Szép dolog élőben látni Fekete-Afrika újrafelosztását. A kínaiak nyomulnak ezerrel, Etiópiától Angoláig mindenhol ott vannak a szorgos mérnökeik, és Medvegyev is útjába ejtette egy hete afrikai körútja során Nigériát, Angolát és Namíbiát, hogy felmérje a terepet. Orosz barátaink alá is írtak egy 2,5 milliárd dolláros üzletet a nigériai állami olajcéggel, az NNPC-vel (Nigerian National Petroleum Company) hogy egy közös vegyesvállalatot hoznak létre, amit rendkívül fantáziadúsan Nigaz-nak neveztek el. (folyt.=>)
Itt álljunk meg egy pillanatra - oroszul valahogy "nyegaz"-nak ejtik ezt a nevet, de hogy a jó égben engedhedték át a PR-osok, felelős vezetők, egyáltalán bárki, aki minimálisan tud angolul? Habár egyeseknek nem is feltétlenül tetszik ez a név, de mi, mint politikailag inkorrekt blog, szintén elképzeltünk/loptunk pár szalagcímet, melyek megjelenhetnek a médában a közeljövőben:
- "I am proud of working for Nigaz" (egy feltörekvő nigériai mérnök vallomása)
- Radio host fired for making jokes about Nigaz (nem szép dolog megsérteni a Gazprom emberi méltósághoz való jogát)
- Gazprom strengthens African presence with Nigaz (ez ráadásul valódi cím, csak egy fizetős oldalról. No comment.)
Az olcsó poénokon túl azért több is van az üzlet mögött. Az oroszok nukleáris téren is beígértek némi segítségnyújtást Nigériának:
Sergei Novikov, a spokesman for Rosatom, Russia's state-run civil nuclear energy agency, said the Nigaz deal would lay the foundations for building nuclear power reactors in Nigeria.
Nigeria has previously said it would like to develop a nuclear power plant to address its energy shortages.
Szóval Nigéria, ez a stabil és prosperáló állam tele kőolajjal és földgázzal szeretne felhúzni magának pár atomreaktort, holott más helyeken a fejlett Nyugat szkeptikusabban szemléli a harmadik világ törekvéseit az atomenergia hasznosításában. (Persze el kell ismerni, Nigéria azért nem lehet olyan rossz hely, ha ott található a világ 18. legdrágább városa.) Igen, itt Iránra gondolok, de ez nem afféle erőltetett átkötés, Nigéria ugyanis Iránnal is próbált némi technológiai csereberét lebonyolítani, nem túl sok sikerrel, ezért érthető is, hogy a Medvegyevhez fordultak. Nigéria előbb vagy utóbb atomhatalom lesz, 2004. óta üzemel a kínai építésű kutatóreaktoruk, ahol a jövő szakembereit képzik, és a wiki szerint 2027-re 4000 megawatt áramot (kb. 2 db Paks) akarnak termelni a saját atomerőműveikkel. Ambíciózus tervek egy olyan országban, ahol a rendőrség néha állatokat tartóztat le, mondván hogy pl. az tulajdonképpen egy autótolvaj boszorkány, csak kecskévé varázsolta magát.
Nigéria azonban nem csak olajjal és gázzal folyó kánaán. Tavaly a napi nyers kőolaj-termelésük 1,94 millió barrel volt, de elérhette volna a 2,7 millió barrelt is. Ennek a nem csekély különbségnek az oka elsősorban egy MEND (Movement for the Emancipation of the Niger Delta) nevezetű szervet, akik retorikájuk szerint mélységesen sértve érzik magukat, hogy a Niger-delta népe (ahol az olajmezők találhatóak), az Ijaw törzs nem részesül az őt megillető részből az olajbevételekből. A valósághoz közelebb áll, hogy a régió (fantáziadúsan a Dél-Dél régió) vezető politikusai kb. 2000. óta szerveztek itt milíciákat az ijaw fiatalságból, akikkel megfélemlítették/eltetették láb alól ellenfeleiket, meg úgy néhanapján megcsapolták az olajvezetékeket afféle jövedelemkiegészítésként. A poroszos szervezés azonban nem erőssége a helyieknek, ezért ezek a milíciák - köszönhetően hatalmi harcoknak is a nigériai felső vezetésben - szépen kicsúsztak az irányítás alól, és 2006. óta harcolnak, robbantgatnak, külföldi dolgozókat rabolnak el váltságdíjért és persze ők is csapolják szorgosan a fekete aranyat. (A képen egy amerikai mérnök, Macon Hawkins a MEND fogságában)
Áldásos tevékenységüknek köszönhetően érezhetően szokott ugrálni az olaj ára, főleg mert Nigéria az USA 5. legnagyobb olajbeszállítója, termelésének 44%-a megy az Egyesült Államokba. A new-york-i tőzsdén valószínűleg imákba foglalják a nevüket minden egyes támadásuk után:
“Nigerian militants are a crude-oil bull’s best friend,” said Tim Evans, an energy analyst with Citi Futures Perspective in New York. “The renewed militant activity has inspired additional buying of crude-oil futures.”
Mostanában a Shell szívott a legtöbbet a MEND miatt, 5-6 hónapja komoly zavarokat okoz a termelésükben a fegyveres aktivitás, és, mint az előbb idézett hír is írja, nemrég az egyik mezőjükön teljesen le kellett állítaniuk a termelést, alig három hete pedig egy nagyobb olajvezetéket sikerült felrobbantaniuk. Nekünk csak két kérdésünk marad a végére: Ha fontos nyersanyagok találhatóak a térségben, amiért számos nagyhatalom versenyez, de helyi milíciák igen csak megnehezítik a kitermelést, akkor:
- 1. Ugyan nem-e lehetséges, hogy így vagy úgy, de ezek a milíciák valamiféle támogatást kapnak azoktól az országoktól, akik nagyobb szeletet szeretnének a tortából azok rovására, akik már régebben megvetették a lábukat Nigériában?
- 2. Mikor jut eszébe valakinek a Brecher-dotrína a helyzet "pacifikálására": nuke 'em, bribe 'em, or leave 'em alone, itt most erős hangsúllyal az első két opción. A Shell sem bánt kesztyűs kézzel a helyiekkel, de akkor mit fog tenni hasonló helyzetben egy felingerelt Gazprom?
Utolsó kommentek