Hirdetés

"Only the dead have
seen the end of war."

(Anyázni meg itt lehet:
katpolblog@gmail.com)

Utolsó kommentek

Hirdetés

Facebook

Bullshit Hunting Season

Cikkek

  • KatPol Kávéház CXIV. - BőrnyakúakA Wikipedia szerint a South Pacific 1949-ben jelent meg, mégis a mai napig az egyetlen jelentős musical az Egyesült Államokból, amely II. világháborús eseményeket dolgoz fel. Sajnos ezt csapatunk...
  • KatPol Kávéház CIX. - A tisztelendő anya,,Henrik, ha mint király kormányozol .... . . én. s tízezer boldogtalan hazánkban,Nem hagy halálát gyászoló özvegyet ... "("VI. HENRIK" II. FELV. 6. SZÍN. VAS ISTVÁN FORD.) „Szent angol vér trágyázza...
  • KatPol Kávéház C. - Az afrikai magyar impexesKedves hallgatóink! A KatPol Kávéház a századik alkalomhoz - reményeink szerint - méltón egy különleges adással jelentkezik. Az eddig megszokottaktól eltérően nem egy filmet vagy sorozatot elemzünk,...
  • KatPol Kávéház LXXVI. - A Kőfal leomlikAz 1861-1865 közötti amerikai polgárháború az Egyesült Államok történetének egyik legfontosabb eseménye volt. Polgárháborúk akkor szoktak kitörni, amikor egy állam politikai csoportjai alapvető...
  • KatPol Kávéház LXVII. - Kenshin ImpactA „hadakozó fejedelemségek kora” (szengoku dzsidai) a japán történelem legismertebb és leginkább feldolgozott időszaka. A szamurájok aranykora kedvelt témája hazai és külföldi irodalmi, filmművészeti...

Címkék

1.vh (8) 18+ (1) 2.vh (92) afganisztán (53) ajanlo (50) albánia (6) algéria (6) államkudarc (16) al jazeera (6) al kaida (23) amerikai polgarhaboru (5) argentína (3) atom (39) ausztria (11) azerbajdzsán (5) bahrein (2) baltikum (2) belarusz (3) belgium (2) bizánc (3) bolívia (1) brazília (3) britek (56) bulgária (5) chile (1) ciprus (1) coin (63) csád (6) csehország (10) dánia (2) dél afrika (4) demográfia (6) díszszemle (9) ecuador (2) egyenruhák (23) egyiptom (9) el salvador (3) ensz (20) eritrea (2) észak korea (1) etiópia (8) eu (12) évforduló (29) fakabát (3) fegyverseft (39) felkelés (24) filmklub (49) franciák (39) fülöp szigetek (1) fürtös bomba (2) gáz (9) gáza (10) gazprom (5) gcc (2) gerillaháborúk (29) görögök (6) grúzia (15) hadiipar (31) haditengerészet (25) hadsereg a politikában (40) haiti (1) hamasz (6) hearts and minds (7) hezbollah (12) hidegháború (42) hollandia (2) honduras (4) horvátok (1) humor (24) india (17) indonézia (16) irak (67) irán (72) izland (1) izrael (107) japánok (27) jemen (11) jordánia (7) kalózok (9) kambodzsa (5) kanada (1) karthágó (1) kazahsztán (6) kémek (7) kenya (3) képrejtvény (3) keresztesek (5) kézifegyverek (9) kína (86) kirgizisztán (3) knn (275) kolumbia (10) kongó (14) korea (21) koszovó (11) kuba (6) kurdok (8) légierő (50) lengyelek (11) libanon (45) libéria (6) líbia (15) macedónia (3) magyarország (42) magyarsajtó (30) malajzia (2) mali (7) málta (1) mauritánia (4) mexikó (4) migráns (6) moldova (3) mozambik (1) nabucco (7) namíbia (1) nato (18) ndk (6) németek (55) nicaragua (5) niger (5) nigéria (2) norvégia (3) olaszok (11) omán (1) örményország (5) oroszország (98) összeesküvés (5) pakisztán (31) palesztina (21) panama (3) peru (3) podcast (66) powerpoint (2) propaganda (65) puccs (11) rádió (44) rakéta (15) rakétavédelem (15) recenzió (14) repülőnap (3) róma (2) románia (6) spanyol polgárháború (3) sri lanka (13) SS (5) svédek (2) szaúdiak (12) szerbia (4) szíria (31) szlovákia (2) szolgálati közlemény (94) szomália (23) szovjetunió (71) szudán (16) tadzsikisztán (4) tank (42) terror (66) thaiföld (9) törökország (29) trónok harca (4) tunézia (1) türkmenisztán (8) uae (5) uav (6) uganda (5) új zéland (1) ukrajna (17) ulster (2) usa (168) üzbegisztán (2) választás (14) válság (4) varsói szerződés (11) vendégposzt (23) venezuela (4) video (34) vietnam (23) vitaposzt (7) wehrmacht (24) westeros (4) zamárdi (1) zimbabwe (4) zsámbék (1) zsoldosok (14)

