg, kitértünk arra, hogy a II. világháborúban a szovjet légi haderőnem mondhatni...
  • KatPol Kávéház LXXIII. - Okkupert: a megszállásAkár az ukrajnai események is ihlethették a norvég, Okkupert című politikai thriller sorozat alapötletét, mely a skandináv ország orosz megszállásának kitalált történetét meséli el, nagyon is...

Címkék

1.vh (8) 18+ (1) 2.vh (92) afganisztán (53) ajanlo (50) albánia (6) algéria (6) államkudarc (16) al jazeera (6) al kaida (23) amerikai polgarhaboru (5) argentína (3) atom (39) ausztria (11) azerbajdzsán (5) bahrein (2) baltikum (2) belarusz (3) belgium (2) bizánc (3) bolívia (1) brazília (3) britek (56) bulgária (5) chile (1) ciprus (1) coin (63) csád (6) csehország (10) dánia (2) dél afrika (4) demográfia (6) díszszemle (9) ecuador (2) egyenruhák (23) egyiptom (9) el salvador (3) ensz (20) eritrea (2) észak korea (1) etiópia (8) eu (12) évforduló (29) fakabát (3) fegyverseft (39) felkelés (24) filmklub (49) franciák (39) fülöp szigetek (1) fürtös bomba (2) gáz (9) gáza (10) gazprom (5) gcc (2) gerillaháborúk (29) görögök (6) grúzia (15) hadiipar (31) haditengerészet (25) hadsereg a politikában (40) haiti (1) hamasz (6) hearts and minds (7) hezbollah (12) hidegháború (42) hollandia (2) honduras (4) horvátok (1) humor (24) india (17) indonézia (16) irak (67) irán (72) izland (1) izrael (107) japánok (27) jemen (11) jordánia (7) kalózok (9) kambodzsa (5) kanada (1) karthágó (1) kazahsztán (6) kémek (7) kenya (3) képrejtvény (3) keresztesek (5) kézifegyverek (9) kína (86) kirgizisztán (3) knn (275) kolumbia (10) kongó (14) korea (21) koszovó (11) kuba (6) kurdok (8) légierő (50) lengyelek (11) libanon (45) libéria (6) líbia (15) macedónia (3) magyarország (42) magyarsajtó (30) malajzia (2) mali (7) málta (1) mauritánia (4) mexikó (4) migráns (6) moldova (3) mozambik (1) nabucco (7) namíbia (1) nato (18) ndk (6) németek (55) nicaragua (5) niger (5) nigéria (2) norvégia (3) olaszok (11) omán (1) örményország (5) oroszország (98) összeesküvés (5) pakisztán (31) palesztina (21) panama (3) peru (3) podcast (66) powerpoint (2) propaganda (65) puccs (11) rádió (44) rakéta (15) rakétavédelem (15) recenzió (14) repülőnap (3) róma (2) románia (6) spanyol polgárháború (3) sri lanka (13) SS (5) svédek (2) szaúdiak (12) szerbia (4) szíria (31) szlovákia (2) szolgálati közlemény (94) szomália (23) szovjetunió (71) szudán (16) tadzsikisztán (4) tank (42) terror (66) thaiföld (9) törökország (29) trónok harca (4) tunézia (1) türkmenisztán (8) uae (5) uav (6) uganda (5) új zéland (1) ukrajna (17) ulster (2) usa (168) üzbegisztán (2) választás (14) válság (4) varsói szerződés (11) vendégposzt (23) venezuela (4) video (34) vietnam (23) vitaposzt (7) wehrmacht (24) westeros (4) zamárdi (1) zimbabwe (4) zsámbék (1) zsoldosok (14)

[KNN] Iráni leltár

2008.11.27. 07:00 5.g

Az iráni atomprogramhoz köztudomásúlag külső információ bevitele nélkül is mindenki rendkívüli módon ért, így hát feltehetőleg a NAÜ főigazgatójának minap elkészült jelentése (pdf) is csak keveseket fog felvillanyozni. Pedig a dokumentum külön érdekessége, hogy elvileg még nem is nyilvános, a NAÜ honlapján sem található meg, s csak 27-én kerül majd a kormányzótanács elé. (folyt.=>)

De szerencsénkre vannak olyan jófej népek, mint a David Albright féle ISIS, vagy az Arms Control Wonk munkatársai, akik már-már sportot űznek a naprakész információk megjelentetéséből. Igy történt ez az itt taglalt jelentéssel is, melyben Mohamed El-Baradej a szeptember óta eltelt időszak fejleményeit foglalja össze a NAÜ szemszögéből.

