Sajátos látványosságra lehetünk figyelmesek ilyentájt a Fekete-tenger partján. Hagyományosan nyaranta kerül ugyanis sor a Sea Breeze néven ismeretes hadgyakorlat éves megrendezésére, mely az utóbbi időkben egyre inkább magára vonja az ország NATO-csatlakozása ellen tiltakozó ukrán tüntetők haragját. Nos, ők az idén nem kevesebbre tettek kísérletet, mint a gyakorlaton részt vevő erők partraszállásának megakadályozására. (folyt.=>)
Ez az egész Sea Breeze dolog 1997-ben kezdődött (Globalsecurity.org: 1 2), a NATO Békepartnerségi programjának keretében. Azóta minden évben megrendezik az ukrán-amerikai közös hadgyakorlatot, melyre rendszerint számos más NATO-tagállam fegyveres erejét is meghívják.
E jeles esemény azonban nem hivatalos NATO gyakorlat, olyannyira, hogy erre a napokban a NATO szóvivője is kitért egy sajtótájékoztatón (valahol a második harmad végén). Ennek ellenére a Sea Breeze kapcsán az ukrán NATO-csatlakozást ellenző orosz vezetés, s újabban egyre inkább különféle ukrán csoportok is évről évre hangot adnak nemtetszésüknek.
A július 16-án kezdődött idei hadgyakorlatot korábban az ukrán ellenzéki Testvériség párt próbálta megzavarni Odessza kikötőjének lezárásával, s a gyakorlatra tartó hadihajók kifutásának megakadályozásával. Ez azonban nem túl meglepő módon nem bizonyult különösebben életképes húzásnak, a párt hajóit rövid úton arrébbtessékelték a kikötő bejáratától.
Más összetűzések mellett tegnap aztán sor került a már a bevezetőben is megemlített kissé bizarr incidensre is. Egy partszakaszon mintegy 300 tüntető próbálta transzparensekkel és kődobálással megvalósítani ambíciózus célkitűzését, és megálljt parancsolni a víz felől érkező kétéltű harcjárműveknek. Két BTR-t sikerült is megállítaniuk és körbevenniük, a gyakorlatozó katonák azonban némi pedagógiai célzatú levegőbe lövöldözéssel hamarosan véget vetettek a gyereknapnak. A RIA Novosti galériája itt szemrevételezhető.
A Sea Breeze 2008 szombaton véget ér. Az sejthető volt, hogy a tüntetésekről elsősorban orosz, ukrán és hasonló (pl iráni!) források fognak megemlékezni (pl. Russia Today, RIA Novosti, PressTV), az azonban mégiscsak meglepő, hogy nyugati tudósítást szinte egyáltalán nem is lehet találni a több mint egy hete zajló hadgyakorlatról.
Végezetül pedig álljon itt az orosz NTV videója az ominózus partraszállás néhány pillanatáról:
Utolsó kommentek