KatPol Kávéház XLVI. - Grafit a tetőn

2019.09.06. 16:27 KatPol Blog

Kedves hallgatók! A korábban tett ígéretünknek és a meghirdetett szavazás eredményének megfelelően a Csernobil az a sorozat, mellyel az aktuális adásban foglalkozunk. Az adás letölthető innen, a korábbi adások pedig elérhetők itt. Jó szórakozást kívánunk!

 

_-08.jpg

x99nwqyjje231.png

t08ak0dgux231.jpg

Az adásban hivatkozott különféle médiatermékek és források:

  • Radioactivity in Tobacco (US EPA)
  • Tobacco's natural radiation dose higher than after Chernobyl (New Scientist)
  • 230,000 Died in a Dam Collapse That China Kept Secret for Years (OZY)

25 komment


| More

Címkék: podcast szovjetunió

A bejegyzés trackback címe:

https://katpol.blog.hu/api/trackback/id/tr7215042996

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.09.19. 10:58:21

Nos, következőket gondolom:

A sorozat alapvetően nem rossz, de helyenként olyan dolgokat tettek bele, hogy lerúgtam volna a monitoromat* vagy másodlagos szégyenérzetem* volt azon, amit előadtak.

*A második rész végén a Mt-rész. Fizikai képtelenség, vérhülyeség az egész.

** A tárgyalásnál Legaszov monológja, hogy "hazudtam. Ez az, ahol kifejezetten hollywoodias volt az egész. Sőt, nagyon sok helyen az volt a film, nem igazán értek egyet azzal, hogy "inkább európai".

Az viszont tetszett, ahogy igen részletesen elmagyarázták, hogy mi volt a kiváltó ok és mi volt a reaktor alapvető viselkedése. Csak aztán teljes katyvasz lett az egész.

Ismerteti a pozitív üregtényezőt Legaszov a tárgyaláson, meg még a Xe felhalmozódást is (asszem, valamelyik alsóbb két táblája volt), majd drámaian kinézve kijelenti, hogy nem baj, ha a bíróság ezt nem érti és nem tudja... ha a kezelők sem.

Csak ehhez képest a flashback-ben meg az egyik kezelő már mát Xe pit és 24 órás vészleállítás és egyebekről beszél. Na, akkor most bakker tudták vagy sem ezt...? Vagy a Xe pit-et ismerték, de csak az poz. üregtényezőt nem? Kicsit szétesett itt a történet.

Azt sem tudom, hogy a valóságban tényleg ennyire erőltette és úgy a tesztet Gyatlov, ahogy. Erősen éreztem azért azt, hogy ez megint filmszerű.

A többi filmszerű rész is olyan, hogy filmben megállja a helyét és részben mai szemmel rendszer kritika, hogy pl. miért Scserbina lett a főnök (persze közel sem úgy, ahogy a filmben). Hogy azért bízták csak rá, mert jelentéktelennek tűnt a probléma első körben. (Persze nézőként első gondolat, hogy akkor miért nem cserélték le később...)

Összességében egész jó sorozat - leszámítva a Mt-os igen súlyos baromságot - de hype nagyobb körülötte, mint a valódi értéke a filmnek. Igen, a felső 10%-ban van, de hogy nálam azért nem no.1 az IMDB top 250 sorozatban az is fix, meg nem is 9.6. Inkább 9.0 alatti kénelegyen. Nekem ahhoz a Mt-os ökörség túl fájdalmas.