Merthogy az állítólag napi 24 órában, váltott műszakban és nagyon (de NAGYON!) gonosz iráni vezetés valamiért mégsem mondta fel a NAÜ-vel kötött biztosítéki szerződését. Így hát időről-időre NAÜ-ellenőrők jelennek meg perzsa földön, vizsgálódnak, kutakodnak, mintákat vesznek, majd hazamennek, kiértékelik a látottakat és jelentéseket írnak, melyeket aztán lehetőség szerint szinte senki sem olvas el, mielőtt magvas gondolatait a világra bocsátaná.

Na de lássuk, mire jutottak a NAÜ-szakemberei:

Kezdjük mindjárt az urándúsítással. Iránnak egy 3000 centrifugából álló egység áll rendelkezésére, melyen 2007 februárja óta 9750 kg urán-hexafluoridot zavartak keresztül, 630 kg enyhén (5% alatti) dúsított cucchoz jutva ezáltal. Hogy ez mire jó, arról később. Van ott azonban még 3000 centrifuga, melyet a franc se tudja, miért nem indítottak el eddig, de minden bizonnyal hamarosan sort kerítenek rá. Mint ahogy a NAÜ-nek bejelentették egy harmadik háromezres csokor centrifuga felállítását  is. Ugyanakkor ezek a létesítmények az összes felhasznált és előállított anyaggal egyetemben a NAÜ ellenőrzése alatt állnak, s mindenben megfelelnek úgy a vonatkozó előírásoknak, mint az Irán által hivatalosan közölteknek.

Van aztán egy nagy rakás más létesítmény (így a teheráni kutatóreaktor, az orosz segítséggel épülő-szépülő busheri erőmű, egy üzemanyag előállító telep, stb., stb.), melyek szintúgy a NAÜ felügyelete alatt állnak, s nem sok vizet zavarnak.

Ennél bajosabb eset az Arakban épülő nehézvizes reaktor, lévén az iráni vezetés egy a műszaki leírások előzetes benyújtásával kapcsolatos NAÜ előírást érintő fenntartásaira hivatkozva nem teszi lehetővé a létesítmény területén végzett ellenőrzéseket. A NAÜ-höz lejuttatott tervrajzok alapján a reaktor nem szolgál majd plutónium előállítására, de ezt ugye bemondásra talán mégse kellene elhinni. Amit a NAÜ műholdképek (pdf) alapján egyelőre képes volt megállapítani, az annyi, hogy az építkezés zavartalanul folytatódik.

Eleve a NAÜ úgy általában is nehezményezni szokta, hogy Teherán nem írt alá a biztosítéki szerződést kiegészítő jegyzőkönyvet (íme a minta: pdf). Ennek hiányában ugyanis sem az esetlegesen be nem vallott nukeáris tevékenységek, sem az atomfegyver előállításához kapcsolódó egyéb kutatások (robbanószerek, miegymás) hiányát nem lehet hitelt érdemlően alátámasztani. Még akkor sem, ha a NAÜ jelentései újra és újra leszögezik, a rendelkezésre álló információk nem utalnak katonai jellegű iráni atomprogramra.

Például önmagában nem egy túlságosan ijesztő kezdeményezés, de a kialakult bizalmatlanságot jól példázza a 2007 elején bejelentett, Darkhovinban felépítendő nyomottvizes erőmű esete is, melyről a NAÜ 2007 decemberében kért előzetes terveket, ám máig nem kapott.

S hogy mindebből mi a tanulság? Először is, messze nem igaz, hogy Irán mindenfajta együttműködéstől elzárkózna, vagy teljesen kiszámíthatatlan volna. Másodszor - a közhiedelemmel ellentétben - per pillanat Irán kapcsán nem a különféle reaktorok okozzák a legnagyobb fejfájást, hanem az urándúsítás, illetve az egy esetleges fegyverprogramhoz kapcsolható kutatások ellenőrizhetetlensége.

David Albright és csapata egy külön oldalt is szenteltek kérdésnek. Minden amit valaha is meg akartál tudni az iráni atomprogramról, de sosem merted megkérdezni. Nos, ezek a jóemberek a NAÜ-féle jelentést ezúttal is megtámogatták egy rövid elemzéssel (pdf), melynek három oldalából kettő a dúsítással foglalkozik. Minden mást csak úgy mellékesen említenek.

És ami igazán érdekes: ISIS-ék kiszámolták, hogy optimális esetben úgy 700-1000 kg - valamivel kevésbé szofisztikált iráni technikát feltételezve 1000-1700 kg - alacsony dúsítottságú anyag raktáron tartása, pontosabban e készlet továbbdúsításának lehetősége alkalomadtán nagyban lerövidítené az egy (igaz, meglehetősen baltával tervezett színvonalú) robbanószerkezethez szükséges 20-25 kg - kiforratlanabb műszaki képességekkel 25-30 kg - fegyverminőségű urán előállításának idejét.  Namármost az alsó küszöböt Albrighték számításai szerint 2x3000 centrifugával, jelenlegi teljesítménye mellett Irán hónapokon belül elérheti, a felsőt pedig úgy egy év alatt. Íme tehát egy újabb adalék az esetleges háború időpontját illető találgatásokhoz.

