Az állam bizony csúnya dolgokra képes. De szerencsére megvannak az emberek, akik védelmére kell, hogy keljenek még akkor is, ha mélyen elítélendő tettei napvilágra kerülnek. Az ő megsegítésükre Stephen M. Walt a gördülékeny mentegetőzés és magyarázkodás 21 lépcsős segédletét állította össze. Írását tagadhatatlanul az elmúlt napok gázai eseményei ihlették, mégis olyan örök érvényű igazságokat fogalmaz meg, melyek a jövőben a világ minden táján szorult helyzetbe került kormányszóvívők életét könnyíthetik meg. A listát éppen ezért szabad fordításban a KatPol is közre bocsátja.
Stephen M. Walt a Harvard nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó professzora, aki tudományos munkássága mellett a Foreign Policy oldalán vezeti blogját (mottó: "A realist in an ideological age") és megvan az a jó szokása, hogy a szakmát időnként humorral vegyíti. Tekintettel a poszt apropójára, azt is érdemes előre tisztázni, hogy Walt talán legismertebb munkája egy - John Mearsheimerrel közösen - az izraeli lobbi amerikai külpolitikára gyakorolt hatásáról írt könyv, mely kényes témája okán mágnesként vonzza az idióta kritikákat. A félreértések elkerülése érdekében arra az esetre, ha valakit a lenti lista olvasása közben cserbenhagyna humorérzéke, javaslom, hogy tekintse meg a szerzőkkel készült alábbi interjút (több mint egy óra, de megéri), mielőtt - a KatPolon egyre kevésbé tolerált - érzelmi kirohanásra ragadtatná magát:
És most lássuk a politikai mentegetőzés 21 pontját. Az érdem Stephen M. Walté, a fordítási hibák az enyémek.
- Nem mi voltunk! (A tagadás általában nem válik be, de egy próbát azért megér.)
- Tudjuk, hogy azt hiszik, mi voltunk, de semmit sem vallunk be.
- Tulajdonképpen lehet, hogy tettünk valamit, de nem azt, amivel vádolnak.
- Na jó, mi voltunk, de nem is volt az olyan rossz. ("A szárazon fullasztás nem is igazán kínzás, ugye.")
- Végülis, elég rossz lehetett, de jogos volt vagy szükséges. ("Mi csak terroristákat kínzunk. Meg terroristagyanús elemeket. Meg olyanokat, akik ismerhetnek terroristákat...")
- Igazából még vissza is fogtuk magunkat, ha belegondolnak, hogy milyen hatalom van a kezünkben. Mármint tehettünk volna valami rosszabbat is.
- Mellesleg, amit tettünk, technikailag, a nemzetközi jog bizonyos értelmezése szerint jogszerű volt. (Vagy legalábbis aszerint, ahogy azt a jogászaink ránk nézve érvényesnek tekintik.)
- És ne feledjék: a másik oldal sokkal rosszabb. Ami azt illeti, gonosz. Nagyon.
- Ráadásul ők kezdték.
- Emlékezzenek: mi vagyunk a jófiúk. Akármit teszünk, erkölcsileg nem állhatunk egy szinten a rosszakkal. Csak erkölcsi érzék híjján lévő, eltévelyedett kritikusok nem ismerhetik fel ezt a köztük és köztünk lévő alapvető különbséget.
- Az eredmény talán nem a legtökéletesebb, de szándékaink nemesek voltak. ("Irak megszállása talán több tízezer halottal és sebesülttel, menekültek millióival járt, de mi csak jót akartunk.")
- Szavahihetőségünk fenntartása érdekében meg kell tennünk ezeket a dolgokat. Ugye maguk sem akarják felbátorítani a rosszfiúkat?
- Különösen mivel az ellenfél csak az erőből ért.
- Ezért móresre kellett tanítanunk őket. Immár sokadszorra.
- Ha nem cselekszünk, ők kétségkívül valami sokkal rosszabbat tettek volna velünk. Vagy talán nem. De ki merné vállalni a kockázatot?
- Valójában egy ilyen provokációra felelős kormány nem is válaszolhat másként.
- És nem is volt választásunk. Amit tettünk, talán rettenetes, de minden egyéb kudarcot vallott / semmi más nem használt volna.
- Kegyetlen világban élünk, és a komoly emberek tudják, hogy néha ilyen dolgokat is meg kell tenniük. Csak a tudatlan idealisták, gyáva megalkuvók és/vagy áruló liberálisok kérdőjelezhetik meg tetteinket.
- Tulajdonképpen, akármit is tettünk, végső soron megérte, és egy nap a világ köszönetet mond majd érte.
- Kettős mérce áldozatai vagyunk. Más államok ugyanezt, sőt sokkal rosszabb dolgokat is tesznek, mégsem bírálja őket senki. Amit tettünk, éppen ezért megengedhető.
- És ha tovább kritizálnak minket, igencsak bosszúsak leszünk. Akkor pedig még valami nagyon meggondolatlan dolgot is tehetünk. Ezt ugye önök sem akarhatják?
Utolsó kommentek