Igen, a '80-as éveket szépem újraalkották, de ez úgy 5-10+ éve már nem nagy truváj, az Argo filmtől kezdve más sorozat is megcsinálta ezt. Mondhatni egy AAA film/sorozatnál ez a minimum. Ez olyan, mintha egy AAA számítógépes játéknál pozitívum lenne a szép grafika. 2019-ben? Ez a minimum...

Az, hogy ipari balesetből sorozat készíthető volt az két faktor miatt volt (szerintem).

1. Bármilyen történetnél kell valami ami mozgatja előre a cselekményt. Ez normál esetben élő ember, szereplő és azok cselekedeti. De ez lehet természeti vagy műszaki katasztrófa, ahol események láncolata lehetséges, ha tesznek vagy nem tesznek semmit.

Pl. a nemrég leszakadt olasz híd esetéből nehéz lenne filmet forgatni. Előzmény semmi, majd leszakadt és csá. Csernobil nem ilyen volt.
Az RBMK reaktor sajátosságai miatt közvetlen rövidtávú és hosszútávú dolgok összekapcsolódtak. Furcsa, hogy ez nem volt evidens eddig senkinek.

Egyébként az 1996-as Daylight című film is kvázi ipari katasztrófa volt és ott is volt események láncolata, ami vitte előre a filmet. Leomlott az alagút és az odabent levők fulladása, illetve vízbetörés vitte előre a cselekményeket.

2. Maga a hidegháborús környezet, a vetélkedés és a szovjetek betegesen szar rendszere és hazugságok áradata, a valóság titkolása és rendszerszintű marhaságok miatt kombinálható volt a fentiekkel.

Az meg, hogy Legaszov két év múlva meghalt-e volna rákban az csak feltételezés.

A két "színesbőrű" szereplő telitalálat volt szerintem, mert bemutatta, hogy a szovjeteknél is volt nem szín orosz fehér etnikum és nagyon jól bemutatta azt a fatalizmust és Afganisztánt, ami akkor éppen még zajlott.

Az atomenergia megítélését sajnos a sorozat tovább rontotta minden egyéb kommunikáció ellenére. Főleg a Mt-ásos robbanás ökörség az, ami az én szememben ősbűn, n+1 helyen az köszönt vissza. Teljesen felesleges volt beleírni. Ha csak a valós veszélyt írták volna bele, hogy esetleg gőzrobbanás lesz és talajvíz szennyezést az is elég súlyos. Az, hogy fizikai képtelenséget írnak bele az nálam vörös posztó. Ha az erőműben levő 100% U-235 ágyú bombában elhasadt volna 90%-ra dúsítva, akkor sem lett volna a hatóerő Mt közelében. Namármost a dúsítás ennek közelében sem volt és ágyú bomba mechanizmus sem volt. Egy radioaktív massza volt.

Uljana H. karaktere bocsánatos bűn, bár azért amikor le akarják tartóztatni a való életben nem a főnök elé vitték volna, ha még így be is szól...

Nem hinném, hogy a GoT elbaszása miatt lett nagy siker. Azzal sem értek egyet, hogy a lassúbb cselekményre nem vevő a mai 18-40 vagy bármekkora közönség. Akkor a GoT korai évadai nem lettek volna sikeresek vagy más lassabb sorozat, mint pl. a Luther.

Nagyjából a feléig eljutva ezek jutottak eszembe.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.09.19. 11:30:24

Mind a kínai, mind a bophali incidens esetén azért nem jó példák, mert az esemény bekövetkezte után nem volt további lépcső, hogy mi történik, ha nem teszik meg ezt és azt...

A gát átszakadt, a víz elfolyt. Csá. vége.
Bophalban a szivárgás vége után nem volt több méreg.

