Kormányellenes zavargások törtek ki Talaszban, melyek átterjedtek a közép-ázsiai ország fővárosára, Biskekre is. A szegény, de stratégiai elhelyezkedésű országban nemcsak az üzemanyagáremelkedés, de a változatlanul korrupt, autoriter és nepotikus politikai élet is elégedetlenséget szült. Nemrégiben az ellenzék több vezetőjét is őrizetbe vették. A zavargásokkal összefüggésben a fővárosban rendkívüli állapot van érvényben, az összecsapásokban többen meghaltak.
A "tulipános forradalom" néven ismert eseményekkel éppen öt éve hatalomra került Kurmanbek Bakijev elnök nem váltotta be sem a demokratizálódást illető hazai és nyugati reményeket, az ország geopolitikai elhelyezkedését tekintve pedig az Ukrajnához és Grúziához hasonlatosan várt nyugati orientáció is elmaradt. Bakijev az utóbbi időben korlátozta a sajtót és az elnököt 2009-ben erősen megbundázott választáson választották újrá. A létbizonytalanság mellett az elnököt a tulipános forradalmat megelőző időszak autoriter, korrupt és nepotista hatalomgyakorlási módszereivel is vádolják.
Kirgizisztán helyzete nem semleges az országot övező Oroszország és Kína, valamint a közép-ázsiai térségben jelen levő és a Biskek mellett katonai bázist üzemeltető Egyesült Államok számára sem.
Oroszország épp az utóbbi időben kirgizisztáni katonai jelenlétének növelésével igyekszik befolyását erősíteni Közép-Ázsiában, ellensúlyozandó az időről időre felerősödő üzbég regionális hatalmi törekvéseket. Éppen ezért Moszkva az ország stabilitásában érdekelt - ezt a legfrissebb külügyminisztériumi közelmény is tükrözi. Tavaly egy, a biztonsági szempontból mindig is kényes Fergána-völgyben létesítendő új orosz bázisról született megállapodás Moszkva és Biskek között.
Az USA Oroszországhoz hasonlóan visszafogottan reagált. Az Üzbegisztánból való kitessékelést követően orosz (gazdasági segítságnyújtással megtámogatott) sugallatra tavaly Bakijev is ki akarta tenni az amerikaiak szűrét, amitől némi alkudozás után a Manas bázis bérleti díjának háromszoros emelésével állt csak el. Az USA az orosz-üzbég kapcsolatok aktuális átmeneti lazulásával szeretné javítani a 2005-ben befagyott taskenti kapcsolatait is.
Kínát is érthetően foglalkoztatja a vele határos ország, melynek stabilitása a tervezési-építési szakaszban lévő Közép-Ázsia-Kína földgázvezetékek biztonsága szempontjából különösen fontos. Az orosz és amerikai katonai jelenlét pedig enyhén szólva is ellentmondásos megítélésű Peking számára.
Utolsó kommentek