Köztudott, hogy a vallásokról az átlagemberekben kialakított képet elég durván torzítják a hírek a fősodorbeli médiából, hiszen miközben például az iszlámról és a muszlimokról az olyan dolgokra szokás asszociálni, mint erőszak és terrorizmus, addig például a buddhisták rendes, békeszerető népként élnek az emberek képzeletében. A Mianmarban művelt, népirtásba hajló etnikai tisztogatás, vagy a sri lankai hadsereg tamil lakossággal szemben elkövetett atrocitásai valahogy nem tudják befolyásolni ezt a képet.
Egy nem titkoltan vallási profilú szervezet által készített jordániai tanulmány vállalkozott arra a nemes feladatra, hogy kvantitatív módon összehasonlítsa a különböző vallások body count-ját az elmúlt két évezredből, hogy szakszerűen megállapítsa, melyik szolgált rá a békés és melyik a vérszomjas jelzőkre. Előre szólok, hogy ez szerintem - a cikkben kifejtett okokból - nem sikerült, de vitaindítónak nem rossz az ötlet.
Kezdjük mindjárt azzal, hogy habár a tanulmány a huntingtoni értelemben vett civilizációkról beszél, a vallás dominál a vizsgálat tárgyának meghatározásánál. Összesen 7 blokkra osztja a világot, melyek időben részben átfedik egymást:
- Keresztény: Európa, Amerika a gyarmatosítást követően, Afrika egyes részei
- Buddhista: Kelet-Ázsia (értsd: Japán), Dél-Ázsia egyes részei
- Iszlám: Közel-kelet, Ázsia és Afrika egyes részei (gondolom, nem túl bonyolult kitalálni, hogy pontosan mely területek)
- Indiai: India, Nepál, Mauritius
- Kínai: Kína és néhány szomszédos ország (a konkrét szó a "Sinic", ami tágabb értelmű, mint Kína, de nem találtam rá pontos magyar kifejezést), még a kommunizmus előtt
- Vallás nélküli: főleg, de nem kizárólag az egykori kommunista blokk
- Őslakos: mindenki, aki nem sorolható az első hat kategóriába, ez az egyéb kategória
Európával egybe csapja a névleg keresztény afrikai országokat, de külön veszi az ókori Rómát a kereszténység felvételét megelőzően - ez kérem tisztán vallási leosztás, kultúrához, civilizációhoz semmi köze. A következő lépésként összegyűjtötték az elmúlt 2000 év háromezer legvéresebb konfliktusát/eseményét, kiválogatták belőlük az alsó becslések szerint 10.000+ áldozatot elérőket, összesen 321-et (érdekes módon két népirtás ennél kevesebb áldozattal is belefért). Őszintén bevallom, nem néztem meg tüzetesen, hogy teljes-e a lista (a Fekete Szeptembert ugyan hiányoltam, de ott jó eséllyel nem volt 10K halott), de a számokkal több helyütt lehet vitatkozni. Például:
- Hispaniolai népirtás 1493-1496, 5 millió áldozat. A valóságban sziget őslakosainak száma a legjóindulatúbb felső becslés szerint is csak egymillió körül volt.
- Téli Háború 1939-1940, 148.000-1.000.000 áldozat. Hogy ez az egymilliós szám honnan jön, lövésem sincs, a finn és szovjet részről elesett/eltűnt személyek száma jóval inkább közelít az alsó határértékhez, csak mivel a tanulmány készítői mindig a mediánnal számolnak, itt fiktív százezrek jönnek a képbe.
- Duplán számolt áldozatok. Érzésem szerint a "nacionalista Kína 1928-1949" és a "kínai polgárháború 1928-1949" áldozatai egy csöppet átfedik egymást, és nem kéne simán összeadni őket.
A számokkal gond van, de erre még egy lapáttal rátesz, hogy az áldozatok számát miként osztják fel a harcoló felek között. A legeklatánsabb példa a második világháború, ami keresztény (német) - buddhista (japán) besorolást kapott, vagyis az agresszorok felelősek minden áldozatért, a Szovjetunió meg egy darabért sem. Háború esetében az agresszorhoz, felkelések esetében az elnyomó/gyarmattartó hatalomhoz, népirtások és egyebek (rabszolga-kereskedelem) pedig egyértelműen az elkövetőkhöz társították az áldozatokat. És akkor az eredmény: az időszámítás kezdetétől cc.579 millió ember vált szervezett erőszak áldozatává (10.000+ body count eseményekben), ebből 50,75 millió népirtás következtében. Az eloszlás:
Vagyis a középértékekkel számolva az elmúlt kétezer évben az abszolút értékben "legvéresebb civilizáció" (a tanulmány értelmezésében, de amúgy vallás) a kereszténység volt, közel 178 millió áldozattal, idő- és népességarányosan viszont a vallás nélküli - ezalatt szinte kizárólag a kommunistákat értve, a két kivétel Szaddám Husszein és Atatürk - "civilizáció" jön ki győztesnek, cc. 125 millió áldozattal, akiket mind a XX. században vesztették életüket. (Igen önellentmondásosként kezelték az említett két személyt, mert míg magát a rendszert vallás nélkülink kategorizálták, az általuk elkövetett népirtásokat mind az iszlám civilizáció számlájára írták fel.) Rangsorban őket követi a történelmi Kína, majd a buddhisták (kimondottan mert Japán ebbe a kategóriába került), az egyéb (ez ugye értelmezhetetlen a rangsorolásban), azután a muszlimok, végül a világ legbékésebb vallása/civilizációja/népe elismerés Indiának jut. Ha az áldozatok száma helyett a figyelembe vett események számát vesszük, a rangsor csak kissé változik, a kereszténység megtartja vezető pozícióját, második helyre azonban feljön az iszlám, utána vallás nélküliek, történelmi Kína, buddhisták és végül ismét India.
Személyes véleményem szerint a tanulmány - finoman szólva - nem nevezhető tudományos igényűnek, csupán egy érdekes kérdést vet fel, amivel viszont professzionálisabb intézetek anti-PC jellege miatt nem foglalkoznak. Ez a cikk pont ezért vitaposzt, mert habár a tanulmány durva leegyszerűsítésekkel él, ha a vallások relatív fegyveres konfliktusra való hajlamára kíváncsi az ember, akkor bizony muszáj egyszerűsíteni. Ugyanígy, habár az idézett számok nem fedik a valóságot, ha ugyanezen logika mentén rátermett történészek egy csoportja szétdobálná az elmúlt kétezer év nagyobb konfliktusainak, népirtásainak és egyéb szervezet erőszakos cselekmények áldozatainak számát, körülbelül ugyanezt a sorrendet hoznák ki végeredményként.
A fő kérdés viszont, ami miatt ezt az egészet leírtam, visszakanyarodik a cikk legelejére: az emberekben az egyes vallások, vagy éppen a vallás nélküli rendszerek erőszakosságáról kialakult percepció vajon miért nincs összhangban a történelmi adatokkal?
Csak kulturáltan!
Utolsó kommentek