Mindkét esetben kárelhárítás és emberek kezelése volt a feladat. Nem további preventív lépések.

sirdavegd · http://midnight-rider.blog.hu/ 2019.09.19. 21:34:27

@molnibalage:
A Mt-ás gondolat a szovjetek fejében merült fel akkor mint lehetőség az események sodrában. A mai információk birtokában persze butaság, de akkor és ott egyfelől nem lehettek biztosak benne, másfelől ha durran és nem Mt, akkor is sokkal meszebbről kell összeszedni mint a szomszédos tetőről. Lehet persze egyfajta politikai blöffként is értelmezni: az Mt bedobásával egyből lett terülj-terülj asztalkám, másfelől kicsit lejjebb lehetett tekerni a KGB ösztöneit. Szóval én itt abból indulnék ki továbbra is, hogy jobbnak látták előre menekülni és 3 ember árán kihúzni a dugót, minhogy egy n+1. gebasz lehetőségét bevállalni. Így is elég blama volt, hogy hülye macska módjára szétstresszelték az elvtársak az erőművet, kár lett volna a megfutás, a gőzrobbanás, a tűz, a felhő és a törmelékhalom mellé még egy radioaktív tüzijátékot is betenni. Ma tudjuk, hogy ez nem történhetett meg, de ők nem voltak informáltak és ami adat volt, abban sem mertek megbízni. Okkal.

sirdavegd · http://midnight-rider.blog.hu/ 2019.09.19. 21:49:43

@molnibalage:
Az atomenergia megítélését szerintem pont, hogy helyére teszi. Jó, agyamputált Pistikének, akinek Sugárzás=Atom=Paks=Mindmeghalunk annak tök mindegy, de 6 elemi és az írás-olvasás művelése esetén egyértelmű kéne, hogy legyen:
- a csernobili erőmű is biztonságos volt
- a kezelők az összes létező utasítást megszegték, ami hogy-hogy nem végül robbanáshoz vezetett. Ha kiállok az autópályára, elcsap a kamion.
- a kezelők nem ismerték a saját erőművüket sem, a másutt tapasztalt anomáliákat pedig eltusolta a KGB

Ebből fakadóan, amíg nem engedjük be VérPistikét a vezérlőterembe cowboykodni (illetve eleve olyan szabályok vannak, amelyek kizárják mind VérPistikét mind a cowboykodást), addig egy ilyen sajátos konstrukció se fog a képünkbe robbanni.

Fukusimánál is mi kellett a tragédiához: rohadt nagy földrengés, rohadt nagy szökőár, tengerparti erőmű... ja igazából ott is csak a hűtés elázása volt a hiba.
Aki erre hivatkozva az európai kontinens közepén le akarja szereltetni az atometőműveket, az nettó elmeháborodott, vagy csak szimplán populista politikus, akit a barnaszén/földgázlobbi szponzorál.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.09.19. 22:28:14

@sirdavegd: Egyetlen videó interjúból indult el ez téveszme tudtommal. Azóta is tartja magát ez.

Minden akkori nem hülye mérnöknek tudnia kellett ezt. Nukleáris robbantást csak magas dúsítási tiszta hasadóanyag és precíz szerkezettel hozható létre. Pont.

A leolvadt reaktor ebből melyik feltételnek felel megy? Egyik sem.

Ez kb olyan, mintha azt mondanád, hogy belevágsz betonkeverőbe beton közé néhány szőlőt és azt várod, hogy bor legyen belőle. Lehet, csak értelme nincs...

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.09.19. 22:30:51

@sirdavegd: Mégis, a sorozat után itthon azt a generális hülyeséget kaptam vissza, hogy a sorozat megnézése után sem gondolja, hogy jó ötlet az atomenergia. Pedig hiába mutatja meg a sorozat, hogy gyak. olyan módon történt az egész, mintha tudatlan sofőr a falnak rohan full gázzal egy kocsival, mert azt sem tudja, hogy a fék hogyan működik.

A német energiapolitika a XXI. század legnagyobb ökörsége és mégis, tengernyi ember számára a nyagbetűs minta.

Ezek után van még kérdésed, hogy a pontos megállapításod ellenére hány ember atomellenes?

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.09.19. 22:35:48

@sirdavegd: F-nél is megvolt a lehetőség a mentésre, csak a japó büszkeség és kultúra miatt nem kértek segítséget... Műszakilag a feladat megoldható lett volna.

Az is vicces, hogy mindenki azt az egy hibát nézni, de közben elkerüli a figyelmét, hogy az összes többi atomerőműben nem történt semmi. Ehhez közben tízezrek haltak meg máshol.

