Az alábbiakban egy olvasónk, Gy. V. rövid fényképes beszámolója következik a zsámbéki légvédelmi múzeumról, teljes nevén a Földi Telepítésű Magyar Légvédelem Fegyvernemi Múzeumról. Ezúton is köszönjük az írást!
(a képek kattintás után láthatóak eredeti méretben)
Tavaly október 23-án a Szomor teljesítménytúra alkalmával volt szerencsém meglátogatni Zsámbékon a Földi Telepítésű Magyar Légvédelem Fegyvernemi Múzeumot alias Zsámbéki Színházi Bázist. Az egykori katonai létesítmény napjainkban tehát kettős funkcióval bír: egyrészt szabadtéri színházi előadásoknak, filmvetítéseknek, és kiállításoknak ad helyet. Másrészt pedig az egykori Zsámbéki Légvédelmi Rakétaosztály haditechnikai felszereltségébe és a magyar légvédelem történetébe enged bepillantást.
A múzeum 2006. szeptember 22-én nyitott meg a Honvédelmi Minisztérium és a Hadtörténeti Intézet és Múzeum segítségével. Az 1997-ben megszüntetett zsámbéki Légvédelmi Rakétaosztály szigorúan titkos objektuma Budapest légvédelmét szolgálta. Magyarországon elsőként létrehozott, speciálisan Fegyvernemi Múzeum objektumai már 2005 óta országos műemléki védettséget élveznek, a terület pedig NATURA-2000 természeti védettségű. A kiállított eszközök több helyszínen láthatók. Külön lehet megtekinteni a rádiólokátorokat, a töltőberendezéseket, a légvédelmi tüzérséget, a honi légvédelmet, és a csapatlégvédelem eszközeit. A tájokozódást elősegítendő, a pénztárban egy térképvázlatot kapnak a látogatók, a kiállított eszközöket pedig ismertető táblák mutatják be.
P12-es rádiólokátor. 1961-ben állították rendszerbe, légicélok felderítésére, koordinátáinak valamint hovatartozásának megállapítására.
PAROL IL-22 barát-ellenség felismerő berendezés.
5L62 hajtóanyag töltő berendezés.
Légvédelmi szekció, előtérben egy 1939 M 37 mm-es légvédelmi gépágyú. A magyar hadsereg 1948-ban állította rendszerbe.
P-40 (1SZ12) célfelderítő állomás. Feladata a légi célok felderítése, koordinátáinak, valamint hovatartozásának megállapítása volt.
1SZ91 célfelderítő és rakétarávezető állomás, célfelderítő, célkövető és alávilágító radarral valamint televíziós optikai irányzékkal és barát-idegen felismerő berendezéssel.
Az 1981-ben rendszerbe állított 2K11 KRUG közepes hatótávolságú csapatlégvédelmi rakétakomplexum 3M8-as típusú rakétákkal felszerelve.
PR-14AM szállító töltő gépkocsi. Sz-125 légvédelmi rakétakomplexumok rakétáinak szállítása illetve az indító állványra való rátöltés volt a feladata (a hordozó egy ZiL 131 terepjáró tehergépkocsi).
Sz-200 Vega honi légvédelmi rakétarendszer KrAZ szállítójárművön. Az első félaktív lokátoros önirányítású szovjet légvédelmi rakéta.
5P73 indítóállvány 5V27 irányított légvédelmi rakétával.
3M9M1 rakéta, 2K12 Kub csapatlégvédelmi (föld-levegő) rakétarendszerhez rendszeresítve.
Az előtérben egy DSK légvédelmi nehézgéppuska.
…falán több helyen találkozhatunk ehhez hasonló propagandával.
Végezetül pedig néhány fontos információ azoknak, akik kedvet kaptak ahhoz, hogy meglátogassák a múzeumot. Április 1-től október 15-ig látogatható, hétfő kivételével 10-18 óráig. A fogadóépületben rövid leírást és terület térképét is megkaphatjuk, de van lehetőség idegenvezetést is kérni. A múzeum gépkocsival is megközelíthető: Zsámbékot Bicske irányába elhagyva Szomor felé kanyarodva az út jobb oldalán található a Zsámbéki hegy. Ezen az úton, a Fejér-megye tábla után kb. 2 km-re található a Műemlék Rakétabázis bejáratához felvezető erősen kanyargós, keskeny aszfaltút. A Zsámbék felé induló távolsági buszok pedig a Széna térről indulnak.
A PRV-13-as rádiólokátor képével búcsúzok és buzdítok mindenkit, hogy tegyen látogatást Zsámbékra.
Utolsó kommentek