Drogok, szexuális szabadosság és bűnözés. Ha erről a hármasról nem a ’70-es évek Floridája, hanem a kései ’20-as évek német Weimari Köztársasága jut először eszedbe, akkor a Babylon Berlin neked való sorozat lehet, és egyben podcastunk aktuális adásának témája is.
A sorozat Volker Kutscher Gereon Rath-regénysorozatán alapszik, amelynek 8. kötete idén júniusban fog megjelenni, és az 1936-os berlini olimpia idején játszódik majd. Érdekességképp megjegyezhető, hogy az író ebbe a sorozatba tartozó könyvei közül több magyar nyelven is megjelent: a Tisztázatlan bűnügy és a Csendes halál. A televíziós feldolgozást a Sky One csatorna kezdte el 2017-ben, ekkor 16 rész jelent meg, amely külföldön már két külön évadként került besorolásra, míg a harmadik évad idén januárban jelent meg. Angol nyelvterületen a Netflix, Magyarországon az HBO GO felületén is megtekinthető.
A sorozat 1929-ben kezdődik, pár hónappal a nagy gazdasági világválságot előidéző tőzsdekrach előtt. A főszereplő a könyvsorozat névadója, Gereon Rath (jobbra), aki a világháború borzalmai miatt egy mentálisan szenvedő kölni bűnügyi nyomozó, a másik legfontosabb szereplő pedig Charlotte Ritter (lent), aki prostitúcióból tartja el húgát és beteg anyját, ám arról álmodik, hogy egyszer ő is bűnügyi nyomozó lehessen. Mellettük számos kitalált és valós, illetve valós személyekről mintázott szereplő van, akik a korabeli társadalom teljes szövedékét leképezik az utcagyerekektől az örmény szervezett bűnözésen és a náci rohamosztagosokon át egészen Gustav Stresemann legendás német külügyminiszterig.
A sorozat témaválasztása a németek múlthoz való hozzáállását tekintve már önmagában bátornak tekinthető, és tónusa alapvetően semlegesnek mondható. Ugyan a köztársaság támogatóit alapvetően pozitív, míg az ellenségeit negatív színben tűnteti fel, a karakterek motivációja pedig komplex, illeszkedik a saját személyiségükhöz. Így például a második évadban fő negatív szereplővé előlépő Wendt tanácsos inkább Schleicher és Papen elit köreiben érzi jól magát, és csak muszájból működik együtt a nácikkal, akiket kizárólag eszköznek tekint (jól bemutatva ezzel egyébként a korabeli nacionalista-konzervatív jobboldal politikai elképzeléseit).
Maga a politikai szál azonban csak a háttérben jelenik meg, akárcsak a válsággal elmúló weimari „aranykor” éveinek szabados kulturális életét bemutató jelenetek, a klubok és bordélyházak világa. A sorozatban alapvetően a bűnügyi szál dominál, és Rath nyomozó, valamint társai számára jócskán tartogat a kor megoldandó rejtélyeket. A sorozatot alapvetően ajánlani tudjuk mindenkinek, aki érdeklődik a kor német történelme, a noir stílusú filmek vagy a krimik iránt.
Listen to "51. adas" on Spreaker.
Az adás letölthető innen, a korábbi adások pedig elérhetők itt. Jó szórakozást kívánunk!
UPDATE: Podcast a 4. évadról.
Ernst Gennat, a bűnüldözők Buddhája
Bernhard Weiß emléktáblája
Utolsó kommentek