Ennyire "veszélyes" az atomenergia...

bz249 2019.09.20. 08:56:39

@sirdavegd:
"- a csernobili erőmű is biztonságos volt
- a kezelők az összes létező utasítást megszegték, ami hogy-hogy nem végül robbanáshoz vezetett. Ha kiállok az autópályára, elcsap a kamion.
- a kezelők nem ismerték a saját erőművüket sem, a másutt tapasztalt anomáliákat pedig eltusolta a KGB

Ebből fakadóan, amíg nem engedjük be VérPistikét a vezérlőterembe cowboykodni (illetve eleve olyan szabályok vannak, amelyek kizárják mind VérPistikét mind a cowboykodást), addig egy ilyen sajátos konstrukció se fog a képünkbe robbanni."

öööö izé, barmilyen munkahelyen az biztonsag ugy nez ki, hogy a STOP elven erdemes megtervezni
healthy-workplaces.eu/en/media-centre/news/control-measures-stop-risks-posed-dangerous-substances

- Substitution: csereld le biztonsagosra, ha lehet
- Technical: legyen boldonbiztos a kapcsolo
- Organisational: legyen kikepezve rendesen a szemelyzet, ne lephessen be kepzetlen csavopek az uzemi teruletre
- Personal: szemelyi vedofelszereles

S-tol P-ig csokken a hatekonysag... az RMBK olyan, hogy az okos kezeloknek kell okosan dolgozni, ami nem a biztonsagossag szinonimaja (persze a konkret tesztet nem kellett volna agressziven vegigvinni).

bz249 2019.09.20. 09:00:23

@molnibalage: "A német energiapolitika a XXI. század legnagyobb ökörsége és mégis, tengernyi ember számára a nyagbetűs minta."

A nemetek bezartak/bezarnak egy adag atomeromuvet, amikor azoknak lejart a tervezett uzemideje. Nyilvan futtatni kene oket meg tovabb, mivelhogy energiahiany van Nemetorszagban. Ja nem Nemetorszag komoly elektromos energia-exportor es a tervezettnel valoszinuleg hamarabb fogja bezarni azokat a barnaszentuzelesu eromuveket, amelyeket a 90-es evekben es a 2000-es evekben epitettek.

Kohl (Szen vagy Kaposzta) kancellarnal kell reklamalni, hogy a francia peldat kovetve nem epitesi teruletekbol veszi ki az aramot. Nem is tudom hol tartanak a franciakok Fessenheim bezarasaval... mar 3 eve bontani kellene, de a helyettesitesere megrendelt Flamenville meg mindig nincs kesz, talan majd jovore.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.09.20. 09:40:55

@bz249: Dehogy járt le...

30 évesnél fiatalabb PWR blokkokat is lelőttek, amiről bebizonyosodott szerte a világban, hogy lazán mehetnek 40-50 évet is.

en.wikipedia.org/wiki/List_of_power_stations_in_Germany

sirdavegd · http://midnight-rider.blog.hu/ 2019.09.20. 10:05:31

@molnibalage:
A sorozatban szerintem nem nukleáris robbanást emlegettek annak kapcsán, ha a genya eléri a vizet, hanem a hirtelen felszabaduló gőz vetette volna szét az egész miskulanciát a csudába. Értelem szerűen, ha tudják, hogy pár emelet átégetése után megszilárdul, akkor kisebb a dráma. De miután senkinek sem akaródzott meginterjúvolni a trutymákot, ezért egyszerűbb volt leküldeni Ivánékat. Ami bennem kérdésként felmerült: merre távozott a leengedett felaktivált víz?

bz249 2019.09.20. 10:05:33

@molnibalage:

Egesz pontosan melyik?

Biblis: 36/34
Brockdorf: 35 (meg jar)
Brunsbüttel: 34
Emsland: 34 (meg jar)
Grafenrheinfeld: 33
Greifswald (NDK orokseg, nem akartak atepiteni)
Grohnde: 35 (meg jar)
Gundremingen: 33/35 (utobbi meg jar)
Isar: 32/34 (utobbi meg jar)
Krümmel: 37
Neckarwestheim: 35/33 (utobbi meg jar)
Obrigheim: 36
Philippsburg: 31/34 (utobbi meg jar)
Rheinsberg (NDK orokseg)
Stade: 31
Unterweser: 32

Egyedul a nemreg lerombolt Mulheim-Karlich (1 ev uzemido) ahol nem lehet eszszeru gazdasagi okot megnevezni (tul sok penzbe kerult volna a korszerusites/elettartamnoveles), hanem a Csernobil utani hiszti volt a vegzete.