S végül a harmadik tanulság: a gonoszság - sokkoló módon - egyik szakértői beszámolóban sem képez elemzési kategóriát. Minthogy azonban ezt magasabb polcokon is sokaknak hiába magyarázzák a hozzáértők, egy Irán valós biztonsági érdekeit is figyelembe vevő tárgyalásos megoldás minden bizonnyal legalább oly valószínűtlen marad, mint egy hatékony, pragmatikus katonai beavatkozás. Talán Edward Luttwak volt ugyanis, aki jóideje megmondta valami interjúban, hogy Irán nukleáris létesítményeit - se többet, se kevesebbet - már réges-régen rommá kellett volna bombázni. Nem a demokratikus békeharc első lépéseként, nem valamiféle erkölcsi megfontolásból, csupán azon prózai okból kifolyólag, hogy Amerikának nem érdeke az atomklub bővítése, s ezt nem ártana világossá is tennie. De mint tudjuk, a pragmatikus megoldások manapság semmilyen formában sem különösebben kelendőek.

4 komment · 1 trackback


| More

Címkék: atom irán knn

A bejegyzés trackback címe:

https://katpol.blog.hu/api/trackback/id/tr9785183

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: A mag és az energia 2009.03.06. 15:25:14

Irán - fordítják a tengelyt: II. rész Az iráni atomtudósok hosszú fekete köpenyben dolgoznak. Különböző színű a turbánjuk, beosztásuknak megfelelően. Ugyanakkor mindegyik szakállas, vastag, keretes szemüveget hord és nagy, szuvas lapátfogaik vannak. A fal…

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

SchA · http://katpol.blog.hu 2008.11.27. 11:40:52

Ha jól emlékszem a New York Times hozott le egy olyan cikkket, h "Iránnak már most a rendelkezésére áll egy atombomba előállításához szükséges uránmennyiség"

Azt persze nem fejtették ki részletesen, h ők a nyersanyagra gondoltak, és azt először még dúsítani is kéne.

Herbert West 2008.12.05. 19:32:29

Igen korrekt cikk, de:

a, ha valakinek még nem lenne tiszta, a mostani, Busheri atomerőműből _fizikai képtelenség/kurvára (de ilyen még az afgán belbiztonság is kiszúrja szinten) feltűnő dolog bármilyen fegyverminőségű hasadóanyag (jelen esetben csak és kizárólag Pu) kinyerése, ergo ettől nem kell félni. A blokk egyébként egy darab VVER-1000/446, teljeséggel publikus főspecifikációkkal. A mi paksi blokkjain nagy testvére (mi VVER-440-esekkel rendelkezünk), Paksból pedig nehezen lehetne bombagyárat létesíteni.
b, Azért a dúsítás baromira feltűnő dolog, a NAÜ pedig nem szokott szarral gurigázni, észre fogják ők venni, ha gond van.
c, Az araki reaktor az igazi "gond", bár Pu bombát igen nehéz rendesen megépíteni, de azért a perzsák se hülyék. Ettől függetlenül az munka, ami egy atombombányi Puhoz kell, nehezen eltitkolható, és nagyjából egy mérésből megállapítható, hogy a tisztelt irániak mit akarnak

Saját véleményem az, hogy ha cska nem teljesen hülyék, akkor szépen, lassan csinálnak maguknak egy atombombát, már csak azért is, mert akkor sokkal kevésbé fog pattogni a körülöttük berzenkedő többi állam. Ettől függetlenül Bushert támadni például egetverő ostobaság lenne, lévén az a reaktor nem tud mást tenni, minthogy áramot terlemjen az iráni hálózatba. Bomba Busherből nem igazán lehet. Arakból már jobban, de azért itt jegyezném meg, hogy egy komoly NAÜ szankció az egy igen kellemetlen dolog, és nem olyan biztos, hogy a perzsák megkockáztatják.

Balaint 2008.12.08. 23:06:32

Ja. Ráadásul Busehrből az oroszok el is viszik a sugárzó cuccost (mint nálunk).

De ez az egész már rég nem jogokról, meg szerződésekről szól (ja hogy az USA 1979 óta nm tart be egy érvényes nemzetközi szerződést, mely szerint neki kellene ellátnia hasadóanyaggal a teheráni tanreaktort? kérem lehet az ENSZnél reklamálni), hanem a nyers erőről.

Üdv

Herbert West 2008.12.09. 01:02:28

"De ez az egész már rég nem jogokról, meg szerződésekről szól (ja hogy az USA 1979 óta nm tart be egy érvényes nemzetközi szerződést, mely szerint neki kellene ellátnia hasadóanyaggal a teheráni tanreaktort? kérem lehet az ENSZnél reklamálni), hanem a nyers erőről."

Tehát?
süti beállítások módosítása