Mostanában valahogy kevesebb szenzáció születik a konfliktusövezetekben, hiába, nyár van, az uborkaszezon ott is beütött. Azonban szerencsére van egy ICC, meg egy Luis Moreno-Ocampo nevezetű ügyész, aki nemrég vádemelési javaslatot terjesztett be a szudáni elnök, Omar al-Bashir ellen, három rendbeli népirtás, öt rendbeli emberiesség elleni bűncselekmény és két rendbeli gyilkosság ügyében.
Ez még csak javaslat, ebben a pillanatban még nem született róla konkrét döntés, nem adtak ki Bashir ellen elfogatóparancsot, az ICC bírói még hónapokat rágódhatnak a vádiraton, mielőtt hozzácsapnák őt a darfúri körözési listán már fent levő Ali Khusaybhoz és Ahmed Hárúnhoz.
Az optimistábbak most általában Charles Taylor vagy Milosevics példáját hozzák fel, hogy lám-lám, végül őket is elérte a törvény keze, csak hát őket már a megbuk(tat)ásuk UTÁN vették őrizetbe, Bashir meg egyenlőre köszöni, de tartja a pozícióját, amiből két lehetséges eset következik: az ICC már tud valamit, amiért azt gondolja, hogy a szudáni rezsim (nem csupán Bashir!) már nem húzza sokáig (1%), vagy szokásos nyugati széplélek módon egy szimbolikus lépésnek szánták, hátha a darfúriaknak ettől jobb lesz (99%, lásd pl. 1980-ban közmondásosan nagyott dobott az afgán felkelők morálján és harcértékén, amikor megtudták, hogy nyugati országok tömegesen bojkottálják a moszkvai olimpiát).
Az végül is rendben van, hogy időről-időre valami olyan hírrel kell visszahozni a darfúri helyzetet a köztudatba, ami átlép egy bizonyos botrányküszöböt (letartóztatási parancsot kilátásba helyezni egy ország legitim vezetője ellen), de Luis barátunk azért arra is gondolhatott volna, hogy ezzel némileg befűt Kínának, az USA-nak és a jelenleg a krízisövezetben tartózkodó békefenntartóknak. Ebből pedig inkább az következik, hogy 1, Szudán látványosan kevésbé lesz kooperatív a AU+ENSZ békefenntartó erőkkel, és úgy általában Európával, 2, Darfúrba kevesebb segély fog eljutni, cserébe viszont megugorhat a helyi milíciák aktivitása.
“Charging President al-Bashir for the hideous crimes in Darfur shows that no one is above the law,” said Richard Dicker, director of Human Rights Watch’s International Justice Program.
Senki sem áll a törvények felett? Mint valami rossz Hollywood-i filmben, nem? Még ha azt az optimista forgatókönyvet vennénk alapul, hogy Bashirt megpuccsolják és kiadják az ICC-nek, ahol elnyeri méltó büntetését (értsd: kábeltévé és három csillagos szállodai koszt élete végéig), Szudánban akkor sem tör ki egyik pillanatról a másikra a béke/jólét/liberális demokrácia. Az igazság meg pláne nem.
Utolsó kommentek