Tobbnyire az volt a szitu, hogy eleve nem tudtak versenykepes aron arulni az ujepitesu barnaszennel szemben. Exportra nyomni meg tok felesleges.

sirdavegd · http://midnight-rider.blog.hu/ 2019.09.20. 10:15:04

@bz249:
A vészleállító kapcsolónál egyébként máig nem tudni, hogy időben fordították-e el. Illetve számomra meglepő, hogy az operátorok nem tudak a szabályozó rudak grafit végeiről. A Scott Manley videójában mutatja be azt hiszem, hogy a rudakat eleve mindkét irányba lehetett húzogatni szabályozási célból, nem csak felülről bedugdosni mint mondjuk Pakson.
Nekem ami inkább hiányzott az a nem kiiktatható számítógép és a containment épület. Kellő mennyiségű acél és beton dóm reaktor köré építésével a nyugati erőművek elvileg egy repülő becsapódását is kibírják kívülről, valamint bent tartanák a radioaktív gőzt.
Molnihoz csatlakozva ez kb olyan volt, mint amikor valaki azért megy 180-nal, mert úgyis van ABS meg légzsák a kocsiban. Vanni van, csak nem efféle igénybevételre van méretezve. Kedvenc kenu oktatomat idézve: "a fizikát nem lehet megdugni".

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.09.20. 10:29:29

@sirdavegd: A jelenleg üzemelő erőművek tudtommal nem. Bár a jelenleg üzemelő erőműnél nem maga a reaktor károsodna sanszosan. A vízkivételi mű vagy trafókert szétcseszése talán súlyosabb is lenne.

bz249 2019.09.20. 13:50:17

@sirdavegd: "Nekem ami inkább hiányzott az a nem kiiktatható számítógép és a containment épület. Kellő mennyiségű acél és beton dóm reaktor köré építésével a nyugati erőművek elvileg egy repülő becsapódását is kibírják kívülről, valamint bent tartanák a radioaktív gőzt. "

Ez azert mar a "biztonsagos" rendszer sokadik kore, amikor a baleset kovetkezmenyeit probalod kordaban tartani.

Nyilvan a legelso kor (ne legyen radioaktiv trutyi a reaktorban) nem megoldhato. Innen jonnenek a passziv balesetmegelozesi elemek (pl. a sokat emlegetett negativ uregtenyezo) aztan ugyanennek az aktiv valtozatai (a Fukushimaba nem beepitetett hidrogen rekombinatorok, merthat oreg eromu ez mar, nemsokara bezarjuk addig meg mi tortenhet) es utana jon, hogy jo sok vasbetonnal korbevesszuk es akkor csak a betonkocka belseje karosodik.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.09.20. 14:15:56

Egy sok linket tartalmazó hsz-em az engedélyezésre vár?

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.09.20. 18:03:20

@Rammjaeger83: Pedig írtam egyhosszút és ki is írta, hogy a hsz elküldése sikerült. Sebaj. Akkor lehet, hogy újraírom majd.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.09.20. 18:06:25

Megnéztem a sorozat "thermal explosion"-t ír. Hogy 7000 tonna kisnyomású gőz felrobbanása az hogyan ekvivalens Mt nuki fegyverrel, az kb. a közröhej tárgya.

A kinyomású onnan jön, hogy az épület szilárdsága, ami elve már sérült volt mekkora nyomás elviselését teszi lehetővé.

Az 7000 tonna azonnal gőzzé válig is nettó hülyeség, mert a kórium felülete röhejesen kicsi. Hiába kvázi állandó a hőteljesítménye, ha az csak kis felületen képes átadni.

