...avagy már megint lehet rettegni, találgatni, noha a nagy perzsa légi-tengeri háborúra várni lassan olyan, mint a második eljövetelben reménykedni. A tesztekre a Forradalmi Gárda Nagy Próféta 3 gyakorlata keretében került sor (ezt az elnevezést nem lehet nem szeretni!) , a mai napon pedig további rakétákat próbáltak ki. (folyt.=>)
Az ilyen gyakorlatok időzítése rendszerint nem véletlenszerű; valószínűleg a mostani sem volt kivétel - érdemes felidézni az izraeli légierő nemrég lezajlott hadgyakorlatát. Mivel a közel-keleti helyzet közismerten feszült, az eltökéltséget surárzó nyilatkoztatok nem maradtak el egyik oldalon sem, McCain papa pedig nem mulasztotta el az alkalmat, hogy a Kelet-Európában épülő amerikai rakétavédelmi rendszer mellett törjön lándzsát.
Az esemény sztárjának a Shahab-3 MRBM (gyengébbek kedvéért: közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta) továbbfejlesztett változatát szánták, amely nagyobb pontosággal és hatótávolsággal rendelkezik, így elérheti Izraelt is. A probléma ezzel csak annyi, hogy a szóban forgó (hadrendbe nem állított) legmodernebb változat a Shahab-3B (egyes forrásokban Shahab-3ER vagy Shahab-4 néven szerepel) , amit könnyű megkülönböztetni az alaptípustól - a szerdai teszteken viszont csak a szovjet Scud-ról koppintott, pontatlan régi verziót lehetett látni, ahogy azt a Haaretz cikke is megjegyezte:
However, Uzi Rubin, who was a program director of Homa, under which Israel developed the Arrow anti-missile system, is convinced that this was not a new version of the Iranian ballistic missile.
"From what I saw, this is an old version of the Shahab-3, and contrary to their claims, it is not capable of reaching 2,000 kilometers, only 1,300 kilometers," he said on Wednesday.
Rubin raised the possibility that a version of Shahab-3 with a 2,000 km range has still not been tested or is still not operational.
"Without being hasty, I note that the Iranians have a tendency to exaggerate to a certain extent the capabilities of their missiles," he said.
Persze az ilyesmi nem szegte kedvét az iráni médiamunkásoknak; azzal is eldicsekedtek, hogy a rakéták bármilyen, a hatótávukon belüli célpontot eltalálnak, "az időjárási viszonyoktól és a napszaktól függetlenül". Ez akkor implicite azt jelenti, hogy rendelkeznek elavultabb rakétákkal, amik az ilyesmire sem képesek? Hajjaj...
Egyébként a hivatalos bejelentés szerint nemcsak a Shahab-3-at tesztelték, hanem a Zelzal-3 típust, is ami szintén egy szovjet rakétáról koppintott verzió továbbfejlesztése.
A Shahab-3 verzióiról bővebben itt, az iráni rakétatípusokról pedig itt és itt lehet olvasni.
Video a rakétakilövésekről:
Utolsó kommentek