Csapatunk három tagja elhatározta, hogy 2020. augusztus 6-án meglátogatják a szolnoki Reptár múzeum tárlatát. A tárlat több szempontból is kiemelkedőnek tekinthető, amiről látogatásunk során meg is bizonyosodhattunk. Mai adásunk, a kapcsolódó képanyag és kommentár mind azt a célt szolgálják, hogy felkeltsék az érdeklődést, remélhetőleg támogatva ezzel a múzeumot, megismertetve az érdeklődőt a helyszínnel, a tárlattal. Bemutatjuk, miért érdemes meglátogatni a múzeumot, mivel ahogy az a továbbiakban is ki fog derülni, ezt mi sem bántuk meg.
Mindenekelőtt úgy gondoltuk, érdemes megemlíteni, hogy a helyszín meglehetősen könnyen megközelíthető. Szolnok városának szívében, Budapesttől körülbelül 100 km-re található a múzeum, és jóformán minden irányból egyszerű a közlekedés. A parkolás is egyszerű, hiszen a múzeum főépülete mögött kiépített parkoló biztosított a látogatók részére.
Fontos leszögezni, hogy a vírushelyzetre való tekintettel a bejárat előtt kialakulhat kisebb sor, hiszen a látogatókat kisebb csoportokban engedik be a pénztárhoz. Természetesen maszk, vagy egyéb, orr és száj eltakarására szolgáló eszköz viselése az egész múzeum területén kötelező. A múzeum épülete multifunkcionális, hiszen a látogatói részére biztosít mind étkezési, mind ajándékvásárlási lehetőséget is. Ennek megfelelően az ebédet mi is a helyi bisztróban fogyasztottuk el. Szerintem mindannyiunk nevében mondhatom, hogy nem kellett csalódnunk, mind az árak, mind a minőség, és az ízek is meglepően jók voltak. Az ajándékboltban pedig pólók, bögrék, hűtőmágnesek, modellek, makettek, és meglehetősen értékes hadtörténeti, ismertető jellegű könyvek is helyet kaptak a golyóstollak és egyéb szokásos apróságok mellett.
Magában a múzeumban rengeteg repülőgép került kiállításra. Természetesen a két fő attrakció a német Messerschmitt Bf-109 (véleményünk szerint G6 verzió, de ez nincs feltűntetve a tárlati tájékoztatóban), valamint a brit Supermarine Spitfire Mk XVI. voltak, így ezek a kiállítás központi helyére kerültek, mint Lengyelországból kölcsönkapott ideiglenes látványosságok. Ugyanakkor helyet kapott a tárlatban több magyar felségjelzésű szovjet típus, valamint egy Bf-108 kiképző/futárgép is. Ezen felül repülőgépek műszaki tartozékai, darabjai, roncsai láthatók.
A roncsok közül kiemelendő a Balatonból kiemelt Il-2-es szovjet csatarepülőgép, melyet a körülményekhez képest jó állapotban őrzött meg a magyar tenger az utókor számára. A múzeum interaktív, hiszen a látogató lehetőséget kap rá, hogy kipróbálja magát pilótaként egy szimulátor program segítségével, valamint be lehet több gép fülkéjébe is. A kinti részen pedig rengeteg légvédelmi berendezés, radarállomások, teherautók és egy szakasz MiG típusú sugármeghajtású gép, valamint harci helikopterek várják a látogatókat.
Mindenképpen úgy gondoljuk, hogy a kiállítás nem csak hazai viszonylatban lett egyedülállóan kiemelkedő, hanem egy kifejezetten európai színvonalat képviselő tárlat tekinthető meg hazánk szívében, Szolnokon. Összességében tehát elmondhatjuk, hogy aki csak teheti, és érdeklődik a repülőgépek, valamint a repüléstörténet iránt, az tekintse meg a szolnoki Reptár kiállítását, mert garantáltan egy maradandó élményben lesz része.
Az adás letölthető innen, a korábbi adások pedig elérhetők itt. Jó szórakozást kívánunk!
A tárlat beltéri része:
A tárlat szabadtéri része:
Utolsó kommentek