A birodalmi naptár 487. és az egyetemes naptár 796. évében az autokrácia és a demokrácia erői már 150 éve szüntelen háborúban állnak. Évszázadok teltek el, mióta a katonából lett politikus, Rudolf von Goldenbaum császárrá nyilvánította magát és eltörölte a Galaktikus Föderáció demokratikus örökségét, és elnyomó rendszere elől egy maroknyi ellenálló az ismeretlen űrbe menekült. A tunya, vérfertőző nemesek által irányított gyenge császár és birodalma azonban túlereje ellenére képtelen legyőzni a Szabad Bolygók Szövetségét, ahol azonban korrupt és önző politikusok kezébe került a hatalom. Az értelmetlen vérontás közepette két kozmikus hős emelkedik ki a tömegből, hogy harcukkal eldöntsék az emberiség jövőjét: Reinhard von Lohengramm, a Birodalom megszállott reformere és Yang Wen-li, aki sosem akart katona lenni... A történelem nagykönyvének lapjai ismét fordulnak egyet, ezúttal podcastunk 49. adásában!
Aki ismeri a sorozatot, melyet intermezzo gyanánt önhatalmúlag vettünk fel a kitárgyalandó médiatermékek listájára, annak talán nem lehet ismeretlen a bevezető ezen formája. A Legend of the Galactic Heroes (saját – nyelvtanilag helytelen – német címe alapján: Heldensagen vom Kosmosinsel, japánul Ginga Eiyū Densetsu) az egyik legismertebb sci-fi világ Japánban, és a belőle készült animefeldolgozás az egyik legnagyobb becsben tartott kultikus mű. Yoshiki Tanaka tízrészes regényfolyama népszerűségét jelzi, hogy az eredeti, már méreteiben is epikus feldolgozás - a 110 részes alapsorozat, továbbá az 52 részes kiegészítő sorozat - mellett három animációs film, musical, színdarab, 2018-ban pedig egy újabb animesorozat készült belőle, amely jelenleg a 24. epizódnál tart. A sci-fi besorolás önmagában elég csalóka, világában és hangulatában inkább áll közel a Star Wars űroperaságához (ideértve az űrcsatákban használt 18. századi lovassági taktikákat is), mint mondjuk a Star Trek technoblabla magyarázataihoz.
Aki laikusnak az animéről a lehetetlen mellméretekkel megáldott középiskolás lányok jutnak eszébe, az eléggé meglepődhet ezen a sorozaton (vagy épp csalatkozhat, ízléstől függően). Itt perverz poénok helyett a főhősök filozófiáról beszélgetnek egy pohár brandy mellett, az élet, a politika és a háború nagy kérdéseit feszegetve. Ennek ellenére azonban nem beszélhetünk múzeumszagú, élettelen karakterekről, éppen ellenkezőleg, a nagyszámú karakter mellett mégis mindegyikükről akad legalább egy-egy olyan pilanat, személyiségjegy, amiről emlékezetesek maradhatnak a néző számára. A szerző a két szembenálló állam és ideológiáik terén is bemutatja azok minden előnyét és hátrányát. Még a szervezett vallásokról is igen karakán véleménye van, ami sajnos egyébként a mű egyik leggyengébb részét is jelenti.
Adásunkban, amely az alapul szolgáló műhöz hasonlóan eposzi hosszúságú, arra vállalkozunk, hogy megpróbáljuk átadni a sorozatban található életérzést, és remélhetőleg abban is segítséget nyújthat, hogy a megnézéséhez szükséges időráfordítás miatt bizonytalankodó hallgató eldönthesse, megéri-e rászánni az idejét.
Az adás letölthető innen, a korábbi adások pedig elérhetők itt. A beszélgetésben többször is hivatkozott amerikai podcast meghallgatható itt. Jó szórakozást kívánunk!
Listen to "49. adás" on Spreaker.
Utolsó kommentek