Azt a jelenetet beleírni úgy abban a formában epic fail volt.

sirdavegd · http://midnight-rider.blog.hu/ 2019.09.20. 22:47:45

@molnibalage:
A korium hőmérsékletét és mennyiségét szerintem nagyon durván túlbecsülték, különben nem lett volna szükség a vízleeresztés mellett a "dicks out for Chernobyl" bányászműveletre sem. Valahol pont te írtad, hogy végül be se építették a folyékony nitrogénes hűtőrendszert, csak kiöntötték betonnal.
De ez megint az utólag, biztos információk birtokában okosak vagyunk esete.
Én ma már azt sem értem, hogy miért nem állítottak be valami hosszú futószalagot a homok tűzbeszórásához és miért kellett helikopterezni. Gondolom odaszállítani és összeszerelni hosszabb idő lett volna. Vagy ugyanígy miért nem öntötték ki betonnal a grafitos tetőt.

molnibalage · https://militavia.blog.hu/ 2019.09.20. 23:04:34

@sirdavegd: Az időfaktor miatt, illetve nem tudhatták, hogy a tető el fogja e bírni. Szerencséjük volt, hogy nem Kijev felé fújt a szél...

A helikoptereket gyorsan odafüttyentették és emlékeim szerint napok alatt beleszórták azt, amit kellett. Ennyi idő alatt senki nem épített volna oda semmit. A szarkofág építéséhez is le kellett takarítani a tetőt, ergo oda senki nem épített volna semmit.

A grafitos tetőre beton az pont u.a, mint bulldózert tenni. Nem bírta volna ki.

Én pl. azon gondolkoztam el, hogy miért kellett lapátolni a tetőn. Aztán ahogy végiggondoltam bármilyen más megoldást mindig az jött ki, hogy vagy a tető nem bírja el vagy a nem lett volna alkalmas a "terep" miatt. Pl. nagynyomású tömlővel nyomhatták volna a tető felé a grafit darabokat....
...ha nem lett volna más törmelék a tetőn... A folyadék meg folyt volna, amerre jól esik...

Vagy helikopterrel húzni valami "eke" szerűséget, ami a törmeléket is tolja maga előtt. Oszt, ha beakad? Még, ha tesznek be törőkuplungot, akkor is ez totál reménytelennek és nehéznek tűnt.

Vagy miért nem építettek hidraulikával működő robotot? Csővezeték kiépíthető hevenyészetten is és tükrökkel és távcsővel távolról látható, hogy mit csinálnak odafent. Nem tudok róla, hogy ez felmerült volna és ennek is lettek volna korlátai, de nagyon.

Szóval kellett az ember, hogy felismerje a grafit és beton közötti difit és át tudja dobni bele a reaktorcsarnokba. Pedig ez már annyira nem volt sürgős...

Amikor a helik jöttek, akkor azonnal kellett homok és bór oda be...

Cymantrene 2019.09.26. 12:35:57

Bocs, a podcast-t még nem hallgattam meg.
A sorozat nekem tetszett. Leginkább azt kifogásolom, hogy a sugárbetegséget továbbadhatónak mutatja be, mintha nátha lenne vagy zombikór. A többi vegyészszemmel elég rendben volt.
És ahogy bemutatta a korrekcióra képtelen diktatorikus rendszert... Most beszélgettem egy indiai kollégával, mondta, hogy szerinte a szovjetek tudományban meg technikában jobbak voltak, mint az amerikaiak. Meséltem neki egy sort, hogy szerintem miért nem, és ajánlottam neki ezt is meg a Sztálin halálát illusztrációnak, hogy miért jobb mégis csak az Nyugat-Európai meg USA rendszer minden szarságával együtt.

cincogó felicián 2019.12.01. 18:31:30

Az a baj ezekkel a podcastokkal, hogy telefonról nem lehet hallgatni őket. Én konkrétan iOS-en próbálkozom. Miután a telefon képernyője kikapcsol, nem sokkal utánna elhallgat a podcast is. Márpedig nekem csak vezetés közben van lehetőségem hallgatni. Illetve akkor sem, mert nem megy. Pedig nagyon szívesen hallgatnám.
Van erre valami megoldás? Kerestem az Apple Podcast-on, de ott nem találtam.

Rammjaeger83 · http://katpol.blog.hu 2019.12.02. 12:30:48

@cincogó felicián:

Apple Podcaston nincs fent. Ha letöltöd a hanganyagot a telefonra, az nem megfelelő alternatíva?

cincogó felicián 2019.12.02. 16:37:11

@Rammjaeger83:
Nem sikerült letölteni. Viszont sikerült addig bökdöstem az ilyen-olyan ikonokat, amíg megtaláltam, hogy milyen szolgáltatón van az anyag. Ezután megtaláltam annak az appját és most gyönyörűen működik.
süti beállítások módosítása